TworzymyGłos Regionu

Nie przegap. Listopadowe wykłady w muzeum

Czwartek, 02 listopada 2017 o 13:37, aktualizacja Poniedziałek, 06 listopada 2017 o 13:44, autor: 3 721
Nie przegap. Listopadowe wykłady w muzeum

W dniach od 26 do 29 października trwały w Warszawie Centralne Obchody Jubileuszu Reformacji, podczas których Muzeum Ziemi Wschowskiej reprezentowane było przez Dyrektor MZW Martę Małkus. Wysiłki włożone w organizację wystawy poświęconej protestanckim dziejom ziemi wschowskiej zostały zauważone i docenione przez przedstawicieli Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, którego zwierzchnik ks. bp Jerzy Samiec objął honorowy patronat nad wystawą.

Wystawa czasowa „Verbum Domini manet in aeternum. Wschowski Syjon – centrum wielkopolskiego protestantyzmu”, której współorganizatorem jest Referat Kultury byłych Ziem Prus Zachodnich, Ziemi Poznańskiej oraz Wołynia i Galicji reprezentowany przez Panią Magdalenę Oxfort, wpisuje się w obchody jubileuszu 500‑lecia reformacji. Wschowa, obok Torunia, stanowiła bowiem przez wieki najsilniejsze centrum luteranizmu w Polsce, a prezentowane eksponaty są spuścizną protestanckich mieszkańców Wschowy, Szlichtyngowej, a także małych parafii wiejskich.

Tegoroczne wydarzenia i aktywność muzeum w zakresie promocji jubileuszu 500-lecia reformacji przyczyniły się do tego, że postać pastora Valeriusa Herbergera oraz Wschowa zostały wspomniane we wstępie do Biblii Ekumenicznej autorstwa ks. bp. Jerzego Samca, która ukaże się drukiem wiosną przyszłego roku. Ekumeniczne tłumaczenie Biblii jest efektem pracy Towarzystwa Biblijnego w Polsce, które w tym roku świętuje rocznicę 200-lecia istnienia.

W listopadzie w ramach wystawy zostanie zorganizowany cykl wykładów:

5 XI 2017 r. - prof. UZ dr hab. Bogumiła Burda (Uniwersytet Zielonogórski) „Rola wschowskiej szkoły łacińskiej, programy nauczania, uczniowie. Kontakty wschowian z rożnymi ośrodkami edukacyjnymi”

19 XI 2017 – dr Kamila Szymańska (Muzeum Okręgowe w Lesznie) „Fenomen drukarstwa w Szlichtyngowej w XVII i XVIII wieku”

26 XI 2017 - ks. prof. UAM dr hab. Adam Kalbarczyk (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza) „Cor ad cor loquitur. Valerius Herberger – kaznodzieja serdeczny”

Nie bez znaczenia pozostaje wkład finansowy i gotowość do współpracy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Współpracy Polsko‑Niemieckiej oraz Pełnomocnika Rządu Federalnego do spraw Kultury i Mediów z Etatu Referatu Kultury byłych Ziem Prus Zachodnich, Ziemi Poznańskiej oraz Wołynia i Galicji oraz wszystkich osób i instytucji partnerskich.

(MZW)

REKLAMA

Komentarze (3)

avatar
~Jan Kotwicki
04.11.2017 08:17

Za niemieckie pieniądze i wszystko jasne!

avatar
~Brawo dla Małkus
04.11.2017 08:59

Niech się Pani nie przejmuje złośliwymi komentarzami. Proponuję następujący temat na kolejne konferencje : Wyprzedaż ojcowizny sposobem na życie dla nieudaczników życiowych. Pozdrawiam

avatar
~viator
04.11.2017 18:03

https://wpolityce.pl/polityka/364419-prezydent-podczas-obchodow-500-lecia-reformacji-luteranie-trwale-wpisali-sie-w-historie-panstwa-i-narodu-polskiego http://gosc.pl/doc/4276912.Andrzej-Duda-wzial-udzial-w-obchodach-500-lecia-reformacji

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWschowaFrekwencja na godzinę 12.00
21.10.20180 1140
Trwają wybory samorządowe, mieszkańcy wybierają wójtów,burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Prezentujemy jak wygla...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl