TworzymyGłos Regionu

Rozwieszono banery informujące o zgnilcu amerykańskim!

Piątek, 10 września 2021 o 15:12, aktualizacja Piątek, 10 września 2021 o 15:20, autor: 2 1829
Rozwieszono banery informujące o zgnilcu amerykańskim!

Dziś (10 września) oznakowano strefę zapowietrzoną zgnilcem amerykańskim. Banery wiszą na tablicach wjazdowych do Wschowy od strony: Konradowa, Głogowa, Nowej Wsi oraz przy wjeździe do Łęgonia, do Dębowej Łęki, do Osowej Sieni i Przyczyny Górnej.

- Powiatowy Inspektorat Lekarza Weterynarii we Wschowie z/s w Sławie planuje przegląd pasiek obszaru zapowietrzonego dzisiaj w Olbrachcicach i Łęgoniu oraz jutro w Osowej Sieni - poinformował Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak.

Przypominamy, iż w ostatnich dniach Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wschowe z/s w Sławie wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu wschowskiego. Oto jego treść:

Na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1, 3 lit. b i pkt 4, ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz o zwalczaniu chorób zakaźnych (Dz. U. z 2020r., poz. 1421), § 7 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 11 lipca 2016r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół (Dz. U., poz. 1123), w związku ze stwierdzeniem przypadku zgnilca amerykańskiego na terenie pasieki zlokalizowanej w Dębowej Łęce, gmina Wschowa, zarządza się, co następuje:

Za obszar zapowietrzony zgnilcem amerykańskim pszczół, zwanym dalej obszarem zapowietrzonym, uznaje się teren obejmujący:
w gminie Wschowa miejscowości: Olbrachcice, Łęgoń, Dębowa Łęka, Przyczyna Dolna, Osowa Sień, Wschowa, Przyczyna Górna.

Na obszarze zapowietrzonym, o którym mowa zakazuje się od dnia podania do wiadomości publicznej do odwołania:

1) organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół;
2) przemieszczania, bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii we Wschowie z/s w Sławie, rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwia, plastrów, pni pszczelich, uli i ich wyposażenia, produktów
pszczelich oraz sprzętu i narzędzi do prac w pasiece. 

Obowiązki i ograniczenia dotyczą wszystkich posiadaczy pszczół z obszaru zapowietrzonego do czasu jego uchylenia.

Do pobrania: 
akt.pdf (0.6 MB)

Źródło/foto: fb.com/KonradAntkowiak
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Maciek
10.09.2021 18:13

Ajjj. A u nas jest dużo pszczelaży. Nie dobrze.

avatar
~AJJJ...
12.09.2021 08:04

A jakie to w powiecie wschowskim są wystawy i targi z "udziałem pszczół" .....?. Jeśli już to coś takiego jest co roku organizowane tylko w m. Przemków w miesiącu wrześniu !.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl