TworzymyGłos Regionu

Robert Więckiewicz we Wschowie i Sławie

Piątek, 26 października 2018 o 13:35, aktualizacja Piątek, 26 października 2018 o 13:36, autor: 9 3244
Robert Więckiewicz we Wschowie i Sławie

Robert Więckiewicz, aktor filmowy i teatralny znany w ostatnich latach z takich ról jak Leopold Socha w nominowanym do Oscara filmie „W ciemności”, Lech Wałęsa w „Wałęsa. Człowiek z nadziei” czy ksiądz Tadeusz Trybus w najgłośniejszym polskim filmie ostatnich dni „Kler, przyjedzie do Wschowy. Spotkanie z artystą odbędzie się w ramach cyklu „Spotkanie z filmowcami” organizowanego przez Stowarzyszenie Twórcze Horyzontu.

Spotkanie z Robertem Więckiewiczem odbędzie się przy okazji projekcji filmu „Król życia” w reżyserii Jerzego Zielińskiego, w którym odgrywa główną rolę. Seans rozpocznie się o godzinie 18:30 w auli I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica, w poniedziałek 29 października. Po filmie przyjdzie czas na rozmowę z Robertem Więckiewiczem. Bilety na seans kosztują 15 zł. Poniżej prezentujemy przedstawiony przez organizatorów życiorys aktora oraz opis filmu i sposób rezerwacji biletów.

Robert Więckiewicz

Polski aktor filmowy oraz teatralny.

W polskich produkcjach, z uwagi na wygląd nie kojarzący się ze stereotypem amanta, jest zwykle kojarzony z rolami czarnych charakterów, członków mafijnego półświatka oraz cwaniaczków nastawionych na wygodne życie.

Szkołę średnią ukończył w Legnicy, gdzie uczęszczał do pięcioletniego technikum budowlanego, następnie w 1989 roku wyjechał do Wrocławia, gdzie do 1993 studiował w tamtejszej szkole teatralnej PWST. Tuż po ukończeniu studiów, przez pięć lat pracował w poznańskim Teatrze Polskim, gdzie zadebiutował podwójną rolą Georga Gibbsa i Wally’ego Webba w sztuce “Nasze miasto” Thorntona Wildera wyreżyserowanej przez Jana Błeszyńskiego. W tymże teatrze pracował do 1998 roku. 

Na białym ekranie po raz pierwszy pojawił się w 1991 roku, grając w filmie “Ferdydurke” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, wówczas był jeszcze studentem.Poważnym występem na dużym ekranie była rola w  “Samowolce” Feliksa Falka z 1993 roku. Stawiając coraz częściej kroki jako aktor filmowy, w międzyczasie, nie chcąc zamykać przed sobą innych drzwi do kariery aktorskiej, pojawiał się także na deskach Teatru Rozmaitości w Warszawie. Współpracował także z Teatrem Montownia i Teatrem Narodowym. Taki obrót sprawy uważał za możliwie najlepszy dla rozwoju swoich losów zawodowych. Przez długi czas grywał epizody lub mało znaczące role drugoplanowe.

Rozgłos przyniosła mu rola “Blachy” w serialu “Odwróceni”. Jako jego pierwszą główną rolę uznaje się postać Roberta Cumińskiego w komedii “Vinci”. Również popularna, choć drugoplanowa, była kreowana przez niego postać Marka Dywanika w “Lejdis”. Natomiast w ostatnich latach postanowiono oderwać go od zwyczajowo przypisywanego mu wizerunku cwaniaka i typa spod ciemnej gwiazdy, dzięki Agnieszce Holland, która zaangażowała Więckiewicza w filmie “W ciemności”, a także dzięki powierzeniu mu roli byłego prezydenta Lecha Wałęsy w głośnej produkcji “Wałęsa. Człowiek z nadziei” będącej dziełem samego mistrza Wajdy. Pod względem umiejętności aktorskich jest ceniony przez Andrzeja Wajdę i Janusza Głowackiego. Natomiast on sam twierdzi, że nigdy nie jest do końca zadowolony ze swojej roli.

W swojej karierze zawodowej otrzymał wiele nagród i wyróżnień za kreacje aktorskie:

2007: Nagroda za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Filmów Fabularnych(Wszystko będzie dobrze i Świadek koronny)

2007: „Złota Podkowa” za najlepszą rolę męską w serialu sensacyjnym na festiwalu filmowym Wakacyjne kadry (Odwróceni)

2008: Orzeł za najlepszą główną rolę męską (Wszystko będzie dobrze)

2008: „Jańcio Wodnik” za najlepszą rolę męską na festiwalu filmowym Prowincjonalia (Wszystko będzie dobrze)

2009: Orzeł za najlepszą drugoplanową rolę męską(Ile waży koń trojański?)

2011: Orzeł za najlepszą główną rolę męską (Różyczka)

2012: Nagroda za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (W ciemności)

2012: Orzeł za najlepszą główną rolę męską (W ciemności)

2013: „Srebrny Hugo” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (Wałęsa. Człowiek z nadziei)

2014: „Jańcio Wodnik” za najlepszą rolę męską na festiwalu filmowym Prowincjonalia (Pod Mocnym Aniołem)

2014: Wiktor 2013 w kategorii aktor telewizyjny

W 2014 roku został odznaczony Krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

[ źródło: wikipedia, filmweb, FilmPolski ]

opis filmu:

reżyseria: Jerzy Zieliński

scenariusz: Fadi Chakkour

gatunek: Komedia

produkcja: Polska

Edward jest najeżony, zaimpregnowany na otaczający go świat. Wszystko go denerwuje. Jakby chodził ciągle w za ciasnych butach. Złośliwy dla żony, niecierpliwy dla córki, prawie nie ma czasu dla swego starego ojca.

Któregoś dnia ulega groźnemu wypadkowi. W wyniku niespodziewanych zdarzeń porzuca swoje dotychczasowe życie, by na nowo odkryć żonę, córkę i otaczający go świat. Zaczyna być szczęśliwy i dostrzegać ludzi i rzeczy, które przecież ciągle go otaczały. Podobno szczęście jest zaraźliwe na odległość 800 metrów. Na to wygląda, bo główny bohater roztacza taką pozytywną aurę.

Edward nigdzie nie wyjeżdża, nie ucieka w podróż dookoła świata, nie jedzie do Amazonii. Mieszka w tym samym mieszkaniu, chodzi tym samym chodnikiem, spotyka tych samych ludzi, ale wszystko jest inne.

[opis dystrybutora kino]

bilety można kupić:

wpłacając na konto Stowarzyszenia „Twórcze Horyzonty” odpowiednią kwotę w  tytule przelewu podając imię i nazwisko rezerwującego na numer rachunku:

Bank Spółdzielczy we Wschowie 29 8669 0001 2011 0010 4577 00012.   lub przedsprzedaż  tel.: 697 990 731  lub w dniu wydarzenia od godziny 17:30 w I Zespole Szkół “Staszic” we Wschowie, ul. Kościuszki 11.

dofinansowano ze środków Gminy Wschowa

Dzień później, 30 października, projekcja filmu oraz spotkanie z aktorem odbędzie się także w Domu Kultury w Sławie. Początek projekcji o godzinie 17.00, wstęp wolny. Wydarzenie dofinansowano ze środków Gminy Sława

mecenat: Bank Spółdzielczy we Wschowie

(olek/foto: Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty)

REKLAMA

Komentarze (9)

avatar
~MK
10.10.2018 18:59

Brawo, brawo za spotkanie. Niesamowity aktor. Bardzo się cieszę, że odwiedzi Wschowę. Gdzie można kupić bilety?

avatar
~Xyz
11.10.2018 17:30

Podano w artykule.

avatar
~operetka
10.10.2018 19:29

nie wybieram się

avatar
~Zainteresowany
10.10.2018 22:11

Super. .ktoś na prawdę godny uwagi

avatar
~Do Roberta...
11.10.2018 12:29

Panie Robercie, czy pańska wizyta ma związek ze Wschowską Kampanią Wyborczą do Samorządu ???, może trzeba było pańską wizytę połączyć z inauguracją UTW !?

avatar
~Kropka
26.10.2018 14:44

Dlaczego we Wschowie bilety są płatne a w Sławie nie?

avatar
~Proste
26.10.2018 15:28

Podejrzewam, że miasto Sława pokrywa większą część kosztów niż miasto Wschowa : (

avatar
~Gość
26.10.2018 21:47

A co ze Szlichtyngową? Gdzie jest Szlichtyngowa?

avatar
~Katolik
29.10.2018 08:06

Nie wybieram się , i powtórzę to nie jest protest polityczny !

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl