TworzymyGłos Regionu

Myślisz o zakupie żelazka?

Sprawdzamy jak wybrać najlepsze

Czwartek, 09 lipca 2020 o 14:17, aktualizacja Czwartek, 09 lipca 2020 o 14:21, autor: 0 283
Myślisz o zakupie żelazka?

Prasowanie ubrań nie musi być czasochłonne i uciążliwe. Nowoczesne żelazka zapewniają wysoki komfort pracy i sprawnie wygładzają zagniecenia na różnych rodzajach tkanin. Tak jak ze wszystkimi urządzeniami domowymi, na rynku dostępne są jednak lepsze i gorsze warianty. Podpowiadamy czym kierować się przy zakupie i w jakie żelazko warto zainwestować.

Stopa żelazka

Duży wpływ na efekty pracy żelazka ma stopa. To ona bezpośrednio styka się z prasowanym ubraniem i warto upewnić się, że została wykonana z odpowiedniego materiału. Najczęściej spotykane na rynku są stopy ceramiczne, które wyróżniają się dużą odpornością na zarysowania i dobrym poślizgiem. Inną propozycją jest wykorzystanie teflonu, który bardzo szybko się nagrzewa i lekko sunie po tkaninach, lecz stwarza ryzyko ich przypalenia. W najdroższych urządzeniach stosuje się stopy ze szkła. Łączą wszystkie najlepsze cechy i doskonale spełnią oczekiwania osób o wysokich wymaganiach.

Coraz większą uwagę przykłada się również do wyprofilowania żelazka. Delikatne ścięte i zaokrąglone krawędzie umożliwiają dostęp do trudniej dostępnych miejsc, takich jak kołnierze koszuli, okolice zamków i guzików.

Wytwarzanie pary i pobór mocy

Przy zakupie żelazka warto zwrócić uwagę na parametry wytwarzania pary. W warunkach domowych wystarczającą wartością jest praca na poziomie 40-45 g/min. Wyrzut pary rozluźnia włókna tkaniny, dzięki czemu prasowanie jest łatwiejsze i bardziej efektywne. Nowoczesne modele umożliwiają również chwilowe uderzenie pary, które uruchamia się specjalnym przyciskiem. Jego wartości mogą osiągać do około 200 g/min. Takie rozwiązanie przydaje się przy szczególnie uciążliwych zagnieceniach i prasowaniu w pionie. Użytkownicy mogą pielęgnować tkaniny wiszące na wieszakach lub znajdujące się na karniszu zasłony. Wystarczy nakierować stopę urządzenia we właściwą stronę.

Najmniej pary wytwarzają żelazka ekonomiczne. Przeglądając różne warianty, warto poświęcić chwilę czasu na analizę ich mocy. Niektóre blogi zauważają, że najbardziej uniwersalną kategorią jest przedział od 2200 do 2600 W. Większe zużycie energii wcale nie musi wiązać się z lepszym komfortem pracy, a z pewnością odbije się na rachunkach za prąd. Ważniejsze od ilości mocy mogą okazać się wspierające ją technologie.

Bezpieczeństwo pracy i optymalna temperatura

Prasowanie ubrań powinno być bezpieczne zarówno dla tkanin, jak i dla użytkownika sprzętu. Ciekawym rozwiązaniem są automatyczne tryby pracy. Dzięki nim nie trzeba przejmować się samodzielnym ustawieniem temperatury, ponieważ zostanie intuicyjnie dobrana do rodzaju prasowanej tkaniny. Najwięcej możliwości w tym zakresie dają żelazka z generatorem pary. Są bardzo funkcjonalne i uniwersalnie sprawdzają się w różnych sytuacjach. Do ich wad może natomiast należeć stosunkowo duży rozmiar i trudność przechowywania.

Docenianą przez użytkowników funkcją są czujniki, które zapobiegają przypaleniu tkanin. Nieużywane żelazko, które zostało pozostawione na desce, zostanie automatycznie wyłączone. Takie technologie szczególnie odpowiadają rodzinom z małymi dziećmi i osobom, które bywają roztargnione w codziennym życiu.

Inne funkcje i właściwości żelazka

Dla każdego użytkownika ważna jest wygoda pracy. Właśnie dlatego warto sięgać po żelazka z większym pojemnikiem na wodę, w których nie trzeba często uzupełniać zbiornika. Do kompletu przydatna będzie blokada kapania, odcinająca dopływ wody w przypadku zbyt niskiej temperatury. Dzięki niej można uniknąć uciążliwych kropli spadających na deskę lub ubranie. Nie mniej ważna jest konserwacja i zapobieganie odkładaniu się kamienia. Na rynku dostępne są modele sprzętów ze wbudowaną funkcją samooczyszczenia. Można także stosować systemy antywapienne i filtry, które blokują osadzanie się kamienia i umożliwiają nalewanie do zbiornika wody czerpanej z kranu.

Dobre żelazko utrzyma odpowiednią temperaturę i nie przypali nawet najdelikatniejszych ubrań. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na rodzaj stopy, moc urządzenia i dodatkowe funkcje oferowane przez producenta. Dzięki dużej różnorodności produktów każdy znajdzie rozwiązania odpowiednie dla swoich potrzeb.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Chirurg przyjmuje
Chirurg przyjmuje
Oferuje usługi
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl