TworzymyGłos Regionu

Prawdziwa dyskusja wymaga rewizji opinii wszystkich stron, a nie tylko jednej – tej rządowej

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019 o 09:28, aktualizacja Poniedziałek, 15 kwietnia 2019 o 09:32, autor: 25 651
Prawdziwa dyskusja wymaga rewizji opinii wszystkich stron, a nie tylko jednej – tej rządowej

Od pewnego czasu zamieszczamy wybrany przez redakcję komentarz, który naszym zdaniem jest wart uwagi. Uznaliśmy, że być może tym sposobem uda nam się wspólnie, wraz z czytelnikami, wciąż podnosić poziom dyskusji pod artykułami. Tym razem wybraliśmy wypowiedź, związaną z szeroko komentowaną w Polsce sytuacją nauczycieli i obecnego strajku. Jednocześnie informujemy, że treści zawartych w komentarzach nie należy utożsamiać z opinią i poglądami redakcji.

Autor: wschowianka / artykuł: Ustalili wstępnie, że strajkują do środy. Co będzie dalej – czas pokaże

Stoi przede mną trudne zadanie: chciałbym wyrazić solidarność z płacowymi postulatami nauczycieli, ale nie potrafię znaleźć argumentów, by przekonać samego siebie, że sabotowanie ważnych dla uczniów egzaminów jest dobre. Wiem za to, że jest demoralizujące. Niewielu ma dziś odwagę powiedzieć cokolwiek, co znajduje się w kontrze do medialnych przekazów: tych PiS-owskich z jednej strony, tych opozycyjnych z drugiej. Naiwnością byłoby wierzyć, że pokazywane przez nauczycieli „fiszki” z miesięcznych wypłat, to faktyczna ilustracja belferskich zarobków. Byłoby uczciwiej, gdyby pokazali PIT-y, bo dopiero tam znajdziemy trzynastkę, czternastkę jako jednorazowy dodatek wyrównawczy, czy wreszcie kilkusetzłotowy dodatek wiejski. Z trudem szukać tam dochodów z tytułu korepetycji, chociaż terminy nawet na te mniej pożądane jak z języka polskiego, są w przypadku maturzystów rezerwowane już na przyszły rok szkolny. Politycy opozycji rozpływają się w zachwytach nad nauczycielami, ale fałsz czuć na odległość. Im łatwo zagrzewać do walki, bo po raz kolejny znaleźli środowisko, które ma większą wiarygodność niż oni. Najpierw byli to protestujący pod sądami, potem kobiety, sędziowie, lekarze rezydenci, a teraz nauczyciele. Wiem, nieprzyzwoite jest zwracanie uwagi nauczycielom. To też takie polskie i folwarczne, gdzie autorytetu nie buduje się pracą i postawą, ale samym faktem bycia w danej grupie społecznej. Nie twierdzę, że mam stuprocentową rację i nawet do tego nie aspiruję. Uważam jednak, że prawdziwa dyskusja wymaga rewizji opinii wszystkich stron, a nie tylko jednej – tej rządowej.

REKLAMA

Komentarze (25)

avatar
~w punkt
15.04.2019 10:38

Naiwnością byłoby wierzyć, że pokazywane przez nauczycieli „fiszki” z miesięcznych wypłat, to faktyczna ilustracja belferskich zarobków. Byłoby uczciwiej, gdyby pokazali PIT-y, bo dopiero tam znajdziemy trzynastkę, czternastkę jako jednorazowy dodatek wyrównawczy, czy wreszcie kilkusetzłotowy dodatek wiejski. Dla dociekliwych ,sprawdżcie oświadczenia majątkowe radnych-nauczycieli, niekoniecznie z naszej gminy, gdziekolwiek jeśli znacie jakiegoś nauczyciela. Troszkę sie obraz rozjaśni.

avatar
~UCZEŃ +/-
15.04.2019 11:34

Protest naszych wychowawców i nauczycieli, który w całości popieram przejdzie do historii w brew temu co trolle pisowskie wypisują na tym portalu jako OPÓR przeciwko rządowej bucie , chamstwu, obłudzie i braku szacunku do Bliźniego Swego !!!! Proponuję jako uczeń aby tacy pseudo bohaterowie takich tekstów jak powyżej najpierw pokazali do publicznej wiadomości swoje PIT-y - jak ten "w punkt", który jak widać nie ma zielonego pojęcia co to jest szacunek jednego człowieka do drugiego !!!!. Jego nienawiść i niczym nie podyktowana agresja do nauczycieli wynika chyba z tego, że tak jak jego poseł z Nowogrodzkiej miał niedostateczne oceny z J. polskiego...... i był miernym uczniem!!!!!. A program rządowy świetnie odzwierciedla hasło z manify w Krakowie, a mianowicie ...""" PROGRAM -"PROSIA - - CZEK + 100"""!!!. Strajk do oporu z pełnym naszym poparciem!. Obecne egzaminy ośmioklasistów to wymysł Ministerstw i są totalnie zbędne do dalszej naszej edukacji !.

avatar
~Opozycjonista
24.04.2019 11:44

Już z samego tekstu który tu przeczytałem drogi uczniu wynika że masz koło 50 tki ? Chyba że jesteś uczniem średniego wieku ???? Wracaj do książek uczniu na razie widzę mierne wyniki

avatar
~Przejedli.....
15.04.2019 11:43

Już z samego rana minister oświaty w pełnej swoje klasie wypowiadała się w sposób "bis", iż nie ma pieniędzy w budżecie i nie będzie podwyżek dla nauczycieli....ha, ha, ha........!!!, panie minister zapomniała dodać, że w bieżącym roku jej populistyczny rząd przyznał miliardy na inne grupy społeczne w formie Plus oraz dla trzody chlewnej również w formie Plus jak również na własną propagandę dając szmal w miliardach dla rządowej telewizji i własne premie w ministerstwach...... itd. Jak widać szmal dla kolesiów JEST!, na wyjazdy i wycieczki po kraju JEST!, na podróże kolesiów samolotami do domów JEST!, na podwyżki i premie w Spółkach Skarbu Państwa dla swoich JEST!.....NIE MA tylko dla nauczycieli, osób niepełnosprawnych, osób z autyzmem...itd. Według tego rządu "kiełbasa wyborcza" Ok, Misiewicze i Pisiewicze Ok, ALE dla ludzi ciężko pracujących NIE.

avatar
~w punkt
15.04.2019 11:47

Zgadza się, protest przejdzie do historii i to szybciej niż się spodziewacie. Panie Broniarz zjedż pan na bocznicę aby nie roztrzaskał pana i ZNP "parowóz dziejów". Uczniu+/- więcej szacunku dla człowieka tego drugiego.

avatar
~Dokładnie tak
15.04.2019 16:41

Oj ten protest już przeszedł do historii , wszyscy zapamiętają uściski broniarza i schetyny rodem z PRL-u . Sam schetyna przyznał że strajk wpłynie na wynik wyborów , tylko ciekawe czy zdaje sobie sprawę że negatywnie dla całej platformy ....

avatar
~Dla idei...+
15.04.2019 12:39

Ich marszałek Senatu pracuje DLA IDEI ?--- zapomniał powiedzieć, że tak ALE DLA IDEI KORYTA +, a naszym nauczycielom ten ich marszałek proponuje głodowe pensje !. Co tu jest grane?, kto ty kogo wykorzystuje jak kiedyś biały człowiek niewolników...., czy czasami ten marszałek mówiąc i propagując swoje poglądy publicznie nie namawia do wdrażania w życie nowej formy "białego niewolnictwa w państwie demokracji +" ???. Tak dla protestów !

avatar
~AS
15.04.2019 13:18

Nie ma czegoś takiego jak ich czy nasz marszałek. Prezydent Komorowski był moim prezydentem mojego kraju, mimo że w wielu kwestiach się z nim nie zgadzałem. Więc proszę dalej nie jątrzyć i nie stawiać kwestii głodowych pensji nauczycieli. Jeśli ostatnie propozycje są głodowe to jak nazwać propozycje w rządu w latach 2012-2015

avatar
~Za miskę ryżu
15.04.2019 14:38

Chciałby Pan wyrazić solidarność, a nie może, nauczyciele chcą podwyżki za pracę, podobnie jak pracownicy sądów czy wcześniej mundurowi. To oczywiście nie jest dobre, wiem wszyscy mają siedziec i cieszyc sie, że mają pracę itd. Jednak kiedy ten sam rząd z naszych pieniędzy, ale również z pieniędzy tych nauczycieli, policjantów ,pielęgniarek itd wypłaci kolejne 500+ tym razem dla każdego dziecka, to będzie Pan pewnie zadowolony? Pal to sześć kiedy będzie to dziecko tego policjanta, sprzedawcy, kierowcy czy nauczyciela,.ale kiedy będzie to dziecko osoby, której nie opłaca się pracować bo ma 500+ I różnego rodzaju dodatki z opieki to jest dobrze, to jest sprawiedliwe? Nawet jeśli ten Pan czy Pani, odmowi kolejny raz pracy w urzedzie pracy, bo za 2000 czy za 2500 nie opłaca się wyjść z domu, wtedy to jest ok? Co będzie kiedy ten policjant, pielęgniarka, urzędniczka czy nauczyciel nie będzie chciał wychodzić z domu za takie kiepskie wynagrodzenie i będą czekać, aż ktoś da, co to będzie? Wiem jak się nie podoba to mają zmienić pracę, wtedy gdzie wy będziecie?

avatar
~Damian Sebastian Sikora
15.04.2019 16:01

Potrzebne są zmiany systemowe, nie jednorazowe podwyżki. Obecnie państwo ustala płacę minimalną nauczycieli i wysokość dotacji na ucznia, a gmina/powiat ustala pensje nauczyciela i musi dokładać bo subwencji nie starczy. Więc system jest patologiczny, bo mamy typowe rozmycie odpowiedzialności. Z jednej strony państwo może zwiększyć dotację na ucznia, z drugiej samorząd sam może dać podwyżkę. Ktoś powie że edukację powinno finansować wyłącznie państwo, by rozdzielić środki sprawiedliwie, a ktoś inny że samorząd który lepiej zna lokalne potrzeby i wyda środki efektywniej. I oboje mogą mieć rację, bo potrzebny jest system gdzie finansowanie będzie jasne i za błędy będzie odpowiedzialna konkretna instytucja. Bo obecnie rząd może się zgodzić na podwyżki minimalnej płacy nauczycieli, wzrośnie im poparcie, a kosztami zostaną obarczone samorządy. A w końcu samorządy mamy po to by lokalnie być blisko naszych problemów i je skutecznie roziązywać, a nie by spełniać i finansować pomysły władzy centralnej.

avatar
~Ach to oni !!!
15.04.2019 16:35

Wszystko przejedli ...i to jest to, to jest strzał w DZIESIĄTKĘ !. Brawo uczeń !. jak widać i czuć trolle pisowscy otrzymali "Przekaz Dnia" - ATAKOWAĆ NAUCZYCIELI!!!, ATAKOWAĆ TYCH CO ICH WSPIERAJĄ!!!. Dzisiejszy UCZEŃ wie, że dzisiejszy nauczyciel walczy nie TYLKO dla siebie, ale walczy o niego, bowiem jak kiedyś On - Uczeń zamarzy pracować w szkolnictwie to będzie miał uczciwie zapłacone za swoją pracę z szacunkiem i godnością dla nauczyciela !!!!. Tak więc pełen szacun dla młodzieży i ich rodziców za wsparcie Nauczycieli !!!!. Nie dajcie się trollom pisowskim i ich szkalowaniem !!!

avatar
~Rodzic
24.04.2019 11:55

Powiedz to uczniom którym wizja powtarzania roku zaczyna stawać przed oczami coraz bliżej ???? 45 tys nauczycieli straciło pracę podczas reform PO . Mam Ci przypomnieć gimnazjum nr 1 we Wschowie ? Szkołę w Lginiu ? Szkołę w Siedlnicy ,ośrodek w Łęgoniu ???? Pytam się gdzie byliście wszyscy !!!!!

avatar
~Adam
15.04.2019 16:48

Spartaczyło się reformę szkolnictwa więc trzeba napuścić trolli i wszelkiego rodzaju szczujnię na nauczycieli . Przypominam że nauczyciel uczy według państwowej " reformy " i za nią jest tylko odpowiedzialna minister szkolnictwa , a co za tym idzie i państwo czyli rząd . Nauczyciel jest tylko i wyłącznie wykonawcą tego nieudanego eksperymentu na żywej tkance człowieka . Miejcie pretensje do ministra szkolnictwa bo to ona reprezentuje szkolnictwo i zarazem rząd .

avatar
~Sprawiedliwość
15.04.2019 18:56

No właśnie zobaczymy we wrześniu. Połowa się nie dostanie do szkół do których chce, i będą iść całkiem innymi postawami programowym. To oczywiście problem szkół i nauczycieli, na nich się skumulują narzekania. A tymczasem Pani minister Zalewska, będzie tańczyć w Brukseli, za 80tyś miesięcznie, bo jej się należało.

avatar
~A dług ....!
15.04.2019 17:13

A DŁUG PUBLICZNY ROŚNIE W ZASTRASZAJĄCYM TEMPIE ( nawet Gierkowi się nie marzyło, iż tak można zadłużyć nasz kraj..... i ) .... rośnie bo ten kraj, ten rząd nie ma coś takiego jak Minister Finansów !, jak widać i słychać na tzw. konwencjach wyborczych pisu jego rolę przejął poseł z Nowogrodzkie - poseł, który nie posiada własnego konta planuje kolejne piątki jedną po drugiej jak klocki lego --- a moherom w to graj ..........Pytanie: - komu przyjdzie to spłacać ?, - oj będzie bal, będzie bal jak powtórka z Grecji !!!!

avatar
~troll
15.04.2019 17:58

Przeraża mnie fakt, że takim ludziom powierzam swoje dzieci. Krezus Broniarz udowodnił tylko jak nisko iloraz inteligencji mają nauczyciele. On realizuje swój scenariusz polityczny, zbierając brawa od Schetyny, a oni jak stado baranów biegną za nim, tracąc przy tym godność i rozsądek.

avatar
~do trolla
16.04.2019 10:08

Panie troll jest pan taki sam jak pasący się baran na moim ogrodzie . Broniarz jest przewodniczącym związku który jest legalnym związkiem zawodowym . A niski iloraz inteligencji nie mają nauczyciele lecz minister która jest ministrem szkolnictwa . Poza tym strajk nie wybuchł z dnia na dzień i nagle , więc był czas żeby minister zainteresowała się szkolnictwem a nie olewała i głupoty opowiadała wszem i wobec . Nawet żeby strajku nie było to i tak wszyscy uczniowie nie znajdą miejsca w wybranych szkołach z tego powodu że dwóch roczników nie da się poupychać w jednej klasie . Tak więc godność i rozsądek nie stracili nauczyciele lecz minister od szkolnictwa która je " reformuje " w sposób nieudolny i skandaliczny .

avatar
~Prawy Polak
15.04.2019 18:08

Nauczyciele w tym roku mają otrzymać około 21% podwyżki . Moim zdaniem jest to bardzo dużo i nie wszyscy ją powinni dostać bo wśród nich są słabi nauczyciele którzy ,, produkują " takich uczni jak niejaki ,, Uczeń ( prawdopodobnie 7 klasę ukończył w komunie ) , który załapał się na program PROSIACZEK + . Jeżeli tych słabych się wyeliminuje ( a jest ich za dużo o 100 tys ) to będzie więcej dla pozostałych . Można to zrobić przez zwiększenie pensum. Co do strajku to nauczyciele takie prawo mają i z niego korzystają . Jeżeli MEN poradzi sobie z egzaminami i maturami to nauczyciele wtedy mogą strajkować do oporu mając jednak świadomość , że nikt im za to nie zapłaci . Póki co Broniarz zebrał do tej pory tylko 5 milionów a potrzebne jest 60 milionów dziennie.

avatar
~do Prawy Polak
16.04.2019 10:14

Panie tak dostaną podwyżki jak my dostaliśmy nowe mosty , milion samochodów , odbudowaną stocznię , port lotniczy i wiele innych obiecanek . Czekaj tatka latka .Widać naiwnych nie brakuje szczególnie tych po sześćdziesiątce .

avatar
~PRAWY+
15.04.2019 22:35

Prawy polak jak widać wie i jest dobrze poinformowany tzw. "przekazem dnia" - wie, że jak poseł da" kiełbasę wyborczą" Pisiewiczom i Misiewiczom to będzie z tą częścią narodu tak jak on pisze....!. Bo o to im z tej Nowogrodzkiej chodzi, by dzielić, dzielić, dzielić, ....................... i dzielić to nasze społeczeństwo, bo takim jeno się da w tak prostacki sposób rządzić. Wszystkie dyktatury świata w taki sposób dochodził do władzy, krótkiej w ich rządach, rządach niszczących systemy demokratyczne ale rządach dochodzili .....! . To kiedyś padnie, ale straty tych rządów będą długo odbudowywane - to jak ten pożar NOTER DAMU !

avatar
~Przekaz dnia TVN "tuż za nią Koalicja Ubywatelska"
16.04.2019 06:36

"Gdyby wybory do europarlamentu odbyły się dziś, 36 proc. Polaków zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość z Solidarną Polską i Porozumieniem. Tuż za nią uplasowała się Koalicja Europejska." Tuż za nią to jest wg TVN 9% !!! I dalej pisze "Jak wynika z badania Kantar, Koalicja Europejska może liczyć na 27 proc. poparcie. Wiosna Roberta Biedronia zdobyłaby 7 proc. głosów. Wynika z tego, że PiS uzyskałoby 27 mandatów, Koalicja Europejska - 20, a Wiosna Biedronia 5." Dobrego samopoczucia na dzień dzisiejszy.

avatar
~aktualizuję sondaże
16.04.2019 12:08

gdyby eurowybory odbyły się dziś w okręgu nr 13 czyli zachodniopomorskie i lubuskie, wygrałaby KE 40,6% biorąc dwa mandaty a po niej 38,4% bierze Pis uzyskując jeden mandat. I suuuper!

avatar
~Do realisty !
16.04.2019 14:10

Ja bym na waszym miejscu....a zwłaszcza moherów pisowskich - tak się nie cieszył, przypominam że tak jak wy dzisiaj rechoczecie ze szczęścia z tych pseudo sondaży tak kiedyś podobnie dali się nabrać zwolennicy pana Komorowskiego.... i jak na tym wyszli?. Podobne rozczarowanie czeka was, bowiem te sondaże to jedna wielka CHAŁA .... CHAŁA ...!!!. I tego my normalni tego kraju wam życzymy!.

avatar
~mada
20.04.2019 18:51

Wspierajmy nauczycieli.

avatar
~Do -"rodzic"
24.04.2019 13:16

Taki z ciebie rodzic jak z pisu " prawo" i "sprawiedliwość" ????, tyle ta partia ma z prawa i sprawiedliwości co rasowy kot z lwa !. Co się tak martwisz o UCZNI ?, wystarczy, że twoja partia wzorem poprzednich ustaw uchwalanych w ciągu jednej nocy uchwali, iż maturzyści w tym roku pójdą na studia HURTEM !!!!. Wy to potraficie, że białe jest czarne, a czarne jest białe !!!!!. Co to dla was jedna ustawa w tą czy tamtą stronę !!!. Jesteście mistrzami "USTAWY i PODPISU JEDNEJ NOCY" !!!!. Kochani uczniowie - maturzyści wasza przyszłość w rękach partii tego "rodzica", oni wam to załatwią !!!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl