TworzymyGłos Regionu

Kredyt mieszkaniowy

– jak się do niego przygotować?

Poniedziałek, 11 października 2021 o 10:26, autor: 0 62
Kredyt mieszkaniowy

W ciągu kilku ostatnich lat zmieniało się kilka kwestii, jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe online. Jeszcze jakiś czas temu dzięki programowi rządowemu Mieszkanie dla Młodych możliwe było uzyskanie dofinansowania do kredytu. Obecnie nie jest to już możliwe. Wszystkie banki wymagają wkładu własnego (w zależności od banku 10 lub 20% wartości nieruchomości). Sam proces jest znacznie bardzie skomplikowany niż w przypadku zaciągania jakiegokolwiek innego kredytu. Bank musi dokładnie sprawdzić potencjalnego kredytobiorcę, ale i ocenić nieruchomość, której zakup ma być sfinansowany pozyskanymi w ten sposób środkami. Nie ma w tym nic dziwnego. Kwota kredytu hipotecznego dla większość z nas jest olbrzymim zobowiązaniem. Bank musi mieć zatem pewność, że jesteśmy w stanie je spłacić. Oferty znaleźć można w Direct Money.

Jak przygotować się do uzyskania i podpisania umowy kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie. Przed otrzymaniem pozytywnej decyzji i podpisaniem umowy kredytu z pewnością warto się przygotować do całego procesu, zwracając szczególną uwagę na kondycję finansową gospodarstwa domowego. Aby otrzymać tak duży kredyt hipoteczny trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową. Jak otrzymać kredyt hipoteczny i przygotować się do zawarcia umowy kredytu? Przede wszystkim należy zgromadzić kwotę na pokrycie wkładu własnego. Jak już wspomnieliśmy – niektóre banki wymagają 10, a inne 20% wartości nieruchomości. Kolejną ważną kwestią jest sytuacja finansowa i stabilizacja zawodowa. Przyjmując, że staramy się o udzielenie kredytu przez bank wraz z małżonkiem, oboje pracujemy na umowę o pracę na czas nieokreślony, posiadamy wymaganą kwotę wkładu własnego – jest to wówczas sytuacja idealna i mamy ogromne szanse na pozytywną decyzję banku.

Najlepiej dość wcześnie zapoznać się z kwestią dokumentów, jakie będą potrzebne podczas wnioskowania. Do formalności trzeba przygotować się wcześniej, gromadząc wszelkie potrzebne dokumenty, co usprawni cały proces zaciąganie kredytu hipotecznego. Sam proces i tak potrwa nawet około 3-4 miesięcy. O konkretnych wymaganych dokumentach czy drukach najlepiej dowiedzieć się w konkretnym banku, gdyż mogą się one różnić.

Jak wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy?

Kredyt hipoteczny, zabezpieczony za pomocą wpisu hipoteki umownej, to bardzo popularna usługa. W swojej ofercie ma ją w zasadzie każdy bank. Nasuwa się jednak pytanie: w jaki sposób wyłuskać tę najlepszą ofertę? Na początek najlepiej skorzystać z dostępnych w Internecie narzędzi, a są nimi: ranking kredytów hipotecznych, a także kalkulator kredytu hipotecznego, wskazujący takie parametry, jak oprocentowanie kredytu, roczna stopa oprocentowania RRSO (całkowity koszt kredytu), liczba rat, okres kredytowania itp. Pozwoli to zyskać orientację na temat realnych kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w związku z kredytem. Ponadto dobrze jest także skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej. Wśród licznych ofert banków znaleźć można najtańszy kredyt hipoteczny, który spełni nasze oczekiwania i pozwoli na zakup wymarzonej nieruchomości. Warto również wiedzieć, że zadłużenie można spłacić wcześniej, a tym samym nie ponosić tak dużych kosztów. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów.

Kredyt hipoteczny – podsumowanie

Uzyskanie kredytu hipotecznego to z pewnością skomplikowany proces, do którego warto się solidnie przygotować. Najlepiej zacząć od oceny swojej sytuacji finansowej, zadbać o stabilizację zawodową oraz zgromadzenie środków na wkład własny, niezbędny do uzyskania kredytu mieszkaniowego. Porównywarka kredytów hipotecznych pomoże znaleźć odpowiednią ofertę. W razie wątpliwości można także skorzystać z pomocy doradców finansowych, specjalizujących się w tego typu kredytach. Dopełnienie wszelkich formalności zajmie kilka miesięcy, ale własne cztery kąty są warte podjęcia każdego wysiłku.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl