Regres ubezpieczeniowy - kiedy sprawca zapłaci za powstałe szkody w wypadku?

Piątek, 10 lutego 2017 o 12:47, autor: 0 509
Regres ubezpieczeniowy - kiedy sprawca zapłaci za powstałe szkody w wypadku?

Polisa ubezpieczeniowa OC ma za zadanie chronić kierowcę na wypadek spowodowania szkody. Kiedy dochodzi do wypadku ubezpieczyciel ma obowiązek naprawienia zaistniałych szkód poprzez wypłatę odszkodowań. Istnieją jednak sytuacje, w których to ubezpieczyciel może zażądać zwrotu wypłaconych środków od sprawcy wypadku. Mowa o regresie ubezpieczeniowym, który może uderzyć w portfel winnych zdarzeń drogowych.

Odszkodowanie wypłacane z portfela sprawcy wypadku

Wysokie rekompensaty pieniężne wypłacane poszkodowanym w wypadkach samochodowych są szansą na szybki powrót do zdrowia i realizacji życiowych planów. Rozbudowane doradztwo prawne w tym zakresie pokazuje, że poszkodowani są coraz bardziej świadomi posiadanych praw. Odszkodowania wypłacane są  przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe, u których sprawca zdarzenia nabył polisę ubezpieczeniową OC. Warto jednak powiedzieć o bardzo ciekawej instytucji prawa, jaką jest regres ubezpieczeniowy regulowany na mocy przepisów kodeksu cywilnego. Za regres uważamy uprawnienie firmy ubezpieczeniowej do żądania zwrotu całości lub części wypłaconych rekompensat dla poszkodowanych.

W jakich sytuacjach ma zastosowanie regres ubezpieczeniowy?

Dla dokładniejszego zrozumienie sytuacji, w których regres ubezpieczeniowy ma zastosowanie wymienimy kilka przykładów zastosowanie tej instytucji prawa:

  • regres właściwy – przykładem jest zalanie mieszkania sąsiada. W sytuacji, gdy ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę pieniężna poszkodowanemu sąsiadowi, a później udowodni, że spowodowaliśmy szkodę umyślnie może zażądać zwrotu danej kwoty.
  • regres niewłaściwy – doskonałym przykładem jest zwrot wypłaconego odszkodowania w ramach polisy OC. Na mocy przepisów istnieje kilka zdarzeń, które umożliwiają wystąpienie ubezpieczyciela o zwrot wypłaconych rekompensat: sprawca był pod wpływem środków odurzających lub psychotropowych, zbiegł z miejsca wypadku, nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdów, spowodował wypadek celowo, nabył pojazd na drodze przestępstwa. Ubezpieczyciel, by dochodzić zwrotu wypłaconego odszkodowania od sprawcy ma obowiązek udowodnić zaistnienie w/w okoliczności.

Brak ważnej polisy ubezpieczeniowej, a wypłata odszkodowań

Na koniec warto wspomnieć o regresie ubezpieczeniowym, o który może wnioskować też Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W sytuacji, gdy sprawca wypadku nie posiada ważnej polisy OC podmiotem zobowiązanym do wypłaty należnych świadczeń poszkodowanym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Po zrealizowaniu wypłaty środków w ramach odszkodowań podmiot ten występuje do sprawcy zdarzenia drogowego o ich zwrot.

REKLAMA
Komentuj Podziel się

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaZaproszenie na otwarcie wystawy "Świadkowie minionych pokoleń"
21.02.20180 161
Świadkowie minionych pokoleń to wystawa archeologiczno-etnograficzna przygotowana z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Ziemi Wschowskiej, którą prezentowana będzie od 28 lutego do ...

Ogłoszenia

Stacja Kontroli Pojazdów
Stacja Kontroli Pojazdów
Oferuje usługi
działka budowlana
działka budowlana
Działka budowlana
REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl