TworzymyGłos Regionu

Odbiór mieszkania

– czym jest i w jaki sposób przebiega?

Czwartek, 07 listopada 2019 o 22:36, autor: 0 309
Odbiór mieszkania

Zakup mieszkania to bardzo poważny krok, który powinna poprzedzać porządna analiza możliwości finansowych danej osoby czy całej rodziny. Odbiór mieszkania to istotny element, który pozwala wykryć ewentualne usterki, a także zgłosić je do dewelopera. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów po stronie właściciela w przyszłości. W jaki sposób powinien przebiegać odbiór mieszkania?

Dlaczego warto wybrać się na odbiór mieszkania ze specjalistą?

Idąc na odbiór mieszkania, zdecydowanie warto skorzystać z usług inżyniera nadzoru budowlanego. Dysponuje on nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale także niezbędnymi przyrządami, na przykład kamerą termowizyjną. Wie również, w jaki sposób poprawnie sprawdzić równość gładzi czy wylewek. Ważny jest również pomiar kątów – najlepiej za pomocą kątownika 100x100 cm. Odchylenie występujące w przypadku posadzki, które jeszcze mieści się w normie, wynosi od 4 do 5 mm (na 2 metrach).

Jeżeli chodzi o odbiory mieszkań w Warszawie, warto posiłkować się specjalistą. Może to być inżynier nadzoru budowlanego, ale też na przykład pracownik firmy, która będzie dokonywać prac wykończeniowych. Dysponuje on zwykle swoim protokołem odbioru, na który nanosi wszelkie uwagi i wskazówki dotyczące koniecznych poprawek. Przedstawiciel ze strony dewelopera zazwyczaj także ma protokół odbioru.

Odbiór mieszkania – jakich błędów i kosztownych napraw można dzięki niemu uniknąć?

Do najbardziej kosztownych usterek, które można wykryć już na etapie odbioru mieszkania należy m.in. wnikanie wilgoci w ściany budynku. Problem ten można zbadać za pośrednictwem kamery termowizyjnej. Urządzenie wykrywa defekty za pomocą różnicy ich temperatur (badania termicznego). Problematyczne mogą być też pęknięte odpływy, co można sprawdzić, będąc na miejscu inwestycji. Warto również sprawdzić, czy parapety zewnętrzne nie są porysowane czy zachlapane tynkiem – to często pojawiający się problem, zgłaszany przez wielu klientów nabywających mieszkanie z rynku pierwotnego. W przypadku wykrycia usterek klient ma prawo rękojmi. Koszty wynajmu specjalisty towarzyszącego klientowi w czasie odbioru mieszkania wahają się między 300 a 600 złotych, w zależności od miasta, firmy i wyposażenia w profesjonalne sprzęty (na przykład w wysokiej klasy kamerę termowizyjną). Warto mieć na uwadze, że tego typu narzędzie potrafi kosztować powyżej 10 tys. złotych, dlatego koszt samej usługi również uwzględnia w pewnym stopniu jego zastosowanie.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl