TworzymyGłos Regionu

Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Poniedziałek, 02 września 2019 o 14:00, aktualizacja Niedziela, 08 września 2019 o 02:21, autor: 0 698
Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Gminne obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Sławie, po niej wszyscy udali się pod pomnik Pamięci Narodowej przy ulicy Odrodzonego Wojska Polskiego. Tam miała miejsce główna część obchodów. 1 września 1939 roku bez wypowiedzenia wojny Niemcy zaatakowali Polskę, rozpoczynając najkrwawszy konflikt w dziejach świata. O godz. 4.42 na śpiący Wieluń spadają pierwsze bomby. 

Niemieckie lotnictwo bezbronne miasto traktują niczym poligon doświadczalny. W ciągu kilkunastu minut ok. 75% miasta zostaje zamienione w ruinę. Następne pociski, wystrzelone z pancernika Schleswig-Holstein, uderzyły w polską placówkę na Westerplatte.
Po nalocie wrogich bombowców na Warszawę o godz. 6.00 rano z Polskiego Radia popłynął na cały kraj — przeczytany przez spikera Józefa Małgorzewskiego i wyjaśniający wszystko — komunikat: „A więc wojna! Od dziś wszystkie sprawy publiczne i prywatne schodzą na plan dalszy [...]. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym — walka aż do zwycięstwa”.
Sławskie uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania Polskiego Hymnu. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił Dyrektor Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - SCKiW — Tomasz Krzymiński, po nim poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, oddając hołd bohaterom poległym w obronie Polski.

(fb.slawa.pl)

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl