TworzymyGłos Regionu

Przełożenie wielkich pni tętniczych – TGA. Czym jest ta wada serca i w jaki sposób się objawia?

Poniedziałek, 22 lipca 2019 o 19:30, aktualizacja Poniedziałek, 22 lipca 2019 o 19:34, autor: 0 287
Przełożenie wielkich pni tętniczych – TGA. Czym jest ta wada serca i w jaki sposób się objawia?

Wykrycie wrodzonych chorób serca u noworodków stanowi szczególnie trudny i stresujący moment dla ich rodziców. Na szczęście, dzięki zaawansowanym metodom i doskonałym specjalistom, większość tego typu problemów kończy się pomyślnie dla małego pacjenta. Na czym polega choroba całkowitego przełożenia wielkich pni tętniczych?

TGA – czym jest i kogo najczęściej dotyka?

TGA (z ang. transposition of great arteries) jest wrodzoną, bardzo poważną wadą serca. W zdecydowanej większości przypadków wada objawia się później. W momencie porodu dziecko nie przejawia symptomów związanych z niewydolnością krążenia. Mali pacjenci przychodzący na świat z TGA rodzą się w terminie i mają wadę urodzeniową zgodną z normą. W skali wszystkich, znanych medycynie, wad wrodzonych serca występuje w przypadku 5-7% populacji. Dotyczy około 20-30 przypadków na 100 000 żywych urodzeń. Statystyki medyczne pokazują, że wada częściej występuje dwukrotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek. Czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo jej pojawienia może być choroba cukrzycowa matki. TGA jest potencjalnie śmiertelna, dlatego mały pacjent, u którego ją zdiagnozowano, wymaga kompleksowej opieki kardiologicznej. Leczenie wad serca u dzieci, zwłaszcza w Polsce, stoi na wysokim poziomie, dlatego rodzice pociech dotkniętych TGA, ale także tych, u których stwierdzono inne schorzenie (patrz: Tetralogia Fallota – TOF) powinni zachować spokój i być dobrej myśli.

Jakie są najczęstsze objawy TGA?

W przypadku tej choroby symptomatyczne jest pojawienie się sinicy (charakterystycznego niebieskiego podbiegnięcia skóry i błon śluzowych), a także objawy niewydolności serca (szybszy oddech, większa potliwość czy nieprawidłowy wzrost masy ciała). Warto jednak mieć świadomość, że sinica nie zawsze jest wyraźnie widoczna, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z jeszcze inną nieprawidłowością. Chodzi o Ubytek w przegrodzie międzykomorowej – VSD. Sytuacja staje się poważna, gdy w ciągu pierwszej doby następuje samoczynne zamykanie przewodu tętniczego – wtedy stan dziecka mocno się pogarsza. Objawy niewydolności krążeniowej stają się najmocniej widoczne w drugim i trzecim tygodniu życia dziecka.

Na czym polega ta wada serca?

W dużym skrócie i uproszczeniu mówiąc, Przełożenie wielkich pni tętniczych – TGAobjawia się odejściem aorty od prawej komory i pnia płucnego z lewej komory. Efektem tego jest transport nieutlenowanej krwi z prawej komory do układu krążenia. Połączenie komór serca i dużych naczyń jest nieprawidłowe. W przypadku niektórych małych pacjentów pojawia się też problem nieprawidłowego połączenia przedsionkowo-komorowego oraz połączeń komorowo-naczyniowych. W takiej sytuacji kardiolodzy mówią o skorygowanym przełożeniu dużych naczyń.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl