TworzymyGłos Regionu

Mieszkańcy Kowalewa i Jędrzychowic na przestrzeni lat

- wystawa

Wtorek, 03 marca 2020 o 10:46, aktualizacja Wtorek, 03 marca 2020 o 11:08, autor: 5 782
Mieszkańcy Kowalewa i Jędrzychowic na przestrzeni lat

Dnia 27 lutego 2020 r. o godz. 17: 00 na sali Świetlicy Wiejskiej w Kowalewie odbyła się wystawa oraz prelekcja pn. „Mieszkańcy Kowalewa i Jędrzychowic na przestrzeni lat”, które przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej w Jędrzychowicach.

Czwartkowe popołudnie upłynęło nam na powrocie do przeszłości. Młodzież z klasy VII i VIII przygotowała wystawę dawnych fotografii, udostępnionych nam przez mieszkańców. W formie prezentacji przypomniała jak wyglądały lokalne zabytki dawniej i jak wyglądają dziś: pałac, Kościół pw. św. Jana z Dukli, budynek szkoły. Zaprezentowane zostały także kroniki szkolne. Młodzież przyniosła także, można powiedzieć, że dziś, już zabytkowe – drzwi, które zachowane zostały w naszej szkole aż od czasów wojennych. Podczas II wojny światowej w piwnicach szkoły przetrzymywani byli jeńcy, którzy ołówkiem na drzwiach spisali w paru słowach swoje losy.

Podczas spotkania Pani Lucyna Golembka, emerytowana nauczycielka i dyrektorka naszej szkoły opowiedziała nam, jak wyglądała nauka w szkole na przestrzeni lat. Dowiedzieliśmy się, jak trudno było wyposażyć i przygotować szkołę na przyjęcie uczniów tuż po II wojnie światowej, kiedy brakowało wszystkiego, a zwłaszcza szkła na oszklenie okien w klasach. Zebrani goście także opowiadali historie swoich rodzin. Wysłuchaliśmy również historii pewnej bluzki, którą podarowała żydowska dziewczyna naszej mieszkance, w podziękowaniu za przynoszenie jedzenia.

W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Jędrzychowic, Kowalewa, obecni i emerytowani nauczyciele szkoły, radni, sołtysi wsi oraz Burmistrz Jolanta Wielgus. Była również z nami pierwsza uczennica, która rozpoczęła naukę w 1945 r.

Dziękujemy mieszkańcom i gościom za tak liczną obecność oraz za opowiedziane wspomnienia, historie i własne przeżycia.

Spotkanie dla mieszkańców odbyło się w ramach projektu pn. „Rozwinąć skrzydła motyla” realizowanego przez szkołę wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Aktywizacji Wsi przy Szkole w Jędrzychowicach, na które pozyskano dotację w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse w wysokości 7.490 zł.

REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Jan Kotwicki
07.03.2020 09:34

Warto było by wspomnieć o zakładaniu kołchozów, zdejmowaniu krzyży w szkołach i osobach z tymi wydarzeniami związanymi. Nie można zapomnieć o czerwonych dynastiach, które przetrwały do naszych czasów.

avatar
~Nina
08.03.2020 13:17

Ma Pan Panie Janie stuprocentową rację.Należało wspomnieć.Patrząc na dzisiejszą opozycję można sobie wyobrazić dlaczego do tej pory tego nigdy nie robiono

avatar
~Wolność
07.03.2020 13:49

Chciałoby się rzec; coś chłopie pił, żeś taki "dzban"....?, ale czy to ma sen przy takim jak ty ?.

avatar
~Swojska
12.03.2020 12:46

Krystek jest wszędzie! Takie to orędzie. Ale czas jest sprawiedliwy, i dobre się skończy szybko!!! Aż mnie mdli na to całe pożal sie towarzystwo adoracyjne. Bleee.

avatar
~Weź na luz
16.03.2020 23:16

Weź soboe na luz i się opanuj. Dzieciaki się napracowały a ty sobie robisz jaja. Mógł przyjść każdy i posłuchać. Niedobrze to się robi, ale jak sie czyta takie wypociny. Co ci nie pasuje? Weź i powiedz czlowieku prosto w twarz. Brawo mlodzież. Jestescie wielcy i nie bierzcie przykladu z takich ludzi jak ten człowiek, który pisał ten komentarz. Mały, słaby, zawistny człowieczek

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl