TworzymyGłos Regionu

Oferta Wschowy i Głogowa to 3 miliony w ciągu dwóch lat. Co na to PKP?

Wtorek, 13 marca 2018 o 14:45, aktualizacja Wtorek, 13 marca 2018 o 14:54, autor: 3 1361
Oferta Wschowy i Głogowa to 3 miliony w ciągu dwóch lat. Co na to PKP?

9 marca Rada Miejska we Wschowie zdecydowała przeznaczyć 100 tysięcy złotych w tym roku na remont linii kolejowej na trasie Głogów - Wschowa - Leszno. Jak do tej pory dwa samorządy zabezpieczyły środki na tę inwestycję - wschowski i głogowski. Leszno nie podjęło jeszcze takiej decyzji. Czy remont ruszy, zależy od decyzji Zarządu PKP.

Przypomnijmy, że do tej pory było wiadomo, że trzy samorządy - Leszno, Wschowa i Głogów porozumiały się w sprawie dofinansowania remontu linii kolejowej na trasie Leszno - Wschowa - Głogów. Remont ma kosztować około 11, 5 milionów złotych. W ciągu dwóch lat Wschowa miałaby przeznaczyć na ten cel około 500 tysięcy złotych. Głogów - 2, 5 miliona złotych i podobna kwota dotyczyłaby Leszna. Resztę według wstępnych ustaleń miało dołożyć PKP.

Radny Łukasz Tkacz dopytywał na piątkowej sesji Rady Miejskiej we Wschowie, jakie są realne szanse na remont linii kolejowej na trasie Głogów - Leszno - Wschowa, ponieważ na dzień 9 marca tylko dwa samorządy podjęły uchwałę o zabezpieczeniu środków na tę inwestycję

- W obecnej sytuacji będziemy mieli zabezpieczone trzy miliony złotych (wkład finansowy Wschowy i Głogowa rozłożony na dwa lata - przyp. red.), a co z brakującymi 8,5 milionami - pytał radny Tkacz - czy to będzie wkład własny PKP?

Wiceburmistrz Miłosz Czopek odpowiedział, że tak będzie wyglądała propozycja Głogowa i Wschowy.

- Samorząd Wschowy i Głogowa składa, jak gdyby, swoją propozycję, że dofinansuje tę inwestycję kwotą 3 milionów złotych w ciągu dwóch lat budżetowych - mówił wiceburmistrz - to jest nasza oferta. Nie chcę podejmować decyzji ani za włodarzy Leszna, ani za ich radę. 

Radny Tkacz dopytywał, czy w takim razie może być tak, że PKP podejmie decyzję o remoncie linii kolejowej jeżeli samorządy uzbierają na przykład 5 milionów złotych.

- Nie mamy pewności, że te trzy miliony zapewnią inwestycję? Ta oferta jest tylko wstępem do rozmów? - Pytał radny.

Wiceburmistrz jeszcze raz powtórzył, że taka jest propozycja dwóch samorządów Wschowy i Głogowa. 

- Zarząd się spotka i podejmie decyzje w ramach środków, które będą mieli do dyspozycji w tym roku - odpowiadał Miłosz Czopek.

Wiceburmistrz wyraził zdanie, że decyzję Zarządu PKP powinna być znana już wkrótce.

(rak)

REKLAMA
Czy będziesz korzystał z pociągów na trasie Leszno - Wschowa - Głogów

Nie wiem

Nie

Tak

Komentarze (3)

avatar
~michaś
13.03.2018 18:09

Eh, 100 000zł w błoto byleby podlizać się wyborcom...

avatar
~AB
14.03.2018 07:19

władze gminy i powiatu powinny iść vabank , albo PKP remontuje tory albo zabiera je z naszego terenu , i żadnych przejazdów towarowych po tych niesprawnych torach, co będzie jak transport kwasu solnego do huty w Głogowie wykolei się np. na stacji we Wschowie ?

avatar
~michaś
14.03.2018 11:21

Na kolei transport pasażerski się nie opłaca, niemal wszystkie połączenia są dotowane. Za to opłaca się transport towarowy, dlatego we Wschowie jeszcze długo tory nie zostaną rozebrane. A remontu dla towarowych nie trzeba, bo i nie ma takiej presji czasowej jak przy połączeniach pasażerskich.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl