TworzymyGłos Regionu

Na przełaj przez Kongo

- spotkania z podróżnikami w Szlichtyngowej

Wtorek, 25 lutego 2020 o 20:00, autor: 2 880
Na przełaj przez Kongo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej zaprasza Państwa w kolejną podróż. Tym razem 5 marca 2020 o godzinie 17.00 wybierzemy się do Afryki Środkowej do KONGA – gdzie pierwszymi mieszkańcami współczesnych obszarów byli Pigmeje.

Swoimi wrażeniami z podróży podzieli się z nami Dominik Szmajda. Dominik Szmajda to podróżnik, który po trampingach po Azji przesiadł się na rower i w ten sposób odwiedził wiele afrykańskich krajów: Maroko, Sahara Zachodnia, Mauretania, Mali (2008/2009), Libia (2010), Czad i Kamerun (2011).

Swoje podróże wspomina tak:

“Najdłuższa z moich wypraw do lasów równikowych Afryki miała zupełnie nieoczekiwany przebieg. Miałem iść przez dżunglę 300 km, a w efekcie przebyłem 1100 km, tyle że wiosłując na maleńkim pontonie. Ale zanim do niego wsiadłem, przejechałem pół kraju na motorze, po czym niefortunnie spędziłem dwa tygodnie w charakterze zatrzymanego w siedzibie Parku Narodowego Salonga. Jednak najciekawsze z całego galimatiasu przeżyć było wysłuchanie historii życia kilku poznanych na szlaku Kongijczyków, jak np. Pichu, który dorobił się w Angoli pracując nielegalnie jako pielęgniarz na nocnych dyżurach w szpitalu, po czym stracił fortunkę w wyniku napadu w Kinszasie, więc udał się w interior Konga skupować suszone ryby, gdzie z kolei zakochał się w pewnej Pigmejce i… wystarczy. Reszta opowieści i przygód, jak choćby o realiach spływu łupinką po rzece Kongo, opowiem na prezentacji.”  

REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Wrażenie...?
26.02.2020 09:10

Super inicjatywa dla lokalnych mieszkańców, a zwłaszcza naszej młodzieży - są w stanie coś przeżyć nie wyjeżdżając ze swojej miejscowości, poznać inne kraje i innych ludzi ich kulturę i obyczaje oraz przekonać się na własne oczy, że ludzie na całym świecie są do siebie podobni, czuja to samo i tak samo ---- w brew temu co głosił ( mówiąc o insektach, zarazkach.... ) pewien poseł, pewnej partii, którego aż wstyd przy tej okazji wymieniać z imienia i nazwiska !. Więcej takich ludzi w naszym środowisku jak Pan Podróżnik !.

avatar
~Wyborca
26.02.2020 11:34

Należy pogratulować obecnej władzy, że teraz można i to jest ta różnica. W maju należy dokonać zmiany tej najważniejszej.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl