TworzymyGłos Regionu

Rozdzierający płacz u niemowlaka

- czyli, co każdy rodzic powinien wiedzieć o kolce?

Wtorek, 07 września 2021 o 10:06, autor: 0 121
Rozdzierający płacz u niemowlaka

Jeśli jesteś rodzicem niemowlęcia, na pewno zdarzyło się, że Twoje dziecko wpadało w paniczny płacz. Obserwowałeś je z każdej strony, analizowałeś, co jadło i kiedy oraz czy nie doznało jakiegoś urazu i nie znalazłeś żadnej przyczyny. Wydawało Ci się jednak, że maluszek mógł mieć - nawet delikatne - wzdęcia. Odpowiadamy - najprawdopodobniej mieliście do czynienia z kolką.

Kolka dotyka dzieci już od drugiego tygodnia życia, a szansa na złapanie tej dolegliwości maleje wraz z wiekiem, zupełnie nie występując powyżej pierwszego roku. Występuje u dzieci pozornie zdrowych - nakarmionych, z suchą pieluszką, które mimo zaspokojonych potrzeb jest niespokojne i płacze. Kolka może trwać od kilku minut do nawet kilku dobrych godzin. Doprowadza ona często rodziców do stanu wyczerpania, ponieważ martwią się oni stanem zdrowia dziecka oraz niestety praktycznie nie są w stanie im pomóc. Zwłaszcza, że opisywany tu płacz jest tak agresywny i silny, że określany jest przez lekarzy jako stan praktycznie nie do uspokojenia. Niemowlę krzyczy w niebogłosy, jest czerwone, zaciska piąstki i często ma wzdęcia. Mimo prób uspokojenia, ten płacz jest nie do opanowania. Na szczęście, nie jest to stan wymagający interwencji lekarza, o ile mamy pewność, że podstawowe potrzeby dziecka są zapewnione, nic go nie boli i nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak podejrzewasz, że może istnieć przyczyna tego płaczu - skontaktuj się jak najszybciej z położną czy lekarzem pierwszego kontaktu.

Jakie mogą być przyczyny kolki u niemowląt?

Pewnie zastanawiasz się jako rodzic, czy kolki da się uniknąć. Odpowiedź brzmi - częściowo, nie zupełnie. Okazuje się, że przyczyną kolki może być na przykład nietolerancja laktozy u dziecka lub po prostu niegotowość jego układu pokarmowego do trawienia mleka matki. Powodować ją mogą również zaparcia, łykanie dużej ilości powietrza podczas ssania piersi lub zwykłe zaparcia. Potwierdza to powszechnie znaną tezę, że kolka u niemowlaka to norma. Szczęśliwi rodzice doświadczą jej rzadziej u swojego maluszka. Niestety, jest to dolegliwość, która pojawia się najczęściej regularnie, nawet kilka razy w tygodniu, męcząc maluszka nerwowością i wielogodzinnym płaczem. Powodowana może być także nieprawidłowym stylem karmienia piersią czy słabej jakości butelką do karmienia sztucznym pokarmem. Jeśli nie masz w zwyczaju kłaść dziecka w pozycji na brzuszek zaraz po posiłku lub nie kładziesz go na swoje ramię w celu “odbeknięcia”, to również mogą być przyczyny występowania kolki.

Jak złagodzić kolkę u maluszka - kilka przydatnych porad

Mamy dobrą wiadomość, bowiem kolkę u maluszka da się choć w delikatnym stopniu złagodzić. Nie da się jej uniknąć czy skutecznie przerwać, ale da się uczynić ją lżejszą dla naszego dziecka. Po pierwsze, należy spróbować pozbyć się ewentualnych wzdęć. W tym celu wykonuj z dzieckiem proste ćwiczenie związane z ruchem nóżkami, tak zwany rowerek. Wypróbuj także ciepłe okłady na brzuszek, na przykład używając do tego delikatnej ścierki czy ręczniczka zmoczonego ciepłą, ale nie gorącą woda. Zbyt wysoka temperatura takiego okładu mogłaby niepotrzebnie podrażnić skórę dziecka. Spróbuj wykonać także niezbyt intensywny masaż brzuszka dziecka. W tym przypadku również staraj się postępować subtelnie.

Kolejnym pomysłem może być podanie maluszkowi do picia ziołowej herbaty. Wybieraj napary na bazie melisy, kopru włoskiego. Możesz także przygotować dziecku ciepłą kąpiel, która również może pomóc w jego uspokojeniu. Jeśli karmisz dziecko piersią, być może warto zasięgnąć porady lekarza, jak lepiej karmić piersią, tak aby dziecko nie łapało buzią zbyt wielkiej ilości zbędnego tu powietrza. Jeśli natomiast karmisz butelką, postaraj się zaopatrzyć w, tak zwane, butelki antykolkowe. Po każdym posiłku układaj dziecko w pozycji na brzuszku, aby pomóc pokarmowi przyjąć się w organizmie. Dobrym pomysłem jest również ułożenie dziecka na ramieniu rodzica w celu “odbicia się”. Podczas kolki przytulaj i bądź czuły w stosunku do maluszka, to również powinno przyspieszyć uspokojenie się.

Rozważ także zakup tak zwanego szumisia. Jest to zabawka wydająca odgłos nazywany białym szumem, który w naturalny sposób pomaga wyciszyć się dziecku i zasnąć. Jeśli nie chcesz inwestować w zabawkę, sprawdź, czy masz dostępne aplikacje kompatybilne z systemem operacyjnym na Twoim telefonie. Takich aplikacji jest wiele i na pewno uda Ci się znaleźć coś darmowego lub w przystępnej cenie. Ważną poradą jest również to, abyś nie dał się zdenerwować czy wyprowadzić z równowagi psychicznej - twoje dziecko cię potrzebuje, okaż mu więc bliskość i daj czas na wyciszenie.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl