TworzymyGłos Regionu

Radni bronią wschowskiego muzeum

i oczekują konkursu na dyrektora

Poniedziałek, 28 października 2019 o 12:17, aktualizacja Wtorek, 29 października 2019 o 19:46, autor: 19 3754
Radni bronią wschowskiego muzeum

Na wrześniowej sesji Rady Miejskiej we Wschowie radny Piotr Buczek zapytał kiedy zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Ziemi Wschowskiej. Nawiązał tym samym do lipcowego zarządzenia burmistrza o powierzeniu funkcji dyrektora muzeum głównej księgowej tej instytucji. Publikowaliśmy wtedy oświadczenie burmistrza, w którym wyjaśniał dlaczego nie przedłużył umowy z Panią Martą Małkus, która dyrektorem muzeum była do lipca. Burmistrz zapowiedział wówczas niezwłoczne ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora muzeum.

Pod nieobecność burmistrza na sesji we wrześniu radnemu odpowiedziała Marta Panicz – Szajnkenig (pierwszy zastępca burmistrza) zapowiadając, że ogłoszenie o konkursie ukaże się „dzisiaj lub jutro”. Minął miesiąc i takiego ogłoszenia wciąż nie ma.

Do sprawy wróciła na ostatniej sesji radna Katarzyna Owoc – Kochańska. Rozpoczęła od sytuacji w Lapidarium, którego właścicielem jest gmina Wschowa, a w jej imieniu zarządza nim Muzeum Ziemi Wschowskiej:

Zamykamy kolejny obiekt zabytkowy. Nie jest dostępny dawny zbór „Kriplein Christi”, nie jest dostępna baszta. Wczoraj się dowiedziałam, że zostaje zamknięte Lapidarium z uwagi na to, że jest zagrożenie ze strony drzew i suchych gałęzi. Pamiętam wielokrotne prośby byłej dyrektor Pani Marty Małkus o dofinansowanie koniecznej pielęgnacji drzew w tym obiekcie. Wnioskuję o to, aby Państwo nie dopuścili do takiej sytuacji, żeby taki obiekt został zamknięty.”

W dalszej części swojej wypowiedzi odniosła się już bezpośrednio do sytuacji w muzeum:

Mam informację, że Pan Dariusz Czwojdrak złożył rezygnację z pracy w naszym muzeum. Osoba bardzo zasłużona dla Wschowy i zachowania jej dziedzictwa odchodzi z dniem 1 stycznia do innej miejscowości. Pomimo zapewnień na ostatniej sesji, że będzie ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora muzeum wciąż tego konkursu nie ma. W tych okolicznościach Pani Marta Małkus podjęła również decyzję o odejściu z tego miasta do innej placówki. Trudno się dziwić, ponieważ prawie cztery miesiące wprowadza się społeczeństwo w błąd i przedłuża oczekiwania na ten konkurs. Nie widać też dbałości o przeszłość, o tą materię, która została Państwu powierzona. Panie burmistrzu, również Panu, a nawet przede wszystkim Panu. To Pan obiecywał dbałość o kulturę, o to miasto, a wiemy jakim walorem jest przeszłość Wschowy. Chciałam zawnioskować: dosyć już takich akcji! Jesteśmy już zmęczeni tego typu grą i stwarzaniem kolejnych zagrożeń i niepokojów wśród mieszkańców. Nie ma osób ze Wschowy i najbliższych okolic, które mogłyby dzisiaj zastąpić tych dwoje merytorycznych pracowników muzeum. Takiej sytuacji nigdy do tej pory nie było. Ludzie przed laty tworzyli Izbę Pamięci, później przekształcali ją w muzeum, przynosili zbiory. Dbano o budynki, odrestaurowano Rezydencję Jezuicką. Wiele osób włożyło lata swojej pracy w powstanie i rozwój muzeum. Dla mnie to jest niedopuszczalne i bardzo proszę zaprzestańcie takiej polityki.”

Temat dotyczący Muzeum Ziemi Wschowskiej poruszyła również radna Jolanta Pawłowska. Przypomniała, że już jakiś czas temu Rada Muzeum złożyła do gminy wniosek o wpis wschowskiego muzeum do rejestru muzeów. Poprosiła o odpowiedź, bo do chwili obecnej nie została ona udzielona. Wsparła także głos Katarzyny Owoc – Kochańskiej:

Bardzo proszę o uporządkowanie Lapidarium, bo jest to naprawdę nasze dziedzictwo. Oprowadzam po Wschowie wycieczki, turystów i naszych mieszkańców. Tak ważny punkt w zwiedzaniu Wschowy, w przekazywaniu informacji o jej historii nie może być pominięty. I jeszcze jedno. Również jest mi bardzo przykro, że Pani dyrektor Marta Małkus i Pan Dariusz Czwojdrak odchodzą z naszego muzeum. Są to bardzo merytoryczne osoby. To wielka szkoda, że ich nie będzie. Jako członek Rady Muzeum również wyrażam swój niepokój o Muzeum Ziemi Wschowskiej. Jednocześnie bardzo dziękuję Pani Małkus i Panu Czwojdrakowi za ich pracę. To pasjonaci, naprawdę osoby, które wiele dobrego wniosły do tej placówki.”

Na głosy radnych nie odpowiedział ani burmistrz, ani nikt z podległych mu pracowników. Dalej niewiadomą pozostaje zatem kiedy i czy w ogóle zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora wschowskiego muzeum. Burmistrz nie skomentował również wypowiedzi radnych, ani w zakresie wniosków i zarzutów kierowanych pod jego adresem, ani w zakresie odejścia zasłużonych pracowników muzeum i podziękowań za ich pracę, a także słów uznania dla ich dokonań.

Wygląda na to, że w kolejny rok nasze muzeum wejdzie z dużą niepewnością o swoją przyszłość. Najbliższe miesiące albo te obawy potwierdzą, albo je rozwieją. Ten drugi wariant byłby niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem tej stopniowo coraz trudniejszej sytuacji.

Ex

REKLAMA

Komentarze (19)

avatar

avatar
~były radny
28.10.2019 13:24

nie rozumiem co to znaczy, że ani burmistrz, ani podlegli pracownicy nie odpowiedzieli na zarzuty radnych. Oj musielibyście państwo tak zareagować w prywatnej firmie, drugi raz już by nie było potrzeby odpowiadania.

avatar
~Adaś
28.10.2019 13:57

Wschowa ma bardzo zawężony krąg ofert dla swoich mieszkańców na poziomie przynajmniej dobrym. W mojej ocenie jest to UTW, Biblioteka Publiczna, mażoretki, KŁ nr 68, MZW i prawie wycofany już z naszego gminnego obiegu STH . Twórcze Horyzonty "zlikwidował" poprzedni burmistrz, obecny też nie dał szansy p. T. Szwarcowi na to co robił w latach 2015-17 - super filmy i spotkania z nadzwyczajnymi podróżnikami. Czy teraz przyszedł czas na kolejną gradację i polaryzację miasta ? Jestem tym zdziwiony i zaskoczony bo jest już ich bardzo mało a władze dopuszczają do sytuacji jeszcze mniejszego posiadania. To bardzo dziwi, że obecna władza tak dołuje w każdym temacie, że inwestycji gospodarczych prawie nie ma, że kultura jest tylko na poziomie krótkiego "cienia" , że to co ładne, przydatne i konieczne jest prawie niezauważalne i głównie za sprawą prywatnej inicjatywy (np. elewacje domów) . Jest dla mnie niezrozumiałym, że burmistrz dokonał tak wielkich zmian personalnych w różnych instytucjach mu podległych ( myślę, że na dobre) a zapomniał i pozwala na odejście ze Wschowy ludzi o nadzwyczajnej wiedzy i zdolnościach menadżerskich (p.Małkus). Frazes - nie ma ludzi nie zastąpionych - może Ci burmistrzu bardzo zaszkodzić , może sprawić początek końca . Jeśli w tym mieście są ludzie, którzy podobnie jak ja, tak wysoko cenili pracę p. Małkus i p. Czwojdraka to tym samym utraciłeś w nas swoich sprzymierzonych. Potencjał ludzi jest wartością nieoszacowaną, arcykosztowną, sentymentalną i nadzwyczaj bolesną w stracie a jeśli do tego dochodzi i jeszcze brak komentarza i konkretnej decyzji to nie dziw się ……. ocena personalna Twej osoby jest coraz niższa. Czas na działanie. Adaś

avatar
~do Adasia
28.10.2019 18:51

...dobre zmiany... żartowniś z Ciebie!

avatar
~XYZ?
28.10.2019 14:01

Pytać można, tak jest rola Radnego - ale bardzo brzmi to niepoważnie, a zarazem śmiesznie jak o to pyta człowiek, który jest w KOALICJI z tymi rządzącymi ....., Opozycyjny owszem, owszem może pytać i na tym jego rola w temacie się kończy - mieliśmy tego widoczny przykład w Sejmie za czasów absolutnej władzy pisu , który rozjechał opozycję swoja arogancją i bezkarnością wobec prawa i dobrych parlamentarnych zwyczajów !!!!!. Tak wygląda Demokracji w Polskim wydaniu!. ( XYZ?)

avatar
~Wschowiak
28.10.2019 14:08

Co się dzieje z tą Wschową? Wyzbywa się najcenniejszych ludzi, oddaje ich innym bez żadnej refleksji... To się nazywa samobój!

avatar
~do wschowiak
28.10.2019 17:08

Słuszna uwaga "To się nazywa samobój!" . Antkowiak to SAMOBÓJ. Sami go sobie wybraliśmy, na własne życzenie mamy to co mamy. Wybraliśmy go nie z przewagą 100 czy 200 głosów, tylko chyba 1000 . Bo głosowanie w II turze, było umiejętnie podsycane przez media, wszyscy przeciw Czopkowi i PIS. No to macie co wybraliście.

avatar
~pasjonat
28.10.2019 14:30

Można było się spodziewać, że gorzej niż za poprzedniej władzy już być nie może a tu proszę... chcą zniszczyć jedyną sprawnie działającą instytucję w tym mieście, która wyróżnia się swoimi działaniami w całej Polsce.

avatar
~Mieszkaniec
28.10.2019 15:32

Burmistrz nie musi się Wam tłumaczyć , To Burmistrz decyduje kogo zatrudnia ,tak słyszałem od Pani przewodniczącej . To po co są radni . Jeżeli radni nie są potrzebni do rządzenia naszemu Burmistrzowi to może czas pokazać że bez radnych tu już nic nie przejdzie ????? . Wszyscy wiemy ,Ci po prawej i po lewej że to się źle skończy . Albo będzie referendum albo wejdzie Komisaryczny a w ten czas nie będziemy już mieli na to wpływu . Byliśmy potrzebni tylko do wyborów Panu Burmistrzowi ,teraz jesteśmy balastem którego się pozbywa

avatar
~si si
28.10.2019 18:28

boje się, że zaraz coś pęknie w tym mieście i p burmistrz będzie żałował, że po latach wrócił do Wschowy. Gdzie się człowiek nie obróci tam zniesmaczenie i powoli widać zniecierpliwienie w temacie...

avatar
~bohdan
28.10.2019 18:46

To co nie udało się Miłoszowi Czopkowi to niszczy ekipa Konrada Antkowiaka, to wstyd dla nas wschowian, aż strach pomyśleć kto zostanie nowym dyrektorem i zapewne spoza Wschowy?

avatar
~Black
28.10.2019 18:52

Niestety, to nie są pierwsze i pewnie nie ostatnie osoby, które odeszły lub odejdą. Tak źle jeszcze nie było. Kiedy czytam o tym, co dzieje się w tym mieście to jest mi jednocześnie przykro, ogarnia mnie złość połączona z żalem, że ludzie tak łatwo oddali swoje głosy na kogoś,kto doprowadza to miasto do ruiny. Szkoda, wielka szkoda, bo to miasto miało potencjał, miało wspaniałych ludzi, miało swój klimat, a teraz to wszystko ginie. Ostatni zgasi światło.

avatar
~DO-do wschowiak-
28.10.2019 19:30

To jak zastąpić cholerę dżuma !!!!. Waw .... co za ból !

avatar
~Wyborca Pis
29.10.2019 07:10

Nie wstydzę się że głosowałem na PiS . I będę nadal głosował za nimi . To jedyna alternatywa dla tego miasta . Widzicie sami do czego doprowadziliście . A będzie gorzej . Jedynym programem dla was było tylko nie PiS . Macie za swoje i nie żebym się z tego cieszył bo wam szpilę chce wsadzić w plecy ,tylko żal kolejnych straconych lat . Jak się ludzie rozejdą z UMig to będziecie piszczeć . Straty będą nie do odrobienia . Powiem do tych co tak na mieszali podczas wyborów , przestańcie już wierzyć w głupoty z TVNu tu jest Wschowa a nie Warszawa ,każdy każdego zna . Nie bądźcie ślepi ,czas już coś z tym zrobić ,trochę zmądrzeć .

avatar
~hz
29.10.2019 10:34

Pani vice obiecała dziś czy jutro będzie ogłoszenie - taka niesłowna?

avatar
~DO-wyborca pis-
29.10.2019 14:09

Po pierwsze, że by się móc WSTYDZIĆ należy mieć w sobie odrobinę tego własnego WSTYDU !. Trudno sobie wyobrazić aby wyborca taki jak ty posiadał wstyd, wystarczy tylko przytoczyć te czteroletnie pisowskie AFERY począwszy od wieżowców Kaczyńskiego, po przez działki premiera Morawieckiego, hejterów w ministerstwie Ziobry , afery VAT-wskie za czasów ministra Morawieckiego , a na Banasiu skończywszy - tego wstydu wyborco pisu starczyło by dla całej waszej frakcji łącznie frakcją Ziobry i frakcja Gowina razem wziętych !!!!!!! . jak to nasi dziadowie powiadali, cyt. ...."plujesz mu w twarz, a on powiada, że to deszcz pada...""- koniec cyt. , tak to może być i z pana i panu podobnych wstydem za to co robi wasz pis i jego ludzie !!!!!!. Tak jest wstydu nie macie !!!!

avatar
~do powyżej
29.10.2019 16:11

Wyborca PiS pisał o "słupie" a ty pajacu o "d..ie". Jakżeż musisz mieć zmacerowany mózg, że na każdą wzmiankę o PiS wyrzygujesz cały przekaz dnia z tych co to "całą prawdę całą dobę". "Bjejzisz" i "nitrasisz" jak Szczerba do spółki z najnowszym nabytkiem POKO Jachirą.

avatar
~Wyborca Pis
31.10.2019 08:13

Skąd Człowieku Trolujesz ? Z Warszawy ? Wrocławia ? Co mnie to interesuje ? Patrz na Wschowę ,jeżeli w ogóle stąd jesteś ? w co wątpię . Mnie interesuje WSCHOWA !!!!!. Nie chcę się rozpisywać na temat afer PO co chwilę CBA wyprowadza któregoś w obrączkach . Dobrze że chociaż Powiat współpracuje z rządem i coś z tego będzie . Minął rok a coraz więcej sklepów jest zamykanych , każdy omija Wschowę szerokim łukiem . Nawet Ci co by chcieli zainwestować to nie mogą się do Burmistrza dostać !!!. Takie buty . 30% ludzi we Wschowie pracuje za granicą ,młodzi uciekają .Kogo się nie spytasz to mówi że nie zostanie we Wschowie ,po co ???? . Tu się nic nie dzieje ? . Promocja miasta leży , interesanci pukają w zamknięte drzwi . Z czego chce Burmistrz spłacać długi i robić inwestycje jak nie stara się aby pozyskać pracodawców ? Moim zdaniem Burmistrz się nie zna na prowadzeniu UM . A jeszcze wyrzuca ludzi którzy są mądrzejsi od niego . Człowiek nie musi się na wszystkim znać ? Ale to trzeba się kopnąć i zobaczyć jak to się robi w innych gminach ,np Sława ,Wolsztyn .

avatar
~DO PONIŻEJ
29.10.2019 19:38

Po tym języku nasz trolli pisowskich poznasz !!!!. Brawo, kultura zapewne wyniesiona z tradycji rodzinnej!?......

avatar
~Ale
29.10.2019 21:15

Szok dla mnie to jest szok, kogo my wybraliśmy. W sumie to odejście Pani Małkus i Pana Czwojdraka jest tym asom na rękę. Zatrudnią kolejnego z listy koleżeńskie. Zamknie się lapidarium, basztę, pozbędzie się części muzeum w kamieniczkach i będzie pięknie. Zwijają miasto na naszych oczach.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl