TworzymyGłos Regionu

Kąpiel niemowlaka

– o czym należy pamiętać?

Wtorek, 06 kwietnia 2021 o 17:02, autor: 0 87
Kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel niemowlaka może stanowić duże wyzwanie, a także wywołać pewne obawy. Przede wszystkim zastanawiamy się – jak to robić i czym myć dziecko? Płyn, żel, a może mydło? Producenci oferują wiele preparatów, co dodatkowo nie ułatwia podjęcia decyzji. Najważniejsze, aby zawsze bazować na naturalnych składnikach, tak by nie uczulały skóry i nie wywoływały dyskomfortu u malucha. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak często kąpać noworodka?

Ile ludzi – tyle teorii. Opinii na temat tego, jak powinna wyglądać odpowiednia kąpiel niemowlaka, jest wiele. Drugą kwestią jest to, jak często należy to robić. W pierwszych tygodniach dziecko wystarczy kąpać trzy razy w tygodniu, czyli średnio co dwa dni i to w zupełności wystarczy. Tak malutkie dziecko nie poci się, jak w przypadku starszych maluchów.

 

Z pierwszą pielęgnacją możemy spokojnie poczekać 2-3 dni, tak aby dać dziecku czas na przyzwyczajenie się do otoczenia. Mówi się nawet, że maź, którą mają noworodki tuż po urodzeniu, chroni je przed czynnikami zewnętrznymi i wszelkimi drobnoustrojami, dlatego nie powinno się jej zmywać. Kąpiel niemowlaka może jak najbardziej poczekać, aby nie naruszyć jego bariery lipidowej.

Pierwsza kąpiel noworodka jest ogromnym przeżyciem dla rodziców. Trzeba się do niej odpowiednio przygotować i już wcześniej zakupić potrzebne akcesoria i kosmetyki. Dzięki dobrej organizacji bez problemu i większego stresu wykąpiemy dziecko. Ma być to czas relaksu, dobrej zabawy i budowania więzi, a nie przykry obowiązek.

 

Podczas kąpieli trzeba zwracać szczególnie uwagę, żeby przypadkiem nie zachlapać oczu i uszu malucha. Należy unikać gwałtownych ruchów oraz nie podnosić głosu. Jak wiadomo, stres towarzyszy nie tylko rodzicom, ale przede wszystkim dziecku. Jest to dla niego nowa sytuacja i musi stopniowo przyzwyczaić się zarówno do otoczenia, jak i zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Kąpiel niemowlaka – co warto wiedzieć?

Kiedy dziecko jest już po pierwszej kąpieli, wielu zastanawia się, kiedy przeprowadzić kolejną. Zatem nasuwa się pytanie – jak często kąpać noworodka? Wystarczy myć dziecko co drugi dzień, a w pozostałe podmywać je gąbką lub przecierać nawilżanymi ściereczkami. Malutkie dziecko w pierwszych tygodniach nie porusza się samodzielnie, więc nie poci się i nie brudzi tak bardzo, jak w przypadku większych dzieci. Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację, najbardziej powinniśmy się skupić na miejscach intymnych, buzi i rączkach, które są najbardziej narażone na zabrudzenia.

 

Bardzo ważne jest, aby kąpiel niemowlaka odbywała się w odpowiednich warunkach. Miejsce, w którym postawimy wanienkę, musi mieć dobrą temperaturę, tak samo jak woda, w której będziemy kąpać malucha. Podczas mycia główkę należy położyć na przedramieniu w celu stabilizacji całego ciała. Nie ma ściśle określonej pory i szczegółowych wytycznych co do tego, jak często kąpać noworodka. Warto wiedzieć, że kąpiel to nie tylko zabieg pielęgnacyjny, ale dzięki niej budujemy również wyjątkową więź z naszym maluchem, który uczy się otaczającego go świata.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl