Radni wypracowali wstępny kompromis. Kurator Oświaty zapozna się z 2 projektami uchwał

Wtorek, 31 stycznia 2017 o 17:04, aktualizacja Poniedziałek, 06 lutego 2017 o 09:25, autor: 23 2541
Radni wypracowali wstępny kompromis. Kurator Oświaty zapozna się z 2 projektami uchwał

Radni podjęli decyzję podczas wtorkowego spotkania Komisji oświatowej, aby pani Kurator Oświaty przedstawić dwa projekty uchwał. Jeden, proponowany przez Urząd, mówiący o trzech szkołach miejskich we Wschowie (SP1, SP2 i SP6 w miejsce obecnego Gimnazjum nr 2) filiach szkół miejskich w Siedlnicy, Lginiu, Konradowie i Łysinach oraz Szkole Podstawowej w Osowej Sieni. Drugi projekt, popierany przez radnych opozycyjnych, który mówi, że we wszystkich dotychczasowych szkołach w miejscowościach wiejskich powstają 8-letnie Szkoły Podstawowe, a we Wschowie trzy Szkoły Podstawowe (SP1, SP2 i SP6, gdzie w SP6 byłby nabór klas pierwszych, a uczniowie klas VII i VIII z terenu całej gminy uczyliby się właśnie w SP6). Radni zgodzili się co do tego, że w spotkaniu z panią Kurator powinni wziąć udział przedstawiciele Urzędu oraz przedstawiciele poszczególnych klubów radnych. Teoretycznie projekt, który poprze pani Kurator miałby zostać przegłosowany przez radnych na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Komentarz do tego kompromisu uzyskaliśmy od przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Spraw Socjalnych Przemysława Kuchcickiego. (rak/foto: olek)

REKLAMA

Komentarze (23)

avatar
~Shift
31.01.2017 17:38

Panie radny, po to są ustawy, żeby je realizowano zgodnie z ich założeniami, nawet jeśli to dotyczy tak świetnej gminy jak Wschowa. Tu nie ma miejsca na zaściankowe interpretacje.

avatar
~Adaś
31.01.2017 17:52

Trochę to zabrzmiało arogancko , p. Kuchcicki chciał stać się ważnym , ...... a nie zawsze siodłanie (...) dodaje wielkości i zwiększa potęgę chyba , że (...)? Panie Kuchcicki , naprawdę ciągle Pan nie wierzy , że p. Rawa może więcej od Pana ? a może też nie wierzy Pan w to , że teraz Polską rządzi PiS ? trochę pokory i edukacji u Pani Przewodniczącej RMiG jest dla Pana potrzebne , może nawet i p.m. Zaleskiej ? Adaś

avatar
~mikrobusik
31.01.2017 19:13

Co to za kompromis,skoro pani kurator ma zadecydować za naszych radnych.Każdy umywa ręce.A gdzie w tym wszystkim nasze dzieci i ich rodzice?

avatar
~Xxx
31.01.2017 19:24

I znowu ktoś chce coś ugrać dla siebie.Nasza władza tylko kręci i mąci. Mam pomysł ! Niech do Pani kurator pojadą radni ze swoimi dwiema propozycjami,dyrektor sp1 i sp2 ze swoimi a szkoły wiejskie ze swoimi.Pani kurator będzie miała w czym wybierać!!!! Czy nie można w naszej gminie przeprowadzić tej reformy tak jak w całym kraju??? Przecież władza Wschowy musi zrozumieć że czas decydowania o wszystkim minął.Decyduje Pani kurator! Swoją drogą kibicuję szkołom wiejskim i mam nadzieję,że głośno wyrażą swoje zdanie,najlepiej w Gorzowie!!!

avatar
~cep
31.01.2017 19:49

Nauczyciele stracą pracę i o to w tym wszystkim chodzi a nie o dobro dzieci. No co nie jest tak pedagodzy z dwójki i jedynki?

avatar
~rodzic
31.01.2017 20:18

To ja też pojadę z pozostałym rodzicami do pani do kuratorium. Uchwałę podam do sądu. Moje dziecko będzie chodzić do klasy VII i VIII do SP2.

avatar
~cala wschowa
31.01.2017 20:28

Panowie Dyrektorzy szkół podstawowych nr 1i 2 to co wy robicie to wstyd dla wschowy dbacie tylko o swoje stołki i dupy zamiast wyjść jako osoby niby znające się na edukacji z jakimiś dobrymi propozycjami żeby jak najwiecej nauczycieli miało prace i żeby najnowszą szkołę we wschowie wykorzystać do celów edukacji to sami nastawiacie swych nauczycieli przeciw nauczycielom z Gim nr 2 Sami zapomnieliście jak byliście zwykłymi nauczycielami WAM też przydała by się dwu kadencyjność wtedy inaczej byście mowili (...)

avatar
~Do cała Wschowa
31.01.2017 20:37

Bardzo dobry pomysł, dlaczego w oświacie stanowiska dyrektorskie nie mają być kadencyjne? To doskonałe rozwiązanie.

avatar
~cala wschowa
31.01.2017 21:08

JAK w oświacie dyr by mieli kadencyjność to by cała 2 odpoczeła i inne szkoły i jak taki odwołany dyr został by zwykłym nauczycielem to dopiero by się na słuchał na swój temat wtedy by mieli czas dla każdego nie było by przydupasów dyr bo po jego kadencji nie wiadomo kto by został dyr wróciła by sprawiedliwosc a kazdy dyr powinien być sprawiedliwy i powinien umieć wysłuchać każdego i reagować a nie kryć swych i dawać im nadgodzin

avatar
~Do cała wschowa
31.01.2017 21:56

Człowieku ty naucz się zasad ortografii a później się udzielaj bo piszesz o niskim poziomie szkół wiejskich , obrażasz ludzi a sam co- błąd na błędzie

avatar
~reforma?
31.01.2017 22:16

A, kto powiedział, że dyrektorzy obecnej SP 1 i SP 2 po reformie zostaną nadal na swoich dyrektorskich stanowiskach? Jak reforma, to i zmiana starych dyrektorów - nie tylko zwalnianie nauczycieli.

avatar
~Xx
31.01.2017 22:31

A to już chyba nie zależy od reformy tylko od tego kto wygra konkurs na stanowisko dyrektora.

avatar
~Fhf
31.01.2017 23:38

Jak dobrze pamietam to pierwotna wersja mówiła o filiach we wszystkich szkołach wiejskich również w osowej sieni. Znowu ktoś chce cos ugrać i oszukać.nieuczciwosc to domena obecnej władzy, co za ludzie

avatar
~ANALITYK
01.02.2017 10:38

Wszystko na ten temat oddaje wypowiedź Pani Kurator: Chcemy, by szkoły były ośmioklasowe. W Lubuskiem może być jedynie kilka takich przypadków, że szkoła będzie miała mniejszą liczbę roczników niż teraz. Zachęcam organy prowadzące do tego, by normą była ośmioletnia szkoła podstawowa. Liczę na to, że tak uda się wszystko ustalić w gminach, że żadne protesty rodziców nie będą miały miejsca. - Ale gdyby się pojawiły, to lepiej je rozwiązać wcześniej, a nie po pierwszym dzwonku. Uchwały będą przyjmowane przez samorządy. Muszą być dobrze przygotowane. Do końca marca kwestie sieci szkół będą uzgodnione. Zgodnie z nowym prawem oświatowym, szkołę można zlikwidować tylko po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora i ja, zgodnie z zaleceniem minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej, będę się mocno zastanawiała nad tym, czy gdziekolwiek pozytywnie zaopiniować likwidację szkoły. Idea i założenia reformy były takie, że szkoła ma być blisko dziecka. Tendencją wśród lubuskich samorządów jest, by w małych miejscowościach, gdzie dotychczas była sześcioletnia szkoła podstawowa, nie tworzyć szkół filialnych, a utworzyć szkołę ośmioletnią. Podobnie z gimnazjami. Tam, gdzie były one w zespołach szkół, na przykład ze szkołą podstawową, powstaną szkoły ośmioletnie. Tak będzie chociażby w podgorzowskiej Kłodawie. Z kolei w jednej z gmin, gdzie były dwie szkoły podstawowe i dwa gimnazja, prawdopodobnie teraz będą cztery szkoły podstawowe. W wielu przypadkach jest to powrót do tego, co było przed powołaniem gimnazjów.

avatar
~do Fhf
01.02.2017 10:49

Filia w Osowej Sieni? Ty byłeś w tej szkole? Widziałeś ją jak wygląda na tle innych wiejskich szkół demograficznie i lokalowo?

avatar
~ja
01.02.2017 11:23

Drodzy rodzice, przestańcie opowiadać, jaki to niesamowity stres przeżywają dzieci przy zmianie szkoły. Właśnie dzieci adaptują się najszybciej i nie mają z tym problemu. Stres jest normalną częścią życia i nie uda się go ominąć, chociaż byście się starali jak tylko możecie.

avatar
~Fht
01.02.2017 12:16

Ja nie jestem za zamknięciem szkół wiejskich, chodzi mi o podejście władzy. To co teraz proponują to nie jest opcja pierwotna bo w opcji pierwotnej to wszystkie szkoły miały być filiami. Pani burmistrz i wiec dążą do swojego planu sprzed dwóch lat żeby pozamykać szkoły wiejskie. Przed wyborami pani patalas chodziła po wsi i obiecywała ze ona nie ma zamiaru zamykać szkoły na wsi, a tu proszę tylko wygrała i pierwsze co zrobiła to zaproponowała filie w szkołach na wsiach co wiemy wszyscy prowadzi do szybkiej likwidacji. Gdybyśmy to wiedzieli wcześniej to co niektórzy pogoniliby ja widłami ze swojego podwórka.Oszustka!!! Ale to już jest charakter i tego się nie zmieni.

avatar
~Do fht
01.02.2017 12:28

Zgadzam się z wypowiedzią ta cała sytuacja, niezgoda i kłótnie to wszystko wina naszej władzy, która ma gdzieś ludzi, wartości i zasady byle po trupach do swojego. Swoją arogancja i oszustwami spowodowali ze teraz wszyscy są przeciwko nim i wszyscy za wszelka cenę skupili się na tym żeby dokopać władzy i pokazać im gdzie jest ich miejsce. Gdyby liczyli się z ludźmi i od początku to wszystko inaczej poprowadzili takiej sytuacji by nie było. Ale tak jest jak nieodpowiedni ludzie znajdują się na nieodpowiednich stanowiskach.

avatar
~wypowiedź Grabki
01.02.2017 12:35

Trudno się nie zgodzić z wypowiedzią Grabki w tej sprawie. Praktycznie wszystkie dyskusje o oświacie odbywają się bez burmistrz Danuty Patalas, czego nie może pojąć radny Krzysztof Grabka. - To było już czwarte spotkanie dotyczące oświaty. Na trzech poprzednich pani burmistrz nie było wcale, a dziś na początku wygłosiła krótkie oświadczenia i po kilku minutach wyszła. Trudno dyskutować kiedy nie ma na sali najważniej osoby wybranej w powszechnych wyborach - podkreślił były włodarz gminy.

avatar
~RODZICE
01.02.2017 12:35

Jedyny KOMPROMIS jaki powinien zostać przedstawiony Pani Kurator to taki, ażeby "odchudzić" SP1 i SP2 i tymi dziećmi (miejskimi) zasilić nową szkołę podstawową (gimnazjum nr 2). Dlaczego wiejskie dzieci mają łatać dziury "MIESZCZUCHÓW" !? Wschowa jako miasto powinna wiedzieć, że zdecydowana większość głosujących to społeczeństwo wiejskie i dzięki nim Pani Patalas zajmuje stanowisko Pani Burmistrz. i teraz tak Im się odwdzięcza! Ustawa mów jasno: GIMNAZJA ZOSTAJĄ WYGASZANE, A W ICH MIEJSCE POWSTAJE SZKOŁA PODSTAWOWA. ŻADNA SZKOŁA WIEJSKA NIE POWINNA BYĆ ZAMKNIĘTA, A UFILIOWANIE TO TYLKO KOLEJNY KROK KU LIKWIDACJI !

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaZaproszenie na otwarcie wystawy "Świadkowie minionych pokoleń"
21.02.20180 161
Świadkowie minionych pokoleń to wystawa archeologiczno-etnograficzna przygotowana z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Ziemi Wschowskiej, którą prezentowana będzie od 28 lutego do ...

Ogłoszenia

Stacja Kontroli Pojazdów
Stacja Kontroli Pojazdów
Oferuje usługi
działka budowlana
działka budowlana
Działka budowlana
REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl