TworzymyGłos Regionu

Nowe kierunki studiów - sprawdź jakich specjalistów brakuje na rynku

Czwartek, 12 września 2019 o 10:47, autor: 0 243
Nowe kierunki studiów - sprawdź jakich specjalistów brakuje na rynku

Wybór kierunku studiów dla wielu osób okazuje się dość problematyczny. Wielu przyszłych studentów boryka się z decyzją, czy wybrać studia, które obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku pracy czy może wyprzedzić trendy i zdecydować się na kierunek niszowy będący aktualnie melodią przyszłości. Jeszcze inni zwyczajnie stawiają na studia, które odzwierciedlają ich zainteresowania i niekoniecznie cieszą się popularnością na rynku pracy. Osoby, dla których istotne jest, aby po zakończeniu studiów znaleźć dobrze płatną pracę w zawodzie, z pewnością powinny zainteresować się kierunkami, które obecnie wskazywane są jako zawody przyszłości.

Informatyka

Choć wydawać by się mogło, że ten popularny od wielu lat kierunek, jakim jest informatyka, przestanie już być na topie, to jednak wciąż plasuje się na pierwszym miejscu jako najbardziej pożądany zawód. Obecnie to już nie tylko programowanie, ale również zaawansowane technologie AI oraz data science stają się najważniejszą kompetencją kandydatów w dziedzinie IT. Sztuczna inteligencja coraz odważniej wkracza w nasze życie, a firmy prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań, do których stworzenia nieustannie potrzebują doświadczonych pracowników.

Automatyka i robotyka

Automatyzacja produkcji to kolejna dziedzina, która rozwija się bardzo prężnie, a więc i zapotrzebowanie na automatyków i robotyków wciąż rośnie. Wybierając te kierunki z pewnością znajdziemy zatrudnienie już nawet podczas studiów, gdyż firmy często zapraszają studentów na praktyki płatne. 

Zarządzanie

Kierunek dość szeroko rozumiany, ale cieszący się ogromnym zainteresowaniem od wielu lat. Po studiach z dziedziny zarządzania pracę na stanowisku kierowniczym i managerskim znajdziemy niemal w każdej branży. Jeśli połączymy to również z doskonałą znajomością języka obcego, na przykład angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego lub rosyjskiego, będziemy pożądanym kandydatem do pracy w międzynarodowych korporacjach. 

Ekonomia i finanse

Kierunki te cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic w tym dziwnego, w końcu są kluczowym elementem każdego biznesu. Utalentowani ekonomiści i analitycy mogą liczyć na dobrze płatna pracę w bankowości, księgowości, a także w dużych korporacjach, bez względu na branżę działalności. Pożądane będą z pewnością kompetencje w zakresie finansów międzynarodowych.

Prawo

Podobnie jak ekonomia i finanse, kierunek zawsze na czasie. Obecnie już nie tylko korporacje, ale również mniejsze firmy z sektora MŚP zatrudniają w swoich strukturach prawników, którzy czuwają nad przedsiębiorstwem pod kątem aspektów prawnych.  Coraz więcej osób korzysta również z porad prawnych prywatnie, korzystając z konsultacji prawniczych w kwestiach konfliktów z pracodawcą, urzędami czy w sprawach rodzinnych. 

Marketing online

Studia marketingowe cieszą się dużą popularnością, ale kierunki dedykowane wyłącznie rzeczywistości online, mają  obecnie szczególne wzięcie. Na rynku wciąż brakuje specjalistów z zakresu sprzedaży online i promocji, obsługi social media czy zarządzaniu reklamą w internecie. Tego rodzaju kierunki możemy obecnie znaleźć w ramach studiów podyplomowych. Jest to jednak świetne rozwiązanie dla osób, które ukończyły już studia właściwe, lecz chciałyby poszerzyć swoje kompetencje. Zdecydowanie się na podyplomowe studia zaoczne na kierunku związanym z marketingiem online pomoże nie tylko znaleźć pracę w agencjach reklamowych, ale również okaże się przydatne, gdy chcemy rozwijać w przyszłości własny biznes online.

Wybór studiów to ważny krok w rozwoju młodego człowieka i powinien on być świadomy i nie narzucony. Często młode osoby decydują się dany kierunek studiów podążając za modą oraz perspektywą dużych zarobków w przyszłości, natomiast same studia okazują się dla nich nietrafione i obarczone ogromnym wysiłkiem. To z kolei może skutkować trudnościami w zakończeniu studiów, a często nawet ich porzuceniem. Połączenie posiadanych umiejętności i predyspozycji z wizją siebie za kilka lat to dobry sposób na to, aby wybrać kierunek, który będzie dla nas nie tylko interesujący, ale również da nam satysfakcjonujące zatrudnienie. 

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem pożyczkowym Creditstar.pl

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl