TworzymyGłos Regionu

Koncert fortepianowy Mateusza Mikołajczaka we Wschowie [ZDJĘCIA]

Poniedziałek, 28 czerwca 2021 o 09:24, autor: 1 1230
Koncert fortepianowy Mateusza Mikołajczaka we Wschowie [ZDJĘCIA]

Koncert Fortepianowy w wykonaniu Mateusza Mikołajczaka za nami. Dziękujemy za wspaniałą ucztę muzyczną.

Mateusz Mikołajczak – jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów młodego pokolenia, ur. 19 września 1997r. we Wschowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat pod kierunkiem mgr Joanny Samelczak. W 2010r. ukończył z wyróżnieniem PSM I st. im. Karola Kurpińskiego we Wschowie. Mając 12 lat zamieszkał we Wrocławiu, by móc kształcić się pod okiem najlepszych profesorów oraz dalej rozwijać swoją pasję i umiejętności. W 2016r. ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu – gdzie przez 6 lat pracował pod okiem prof. dr hab. Heleny Furmanowicz-Kurzyńskiej. Obecnie jest studentem II roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego oraz klasie kameralistyki prof. Heleny Furmanowicz-Kurzyńskiej. Od 2017 roku został objęty programem promocji młodych talentów przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie.

Posiada rozległy repertuar pianistyczny od Bacha i Scarlattiego, aż po kompozytorów XXI wieku, gdzie szczególne miejsce zajmują dzieła rosyjskich wielkich mistrzów, w tym S.Rachmaninowa, S.Prokofiewa czy D.Szostakowicza. Tydzień temu otrzymał zaproszenie od Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na elitarne kursy mistrzowskie organizowane przez Piotra Palecznego (jurora Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego), na których będzie miał okazję pracować z wybitnymi muzykami: wietnamskim pianistą Dang Thai Son’em (zwycięzcą X Konkursu Chopinowskiego), na co dzień mieszkającym w USA, a także rosyjskim pianistą Alexndrem Kobrinem (zwycięzcą Konkursu im. Van Cliburna w USA i Konkursu im. Busoniego w Bolzano, Włochy) – mieszkającym w Moskwie, Rosja.

Oprócz pracy z wybitnymi pianistami Mateusz weźmie również udział w Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym odbywającym się w Dusznikach Zdroju w Dworze Chopina. Jest to wielki zaszczyt, ponieważ Festiwal w Dusznikch posiada wieloletnią historię i tradycję, a na scenie występowały największe talenty światowej pianistyki m.in. Danill Trifonov, Kate Liu, Yulianna Avdeeva, Alexander Kantorow czy Lucas Geniusas.

Od września 2021 roku pianista rozpocznie studia w Królewskiej Akademii Muzycznej (Escuela Superior de Musica Reina Sofia) w Madrycie, Hiszpania – w renomowanej klasie fortepianu prof. Milany Cherniavskiej. Mateusz został uhonorowany pełnym stypendium w wysokości 50 tys. Euro, co jest bardzo dużym osiągnięciem, ponieważ tylko kilka najwyżej ocenionych nazwisk z tysięcy kandydatur otrzymało tego rodzaju wyróżnienie.

Tekst/foto: CKiR we Wschowie

REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~asd
28.06.2021 13:45

bardzo dobry pomysł, wato rozważyć cykliczność imprezy

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl