TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podatkowe ABC

- niezbędnik każdego podatnika

Wtorek, 03 listopada 2020 o 19:57, aktualizacja Wtorek, 03 listopada 2020 o 20:00, autor: 0
Podatkowe ABC

Okres rozliczania podatków to dla wielu nerwowy czas. Co roku zmieniają się przepisy, dlatego warto być na bieżąco. W myśl zasady: "nieznajomość prawa szkodzi", nie będą przyjmowane tłumaczenia w przypadku popełnienia błędów. Na szczęście rozwój technologiczny znacznie ułatwił cały proces wypełniania oraz składania deklaracji podatkowej. Nadal pozostaje jednak kwestia terminów i odpowiedniego rozliczenia. Jak to wygląda w roku 2020/2021?

  1. Terminy składania deklaracji podatkowych
  2. Rodzaje podatków w Polsce
  3. Deklaracje składane online

Terminy składania deklaracji podatkowych

Już w XVIII wieku uczony oraz jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych Ameryki powiedział: "Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki". O ile ze śmiercią w tym momencie nie da się nic zrobić, to z podatkami radzimy sobie coraz lepiej. Składanie deklaracji rozliczeniowych jest obowiązkiem każdego obywatela.  Uchylanie się od tego obowiązku może powodować naliczanie kar finansowych lub nawet karę pozbawienia wolności. Oczywiście są to skrajne przypadki. Warto jednak pamiętać, że poprawnie wypełnione formularze muszą być złożone do określonej przez prawo daty. Po pierwsze żaden termin podatkowy nie wypada w dni wolne od pracy, czyli w weekendy oraz święta państwowe lub religijne. Jeśli musisz płacić podatki co miesiąc, to termin zależy od długości konkretnego okresu rozliczeniowego. W lutym termin zapłacenia może wypadać na 28 lub 29 dzień miesiąca. Jeśli ostatni dzień miesiąca wypada w sobotę, to deklaracja musi trafić do urzędu wcześniej. W przypadku rozliczenia PIT-ów formularze należy składać do  z reguły do 30 kwietnia każdego roku. Jeśli potrzebna Ci dodatkowa informacja, przeczytaj więcej o terminach rozliczenia podatków

Rodzaje podatków w Polsce

Każdy kraj wprowadza własny system podatkowy. W Polsce podatki można podzielić ze względu na następujące różnice: sposób poboru podatku, przedmiot oraz podmiot opodatkowania. Wyróżniamy także podatki bezpośrednie i pośrednie. Pierwsza grupa to opłaty, które nie mogą być przerzucone na inny podmiot. To oznacza, że podatki muszą być zapłacone dokładnie przez ten podmiot, jaki określony został w ustawodawstwie. Trochę inaczej wygląda kwestia podatków pośrednich. Są one wliczone w cenę dóbr oraz usług. Przykładem takiego podatku jest akcyza i VAT. Te podatki płacą konsumenci, ale bez bezpośredniego rozliczania się z urzędami skarbowymi. Każdy podatnik ma obowiązek rozliczenia podatków bezpośrednich. To właśnie ich dotyczą składane deklaracje PIT oraz CIT. Mogą to być między innymi podatki od nieruchomości, podatek rolny, podatek od środków transportowych, podatek leśny czy chociażby specjalne opłaty za gospodarowanie odpadami. Oczywiście są to tylko przykłady podatków bezpośrednich. Jest ich znacznie więcej. Dokładny opis czynności związanych z rozliczeniami określają poszczególne ustawy. Jeżeli potrzebujesz dokładnych informacji na temat konkretnego podatku, więcej porad znajdziesz tutaj.

Deklaracje składane online

Już od kilku lat istnieje możliwość składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Wszystkie urzędy skarbowe umożliwiają przesłanie danych za pomocą specjalnych profili zaufanych. Nie da się ukryć, że jest to duże ułatwienie oraz skrócenie całego procesu. Przede wszystkim w sieci, na stronach rządowych, zostały przygotowane programy pomagające krok po kroku wypełnić deklarację. Wszystkie elementy są tam bardzo dokładnie wyjaśnione. Dzięki temu cały proces wyliczania podatków został bardzo uproszczony, co docenia każdy podatnik. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl