TworzymyGłos Regionu

Miałeś plany na sylwestra? Rząd wprowadził surowe ograniczenia!

Czwartek, 17 grudnia 2020 o 15:07, aktualizacja Czwartek, 17 grudnia 2020 o 16:14, autor: 21 1736
Miałeś plany na sylwestra? Rząd wprowadził surowe ograniczenia!

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej zapowiedział Narodową Kwarantannę. Od 28 grudnia ponownie wprowadzone zostaną ograniczenia funkcjonowania galerii handlowych. Hotele dostępne będą tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS, wyjątkiem są hotele pracownicze. Zamknięte zostaną także stoki narciarskie. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. 

Od 28 grudnia obowiązywać będzie także 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej

Rząd przedłuża dotychczasowe zasady i ograniczenia:

  • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
  • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 

- 50% liczby miejsc siedzących, albo

- 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

  • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
  • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
  • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
  • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
  • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
  • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Źródło: gov.pl

Foto: KPRM

REKLAMA

Komentarze (21)

avatar

avatar
~Norbert Czechowski
17.12.2020 22:57

Nie należy tych "ograniczeń" traktować inaczej niż tylko jako zwykłe zalecenia. Po pierwsze, konferencja prasowa nie jest źródłem prawa (art. 87 KRP). Po drugie, prawa i wolności człowieka nie mogą być ograniczane rozporządzeniem, do tego potrzebna jest ustawa, czyli taki akt prawny, który jest wydawane łącznie przez Sejm, Senat i Prezydenta, a nie byle ministra (art. 31 ust. 3). Po trzecie, ograniczenie istoty prawa do przemieszczania się może nastąpić tylko w stanie nadzwyczajnym (art. 233 ust. 3 KRP). Może zalecenia mają sens i należy ich przestrzegać, mimo że na jednej z wcześniejszych konferencji Morawiecki kłamał, pokazując zupełnie inny plan, jednak z perspektywy prawnej nie są one prawem. Jeśli zdarzyłoby się komuś dostać mandat, to nie warto go przyjmować i spokojnie czekać na orzeczenie sądu.

avatar
~Pozdrawiam
18.12.2020 08:28

Dodałbym jeszcze, aby zapoznać się z art. 52 ust. 1 i 3 konstytucji RP.

avatar
~PRAWO-NIEPRAWO ot jest pytanie ???
18.12.2020 12:24

Obecne tak zwane sześcioletnie rządy pis+ lubią się ciągle chwalić z z tego co robią i jak robią - te ich wszystkie obiecanki we wszystkich kampania przedwyborczych można by nazwać jednym określeniem "EKSPERT BUBEL" !!!. Ilości afer tych sześcioletnich rządów pis+ jest tak duża, że aż NIEWYOBRAŻALNA dla przeciętnego człowieka - ale wg tak zwanego pisowskiego rządu jest OK!. Wszystkie obostrzenia na dzień 28.12.2020 rokich rzecznik rządu wspomagany przez rzecznika ministerstwa zdrowia uzasadniają nie sytuacją w naszym kraju, ale jak to wygląda w innych krajach i to ich USPRAWIEDLIWIA--- zapominają o POTWIERDZENIU pewnego faktu, że te kraje realizują w sowim kraju obostrzenia zgodnie z ICH OBOWIĄZUJĄCYM PRAWEM!!!!!, a rząd pis+ realizuje je na wzór i podobieństwo łamania prawa, bowiem robi to ROZPORŻĄDZENIAMI pis+, a NIE USTAWĄ co łamie Polską KONSTYTYCJIĘ a tym samem bezprawnie łamie prawa OBYWATELSKIE Państwa Demokratycznego !!!!, np. wprowadzając "Stan Wyjątkowy" od 28.12.2020 roku - i tak zwaną "GODZINĘ POLICYJNĄ" w Sylwestra ;;;; Zakaz wychodzenia po 19.oo do 6.oo dnia następnego )(01.01.2021 roku )(..... Prawo-Nieprawo wg pis+ , o to jest pytanie ?????. Nie załatwili szczepionek na grypę dla Seniorów - a już mówią o przygotowywaniu szczepionki Covid-19 ---- Jedne Wielki Smiech i Hichot z Narodu Polskiego !!!!!.

avatar
~ext7
19.12.2020 19:24

Norbercik, ty mądry „dzieciak” jesteś, wiec doskonale wiesz, że w obecnej sytuacji usankcjonowanie aktem prawnym tych obostrzeń jest niemożliwe. Bo z jednej strony mało precyzyjna Konstytucja (ale tą przy odrobinie prawniczego„sprytu” można nieco SFALANTYZOWAĆ), a i czasu zbyt mało, wszak senacki „KOPERTFIL” wraz IZBĄ zadumy i refleksji (komu ona potrzebna ?. Tego nie wiem) będzie wnikliwie badał zgodność z prawem i poprawiał przez miesiąc. Co oczywiście i tak nie ma żadnego znaczenia ,ponieważ Sejm i tak klepnie, a Prezydent podpisze. Tyle tylko, że jak jest okazja trochę piasku w tryby wrzucić ,to czemu nie.(motto KOPERTFILA) Swoją drogą ,gdyby rządzący wcześniej o tym pomyśleli ,to przepchnęli ustawę. Tyle tylko ,że, gdyby przepchnęli, to podniósłby się taki jazgot „łopozycyji”, że RATUJ SIĘ,KTO W BOGA WIERZY! Podejrzewam ,że donosy do UE to pikuś. Oooo..... w tym przypadku byłyby to skargi do „WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH”. Być może dlatego rządzący zdecydowali się POSTRASZYĆ. Oczywiście nie w każdym przypadku ,to zadziała, ale w większości chyba tak-wszak ludzie są dość leniwi.

avatar
~Norbert Czechowski
20.12.2020 11:55

Ad ext7. Konstytucja w zakresie ochrony praw człowieka jest bardzo precyzyjna i jednoznaczna. Twórcy Konstytucji obawiali się władzy autorytarnej, więc dobrze nas zabezpieczyli m.in. wskazując kiedy, jakie prawa i w jaki sposób można ograniczać. Ta rzekoma nieprecyzyjność to jest kłamstwo powtarzane ciągle przez TVPiS, współczesnych bolszewików i niesamowicie odpornych na niszczącą moc refleksji wyznawców pisu. Konieczność wprowadzenia stanu nadzwyczajnego przy ograniczeniu prawa do przemieszczania się jest po to, aby to ograniczenie nie zostało na zawsze. Aby to ograniczenie było tylko czasowe, a nasze prawa i wolności odpowiednio zabezpieczone i po powrocie do normalności przywrócone. Na marginesie, sama forma zwracania się do mnie w taki sposó przez osobę anonimową, niebłyszczącą intelektem i raczej niepozostającą ze mną w bliższych relacjach, wydaje się zachowaniem niekulturalnym. Proszę tak nie robić.

avatar
~ext7
20.12.2020 19:00

Szanowny Panie Norbercie! (Noo...poprawiłem się –teraz brzmi jak trzeba). Nie wiem na jaką KONSTYTUCJĘ Szanowny Pan się powołał, bowiem w tej co ja mam, w Art31 (pp3) nie ma mowy o stanie nadzwyczajnym. Jest natomiast o tym ,że w uzasadnionych przypadkach dopuszczalne jest ustawowe wprowadzenie ograniczeń. Tu pozwolę sobie na cytat:” Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanowione tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy konieczne są w demokratycznym państwie prawa dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.: To ostatnie zdanie to swego rodzaju „OUT DOOR” i cokolwiek ono znaczy, stanowi „furtkę dla złodzieja”.(dowolność interpretacji, którą uwielbiają tzw. prawnicy)

avatar
~Urszula Chudak
18.12.2020 09:41

Panie Norbercie, kiedy protestował Pan jako katolik, to była osobista pańska sprawa. Kiedy poddaje Pan pod wątpliwość konieczność wprowadzenia ograniczeń, proponując nie przyjmowanie mandatów czy tłumacząc zastosowanie rozporządzeń, dekretów i takich tam - to już ma inny, negatywny wydźwięk. Szanowanie prawa, to jedno, zdrowy rozsądek - to drugie. Powinniśmy słuchać zakaźników, a oni są zgodni co do restrykcji i szczepień. Na zakończenie zacytuję ulubionego profesora Simona: Jak ktoś nie chce, niech się nie szczepi. Jak ktoś chce zabić babcię, niech się nie szczepi. Jak chce umrzeć - to samo. Jest demokracja - sami decydujemy o sobie. Koniec cytatu. Reasumując, są sytuacje gdzie zdrowy rozsądek i poczucie odpowiedzialności, jest ważniejsze od paragrafów. I z taką sytuacją mamy tu do czynienia.

avatar
~Urszula XD
18.12.2020 10:23

Przecież Norbert napisał, może i ograniczenia mają sens, ale są nielegalne. Do tego dochodzi niekompetentne działanie rządu, który raz obiecuje, że narodowej kwarantanny nie będzie, jeśli nie przekroczymy określonej liczby zakażeń, a teraz mimo, że zakażenia spadają, wprowadza to. Dzisiaj natomiast mówią, że to nie jest narodowa kwarantanna, tylko coś innego. Robią z ludzi debili, są niekompetentni, nie mają planu, kłamią i wprowadzają ograniczenia nielegalnie. Do tego pozbawiają wielu przedsiębiorców i pracowników środków do życia zakazując prowadzić biznesów. Zmarnowali 6 miesięcy covidowej odwilży na wybory, szczucie na LGBT, czy walkę o stołki. To straszne jakimi nasz rząd jest miernotami. Pani Urszulo, nie miałbym nic przeciwko legalnym ograniczeniom wprowadzanym na podstawie opinii naukowców według jasno przedstawionych społeczeństwu zasad. A takie nagłe, bezprawne działanie, bez planu to jest kompromitacja rządu, ale do tego jesteśmy przyzwyczajeni. A Pani komentarz, to tradycyjnie można opisać jako XD

avatar
~Jan Hochwander, kierownik produkcji
18.12.2020 10:31

Pani Urszulo: wystarczy przeczytać pełną wypowiedź Pana Norberta - można wprowadzać restrykcje (tak jak zrobiły to inne europejskie kraje), ale zgodnie z obowiązującym prawem a nie jak na wyspach San Escobar - bez trybu, bo mam władzę i co mi zrobicie... Jeżeli restrykcje są potrzebne a osobiście uważam, iż są, to wprowadźmy je tak, jak nakazuje ustrój naszego kraju.

avatar
~Simon Templar
18.12.2020 11:37

Czyli babcia chce mnie zabić gdyż nie będzie się szczepiła . Może warto trochę pomyśleć nad sformułowaniami i nie szczuć ? Simonowi brakuje wychowania .

avatar
~x
19.12.2020 09:29

Kobieto w większości przypadków bzdury piszesz. Chcesz być ważna. Zamilcz wreszcie.

avatar
~.............
18.12.2020 10:10

Też jest pani z tych starszych i madrzejszych?Propaguje pani niesprawdzoną szczepionkę gdzie sam producent podaje date zakończenia testów w 2023r.Miałam o pani inne zdanie.

avatar
~.............
18.12.2020 10:10

Też jest pani z tych starszych i madrzejszych?Propaguje pani niesprawdzoną szczepionkę gdzie sam producent podaje date zakończenia testów w 2023r.Miałam o pani inne zdanie.

avatar
~Urszula Chudak
18.12.2020 12:03

Jestem na pewno z tych starszych - z mądrzejszych, niekoniecznie. Zwykłam słuchać profesjonalistów, a ci jednogłośnie zalecają szczepienia - ja ich posłucham i zaszczepię się. A na koniec zapraszam Simona Templera, do przeczytania raz jeszcze zdania dot. babci. Z prostego powodu - babcia jest w grupie podwyższonego ryzyka - Pan nie. Rozumiem doskonale, że nie wszystko jest zgodne z literą prawa, ale działania muszą być bardzo dynamiczne, bo "nie szkoda róż, gdy płonie las". Prawda?

avatar
~:/
18.12.2020 15:01

Słucha Pani innych, czy nie może Pani sama na zdrowy rozsądek podjąć decyzji? Jak minister albo zakaźnik powiedzą, że tylko worek bez powietrza chroni przed koronawirus em to też będzie Pani tak chodziła? Trochę więcej zdrowego rozsądku i zdrowego podejścia do sprawy, a nie bezkrytycznego i uległego podejścia do słów rządzących. Myślmy i nie pozwólmy powoli odbierać sobie godności i wolności.

avatar
~lent
18.12.2020 17:05

Producent nie zaleca szczepic ludzi o obniżonej odpornosci i seniorzy taką mają natomiast ,,nasi specjaliści,,mówią nie ma przeciwwskazań .CO myślec o takich autorytetach?

avatar
~Prawy Polak
18.12.2020 15:17

Prawnicy od siedmiu boleści się tu znalęźżli . Jeden liznął trzy art. ( Norbert ) a drugi Tefałenu się nasłuchał ( Prawo.... ) Z takimi nie ma co się cackać tylko sypać najwyższe mandaty bo tylko to do nich przemówi a nie argumenty.

avatar
~Jan Kowalski
18.12.2020 18:49

Jeszcze trzeba byłoby je przyjąć a sąd musiałby potwierdzić niezgodność z prawem formy wprowadzenia ograniczeń (śmieszny człowieku)....

avatar
~lent
19.12.2020 11:04

I tak podsumowując:można nas gnębic byleby wcześniej uchwalić odpowiednią ustawę.

avatar
~dewaluacja ....
19.12.2020 11:52

PIS ZDEWALUOWAŁ pojęcie słowa "NARODOWY" do tego stopnia, że po ostatnich słowach ministra zdrowia i premiera ( ich premiera) oni sami "pretorianie tego rządu" mieli problem określenia co oni wprowadzili nam na te Święta i Nowy Rok !!!. Teraz mają również problem kto z nich w tym rządzie ma się szczepić, a kto nie !. Większość z nas dostaje "Narodowe Wypieki na Twarzach" z tego co słyszy i co widzi CO obecnie rządzący NAM SZYKUJĄ NA TE ŚWIĘTA i NOWY ROK 2021 !!!!!. Oni w dalszym ciągu łamią przepisy, jak np. "święto radia oj. Rydzyka" i są bez karni, a nasz już ich rzecznik KGP straszy SROGUIMI KARAMI za łamanie obostrzeń i zakazów "narodowego logdałnu" ogłoszonego na Święta Boiżego Narodzenia i Nowego Roku 2021 !!!!!!. Pamiętaj !!!!- wprowadzili Ci "godzinę policyjną" zwykłym "Rozporządzeniem" !!!!!!.

avatar
~Narodowe....!
20.12.2020 09:36

Super wpis!!!!!! - pojęcie Narodowe - to KLUCZ ostatnich sześcioletnich rządów pis+ !!!. Czyli idąc tą drogą myślenia propagandy pis+ mamy dla przykładu; - "narodowe wizyty pisowskich dygnitarzy w lokalnych samorządach na koszt podatnika"; - " narodową godzinę policyjną na Sylwestra 2020/2021" rok"; - " narodową Noworoczna Pasterkę bez godziny policyjnej"; - " będzie narodowy gwiazdor i narodowe święto Trzech Króli" ..... to wszystko narodowe bo bez tego słowa "NARODOWE" nie istnieje na dzień dzisiejszy "propaganda pis" !!!!. Pytanie za 100 Punktów; - czy jest wg pisu + ...."NARODOWY CIEMNY LUD"....????. Jeśli tak, to na pewno jest również NARODOWE ZADŁUŻENIE POLSKI za rządów pis+ !!!!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl