TworzymyGłos Regionu

Kreatywne warsztaty we wschowskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Poniedziałek, 14 czerwca 2021 o 11:04, aktualizacja Poniedziałek, 14 czerwca 2021 o 11:17, autor: 0 238
Kreatywne warsztaty we wschowskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

W sobotę, 12 czerwca 2021 roku, w Bibliotece Publicznej we Wschowie od rana było gwarno i wesoło. Odbyły się trzy warsztaty, przeprowadzone przez firmę ModraSova.

Na pierwszych zajęciach uczestnicy przenieśli się do średniowiecza. Animatorzy w efektownych przebraniach mnichów opowiedzieli uczestnikom, skąd wziął się papier i w jaki sposób był wytwarzany. Następnie każdy, tradycyjną metodą, samodzielnie stworzył własną kartkę papieru.
  
Czerpanie pojedynczych kartek i odciskanie ich z nadmiaru wody przy pomocy specjalnej prasy okazało się bardzo angażującym zajęciem. Dzieci miały także okazję sprawdzić, jak pisało się gęsim piórem (okazało się, że to wcale nie takie łatwe!), barwiły papier techniką japońską i odciskały pieczęć lakową na zakładce do książki.
 
Drugie sobotnie warsztaty prowadzone przez animatorów z firmy ModraSova, pobudziły dziecięcą wyobraźnię oraz kreatywność. Przy pomocy ręcznej drukarki w postaci długopisu tworzono modele 3D różnych przedmiotów. Dzieci otrzymały szablony, tworzywo i zaczęła się zabawa. Uczestnicy z zapałem zabrali się do pracy, a na ich twarzach widać było skupienie. Dziecięce pomysły nie miały ograniczeń - powstały łapacze snów, dinozaury, flagi, piękny motyl, plastikowe okulary i wiele innych trójwymiarowych dzieł, które na koniec z dumą prezentowano.
 
Trzecie warsztaty, które odbyły się 12 czerwca 2021 r. w naszej Bibliotece, sprawiły wielką frajdę dzieciom, polegały bowiem na samodzielnym tworzeniu słodkości. Na wstępie uczestnicy dowiedzieli się, jak i z czego powstaje czekolada, skąd pochodzi oraz jakie tajemnice skrywa. Następnie animatorzy ModraSova przynieśli ogrzaną, rozpuszczoną czekoladową masę, by dzieci mogły zmierzyć się z temperowaniem czekolady. Trzeba było wykazać się nie lada cierpliwością – mieszać należało powoli i przez dłuższą chwilę. Tak przygotowaną masę wlewano do papierowych form. Ozdobienie czekolady jadalnymi dodatkami to najmilsza i najłatwiejsza część tych warsztatów. Gotową czekoladę zapakowano, a po zastygnięciu można było ją ze smakiem spałaszować w domowym zaciszu.
  
Warsztaty były częścią zadania pn. „Ciekawość – pierwszy stopień do wiedzy”, dofinansowanego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki” ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 
(Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie)
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl