TworzymyGłos Regionu

Polerowanie szyb - jak wypolerować szkło?

Sobota, 17 października 2020 o 13:31, autor: 0 52
Polerowanie szyb - jak wypolerować szkło?

Szyby po pewnym czasie użytkowania tracą swój nienaganny wygląd. Pojawiają się na nich większe zabrudzenia, rysy oraz stają się matowe. Jeśli Twoje szyby wyglądają w taki sposób, to powinieneś zastanowić się, jak nadać im dawny blask.

Jest to szczególnie ważne, jeśli w złej kondycji są szyby samochodowe. Uszkodzenia powstać mogły przez unoszący się w powietrzu podczas jazdy piasek, niesprawne wycieraczki samochodowe czy chociażby nieodpowiednie mycie szyb. Powstałych uszkodzeń nie warto bagatelizować, gdyż mogą być przyczyną załamywania się światła, a w konsekwencji gorszej widoczności podczas jazdy w słońcu lub po zmroku.

Jednak zły stan szyb dotyczy nie tylko samochodów, ale również szyb w domu, mieszkaniu, fasad biurowców, szklanych balkonów czy stolika w salonie.  Chcąc naprawić tę sytuację należałoby szybę wymienić lub wypolerować ją. Pierwsze rozwiązanie jest bardzo kosztowne, a często wręcz niemożliwe do wykonania, jeśli dotyczy przeszkleń będących stałym elementem budynku. Korzystniejsze zatem wydaje się zainwestowanie w polerowanie szyb. Można spróbować zrobić to samodzielnie lub oddać szybę w ręce profesjonalistów. Poniżej znajdują się wskazówki, które mogą okazać się przydatne podczas dokonywania wyboru.

Metody polerowania szyb

Istnieje kilka metod polerowania szyb, w zależności od rodzaju uszkodzeń i oczekiwanego efektu. Każdy z tych sposobów ma swoje zalety. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi metodami, aby wybrać tę najlepszą dla swoich szyb. Należą do nich:

 • Glassern
  Przeznaczona do rys średnich i głębokich oraz zadrapań i wżerów. Ta metoda zaliczana jest do metod suchych.
 • Scratch Hog
  Dość agresywna metoda polerowania szyb, pozwala usunąć głębokie zarysowania z wykorzystaniem krążków 3M. Jest to metoda mokra.
 • Geforce
  Bardzo uniwersalna metoda polerowania szyb, znajduje zastosowanie w polerowaniu większości powierzchni szklanych. Jest to metoda mokra.

Jaką metodę polerowania szyb wybrać?

Glassern ma na celu usunąć średnie oraz głębokie, rozległe zadrapania oraz wżery. Ta metoda zaliczana jest do metod suchych. Scratch Hog, zwana metodą agresywną, ma za zadanie usunąć głębokie zarysowania z wykorzystaniem krążków 3M. Jest to metoda mokra. Geforce to kolejna z metod mokrych. Jest bardzo uniwersalna, można ją stosować do usuwania wszelkiego rodzaju uszkodzeń na wszystkich rodzajach szkła. Ta metoda dobrze poradzi sobie z szybami hartowanymi, laminowanymi (przednie szyby samochodowe), antywłamaniowymi, dźwiękochłonnymi, żaroodpornymi, a nawet szybami giętymi i lustrami. Metoda w porównaniu do poprzedniej, jest bardzo szybka. Natomiast Glass Weld jest skuteczną, mokrą metodą szybkoobrotową. Nieco rzadziej stosuje się również fluidową metodę SRP. Usuwa zmatowienia i przebarwienia.

Polerowanie szyby samodzielnie - czy to możliwe?

Na wszystkich, którzy są zmartwieni stanem swoich szyb, czeka dobra informacja. Polerowanie szyb można wykonać samodzielnie.

Aby tego dokonać, potrzebnych jest kilka elementów. Warto wyposażyć się w taśmę papierową (ewentualnie malarską), tlenek ceru, polerkę rotacyjną, filcowy dysk polerski, butelkę z atomizerem, IPA lub płyn do mycia szyb, a także kawałki miękkich materiałów. Zawsze należy zacząć od dokładnego umycia szyby. Powstałe zanieczyszczenia podczas polerowania jeszcze bardziej porysowały by szybę. Najlepiej zacząć mycie wodą, a następnie po dokładnym osuszeniu wyczyścić dodatkowo płynem do szyb i przetrzeć IPA. Pozostaje nam zabezpieczyć taśmę wszystkie uszczelki i plastikowe elementy przy szybie. Idealną konsystencję pasty do polerowania uzyskamy, jeśli wymieszamy tlenek ceru z wodą w stosunku 1:1. Filc polerski spryskujemy wodą i wcieramy w niego powstałą pastę. Po wykonaniu tych czynności, można przystąpić do polerowania. Najlepiej zrobić to w zamkniętym pomieszczeniu. Warto zacząć od polerowania mniejszymi obrotami, po czym można je zwiększyć. Po wypolerowaniu szyby należy wymyć tlenek ceru i odtłuścić szybę. W ten sposób pozbędziemy się drobnych rys i zmatowień.

Profesjonalna usługa polerowania szyb

Jeśli nie mamy czasu na samodzielne polerowanie szyb lub obawiamy się, czy efekt nie będzie gorszy, niż przed polerowaniem, lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Warto rozważyć kontakt z profesjonalną firmą zajmującą się polerowaniem szyb. Ekspert w szybki sposób oceni czy naszą szybę uda się doprowadzić do pierwotnego wyglądu polerowaniem, a także jaki będzie koszt renowacji szyby.

Jeśli mowa już o kosztach, to taka usługa zazwyczaj mieści się w granicach 100-200 zł za szybę samochodową lub okienną. W przypadku szyb wielkopowierzchniowych np. na fasadach budynków, wycena obejmuje z reguły 1 m2 powierzchni do polerowania.

Jak wygląda szyba po polerowaniu?

Pamiętajmy, że szyba po samodzielnym polerowaniu nigdy nie będzie wyglądała jak nowa. Nie usuniemy dzięki temu głębszych zarysowań, np. tych wyczuwalnych pod paznokciem. Może być również trudno pozbyć się odprysków powstałych od uderzających kamieni. Jednak profesjonalna usługa polerowania szyb często pozwala uzyskać świetny efekt, usuwając nawet większe zarysowania. To dobrze rozwiązanie wszędzie tam, gdzie wymiana szyby jest utrudniona lub nieopłacalna.

REKLAMA

  Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

 • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Chirurg przyjmuje
Chirurg przyjmuje
Oferuje usługi
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl