Praktyka zagraniczna uczniów I ZS oraz PPC-Schule

Wtorek, 05 września 2017 o 09:25, aktualizacja Poniedziałek, 11 września 2017 o 09:26, autor: 0 663
Praktyka zagraniczna uczniów I ZS oraz PPC-Schule

Praktyczny wymiar uczenia się, zagraniczne doświadczenie, doskonalenie znajomości języka obcego to zaledwie kilka z wielu argumentów, które przekonują młodych ludzi do odbycia praktyki w firmach za granicą. Uczniowie I Zespołu  Szkół i partnerskiej szkoły Peter-Paul-Cahensly-Schule w Limburgu po raz kolejny uczestniczyli w dwutygodniowej praktyce, jaką oferują od kilku lat obie szkoły i zakłady pracy  we Wschowie i Limburgu.

Dwóch uczniów PPC-Schule Tom Hinrichs i Yannik Noah Klein zgłosiło się na praktykę do firm DOBROWOLSKI oraz JEDNOŚĆ. Mechanik budowy maszyn praktykował głównie w dziale konstrukcji 

i montażu firmy DOBROWOLSKI, a ekonomista odbył praktykę w dziale handlowym firmy JEDNOŚĆ. Obaj uczniowie zapoznali się najpierw z działalnością firmy i jej historią, a następnie realizowali zadania pod okiem opiekunów praktyk w poszczególnych działach firmy. „Po przyjściu do firmy DOBROWOLSKI od razu zainteresowałem się produkowanymi tam pojazdami i ich różnorodnymi etapami produkcji. Zostałem bardzo przyjaźnie przyjęty przez innych pracowników i od razu zabrałem się do pracy.” – opowiadał Tom.

Natomiast Mateusz Zbik i Jacek Bierwidis, uczniowie technikum mechanicznego I Zespołu Szkół, dwa tygodnie wakacji spędzili na praktyce w firmie Blechwarenfabrik w Limburgu, która jest producentem opakowań blaszanych. W pierwszym tygodniu uczniowie brali udział wraz z ośmioma praktykantami szkół z Limburga w zajęciach wprowadzających do praktyki. W drugim tygodniu realizowali zadania 
w dziale produkcji pod kierunkiem swojego opiekuna. „Podziwiam Blechwaren za organizację, bo oni mieli dla nas plan co do minuty ustalony, w sensie, że my wiedzieliśmy co mamy robić, wszystko nam tłumaczyli, nawet mieliśmy kartkówkę pod koniec dnia z tego, co robiliśmy” – relacjonował Mateusz swoje pierwsze wrażenia. „Nasz opiekun mówi do nas po niemiecku, bo on w ogóle nie potrafi po angielsku i czasami czegoś nie wyłapiemy, wtedy automatycznie ktoś z niemieckich praktykantów mówi nam co i jak po angielsku i wydaje mi się, że jest całkiem fajnie”- dodał Mateusz.

Praktyka zagraniczna to także poznanie kraju, w którym się ją odbywa. Dlatego praktykanci aktywnie spędzali czas po pracy. Tom i Yannik zwiedzili Wschowę i Leszno, niestety nie skorzystali z uroków okolicznych jezior, ponieważ pogoda na to nie pozwoliła oraz musieli niespodziewanie skrócić swój pobyt na praktyce. Natomiast Jacek i Mateusz zwiedzili malowniczy Limburg i Koblencję oraz korzystali z basenu miejskiego.

Uczestnicy praktyk ze Wschowy i Limburga rozpoczynają nowy rok szkolny wzbogaceni o nowe doświadczenia. Praktyka pozwala młodym ludziom rozwijać umiejętności zawodowe, poznać zagraniczną kulturę i sposób pracy, zwiększyć swoje możliwości na rynkach światowych i w Polsce, poszerzyć znajomość języka i nabrać pewności siebie. Każdy z praktykantów otrzymał na koniec zaświadczenie z krótką opinią i wykazem wykonywanych czynności.

Zaplanowaniem i przeprowadzeniem obu praktyk zajęła się kadra nauczycieli z obu szkół: Sebastian Wendt i Christian Becker oraz Beata Wasyliszyn i Marek Jarosz. Praktyka była możliwa dzięki  dofinansowaniu, którego udzieliła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz dzięki  wsparciu Powiatu Wschowskiego i Rady Rodziców przy I ZS we Wschowie oraz firmy Blechwarenfabrik.

Za doskonałe zorganizowanie i przeprowadzenie praktyk dziękujemy zarządowi i pracownikom firm DOBROWOLSKI, JEDNOŚĆ oraz BLECHWARENFABRIK.  

I Zespół Szkół  Wschowa

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaMiłosz Szcześniewski zwycięzcą prestiżowego Tauron Ultramaratonu
20.09.20170 253
W Krynicy-Zdroju zakończył się 8 PKO Festiwal Biegowy. W zawodach brało udział ponad 8 tysięcy zawodników. Podczas festiwalu biegowego rozegrano ponad 30 konkurencji, w tym dwie najbardzi...
nazwa
Dni Pola Kukurydzy
19.09.20170 1080
nazwa
„I tak warto żyć”
19.09.20171 474

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl