TworzymyGłos Regionu

reklama

Policja ostrzega

- chrońmy nasze dane osobowe

Wtorek, 25 lutego 2020 o 13:20, aktualizacja Wtorek, 25 lutego 2020 o 13:28, autor: 6
Policja ostrzega

Dlaczego ochrona naszych danych osobowych jest tak bardzo ważna? I co może nam grozić jeżeli nasze dane wpadną w niepowołane ręce? Są to istotne kwestie o których powinniśmy pamiętać udostępniając pesel, skany dokumentów, jak również dokonując internetowych przelewów pieniężnych. Z taką sytuacją spotkał się 29- letni mieszkaniec powiatu wschowskiego, który otrzymał nakaz zapłaty na kwotę 26 tys. złotych za niespłaconą pożyczkę, której w rzeczywistości nigdy nie zaciągnąŁ.

Wczorajszego popołudnia (24 lutego) do wschowskiej Policji zgłosił się młody mieszkaniec powiatu wschowskiego zawiadamiając o oszustwie. Z dokumentów, które otrzymał z Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim  wynikało, że pod koniec 2018 roku zaciągnął pożyczkę w kwocie około 21 tys. złotych, wraz z naliczonymi odsetkami i kosztami zastępstwa suma zadłużenia opiewała na 26 tys. złotych. 

W trakcie wykonywania czynności okazało się, że mężczyzna w tym okresie nie przebywał na terenie powiatu gorzowskiego, adres zameldowania nie zgadzał się, natomiast pesel i numer dowodu osobistego były właściwe. W trakcie rozmowy 29- latek skojarzył fakt, że w tym okresie- jesienią 2018 roku poszukiwał pracy w internecie. Znalazł przyszłego „pracodawcę”, który dla załatwienia wszystkich formalności związanych z zatrudnieniem za granicą potrzebował jego skanu dowodu osobistego. 29- latek przesłał dokumenty i na tym kontakt między nimi się urwał. Jak się okazało oszust zaciągnął pożyczkę podając się za mieszkańca powiatu wschowskiego.

Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania i pamiętajmy, że po drugiej stronie mogą trafić się osoby, które będą chciały wykorzystać naszą naiwność i sytuację w której się znaleźliśmy.

Chrońmy nasze dane osobowe. Jeżeli nie będziemy uważać, komu i po co podajemy nasze dane, mogą nas spotkać kłopoty. Nasze dane mogą zostać wykorzystane między innymi do celów przestępczych, ktoś może wziąć kredyt, podpisać umowę lub zaciągnąć inne zobowiązanie związane ze świadczeniem usług. Uważajmy także na dokonywanie przelewów drogą internetową. Ważne są zabezpieczenia. Jeżeli ich nie ma, ktoś może wykorzystać okazję i spróbować włamać się na nasze konto.

opr. kom. Maja Piwowarska

Oficer Prasowy KPP Wschowa

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (6)

avatar

avatar
~Jan Kotwicki
26.02.2020 07:00

Sąd bezkrytycznie przyklepał oszustwo! I jak tu nie przyznać racji tym, którzy są za głęboką reformą sądownictwa?

avatar
~Adaś
26.02.2020 12:18

Ad. J.K. - forumowiczu....., z tak ogólnikowej informacji nie można wysnuwać aż tak daleko idące wnioski. Reforma tak, ale dotycząca z punktu widzenia tej grupy zawodowej zdroworozsądkowych rozwiązań, nie stających w konflikcie z prawem UE i dająca nam zwykłym obywatelom, poprawę w korzystaniu z "usługi" sądownictwa . PiS reformuje już ponad 4 lata polskie sądownictwo a mam odczucie, że w jakości tej "usługi" dalej stoi mi w tym samy miejscu, a nawet i bliżej zapaści ? W tej konkretnej sytuacji winię Bank, bo to ich weryfikacja ( ocena ) winna ustalić współczynnik ryzyka i jakość usługi na takim poziomie aby nikt z nas nie był zaskakiwany takim "gwoździem....." Bank daje ( nie za darmo) ale i też i odpowiadać winien za stan swojego czynu z konsekwencjami swego błędu. Adaś

avatar
~Naiwny Adaś
03.03.2020 16:09

Kasta basta . Z punktu widzenia obywateli nie tej grupy zawodowej . Układy zamknięte w policji , wśród lekarzy i sędziów są udręka dla NARODU !

avatar
~Pj
26.02.2020 20:49

Zdecydowanie banki są winne tej sytuacji. Skoro w BIK-u sprawdzają numer PESEL to powinni sprawdzić imię i nazwisko. Jak byłem pytać o kredyt to wiedzieli gdzie i ile mam rat do spłaty, więc i personalia pewnie też tam są. Tylko że bank ma to w pompie bo i tak biedny Kowalski to spłaci. Może bankom nawet na tym zależy bo inaczej nie mieli by takiego zysku. Za brak spłaty są wysokie odsetki. Ale jeżeli nikt poprzez zmianę przepisów nie ukróci tego procederu to będą tak oszuści korzystać razem z bankami. Hieny poprostu.

avatar
~Jan W.
03.03.2020 20:02

Gdzie jest mowa w artykule o zaangażowaniu banku w to oszustwo ? Czy Panu J.K. znany jest nakazowy tryb zapłaty, w którym rola sądu jest czysto techniczna i najlepiej skorzystać w takie sytuacji z porady prawnej ?

avatar
~do powyżej
04.03.2020 16:09

Bank na "ksero" dał pożyczkę?, a bank w ciemno przyklepał? To o czym tu deliberować. Oba dwa się ośmieszyły i tylko hochsztapler się cieszy a tłumaczyć się będzie naiwniak, który na lewo i prawo rozsyła swoje dane osobowe.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl