TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak wybrać młot udarowy?

Zebraliśmy dla ciebie szereg pożytecznych podpowiedzi

Wtorek, 30 listopada 2021 o 12:55, autor: 0
Jak wybrać młot udarowy?

Podczas remontów, budowy czy w przypadku prac ogrodniczych - to głównie wtedy przydadzą ci się specjalistyczne narzędzia. Spektrum zadań jakie możesz wykonać dzięki tym sprzętom jest bardzo szerokie. Z uwagi na rozwój tej gałęzi przemysłu bez problemu znajdziesz urządzenia dostosowane do bardzo konkretnych zadań. Dzięki temu ułatwisz sobie pracę i skrócisz czas ich realizacji. Dziś jednak nie będziemy skupiać się nad nowinkami technicznymi tylko starym dobrym młocie udarowym. W poniższym tekście postaramy się zebrać kluczowe informacje na ten temat  - wszystko po to żeby prościej było ci wybrać najlepiej dopasowany model.

Młot udarowy - podstawowe narzędzie pracy bez względu na okoliczności

Warto zacząć od tego, że młoty udarowe przydają się podczas wszystkich prac remontowo-budowlanych. Bez względu na to czy potrzebujesz wykonać rowki pod przewody elektryczne, wyburzyć całą ścianę czy przebić się do drugiego pomieszczenia, to taki sprzęt będzie niezbędny. Wyobraź sobie typową domową pracę. Montujesz półkę na ścianie. Pechowo trafiasz na przewody doprowadzające prąd do oświetlenia w salonie. Sytuacja jest kiepska, ale nie tragiczna. Zgasło światło, ale zdajesz sobie sprawę, że po ponownym odpaleniu korków w domu znów może zrobić się ciemno.

Żeby naprawić usterkę musisz wykuć kable ze ściany, dosztukować przerwane wiązki i zaszpachlować całość na nowo. Trudno będzie je wydobyć spod warstwy tynku bez użycia młota udarowego. Kilka pociągnięć i spory kawałek kabla będzie już w twoim zasięgu. Innym zadaniem, które będzie wymagać interwencji młota udarowego to skuwanie płytek. Teoretycznie poradziłbyś sobie młotkiem murarskim albo majzlem, jednak takie specjalistyczne narzędzie błyskawicznie pozwoli ci się uporać nawet z najtwardszym gresem. 

Młot udarowy do użytku własnego i w firmie budowlanej - to dwa zupełnie inne narzędzia

Trzeba postawić sprawę jasno. Inne kryteria będą grały kluczową rolą w przypadku zakupu młota udarowego do przydomowego warsztatu a zupełnie inne gdy będziesz chciał wyposażyć w takie urządzenie jedną ze swoich ekip budowlanych. Dlatego warto podzielić te dwa przypadki na dwa tematy.

Młot w domu - sam wiesz czego potrzebujesz najbardziej

Młot udarowy w domu bardzo się przydaje - to wiemy. Jednak pytanie powstaje jakie urządzenie wybrać żeby wykorzystać pełnię jego możliwości i nie przepłacić. Po pierwsze pamiętaj, że nie będziesz go używać bardzo często. Od czasu do czasu wesprze cię podczas mniejszych poprawek remontowych, a raz na kilka lat będzie towarzyszył Ci przy grubszych tematach. Dlatego nie musi to być sprzęt z najwyższej półki. Ważne jest jednak to żeby posiadał dobry serwis. Nie będziesz mieć przecież dwóch sztuk tego narzędzia na wszelki wypadek - to byłoby zupełnie bez sensu. Jednak bardzo ważne będzie to jak ergonomicznie jest skonstruowany ten młot. Odpowiednie dopasowanie do dłoni, rozmiar i waga. To rzeczy, które dla amatora będą kluczowe. Oczywiście możesz rozważyć także wybór pomiędzy narzędziem akumulatorowym, lub takim zasilanym prądem z sieci. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Bateria pozwoli ci na pracę w miejscach, gdzie nie zaznasz dostępu do prądu. Z drugiej strony takie sprzęty posiadają zwykle mniejszą moc i są cięższe z uwagi na spory akumulator. Narzędzia przewodowe to ciągłość pracy bez konieczności ładowania. Jednak ograniczeniem jest tu kabel, który nie dość, że plącze się pod nogami, to czasem bywa zbyt krótki. 

Młot udarowy dla profesjonalistów - tu kryteria są nieco inne

Do profesjonalnego użytku zwykle powinno wybierać się narzędzia o największej niezawodności. Wszystko przez to, że czas to pieniądz i każde opóźnienie w pracach generuje koszty po stronie ekipy budowlanej. Ważny jest także serwis, naprawy gwarancyjnej i ogólna obsługa takich przypadków. Oczywiście takie rzeczy jak ergonomia, waga, moc, możliwość pracy na akumulatorze czy długi przewód zasilający także są istotne, jednak w perspektywie profesjonalizacji narzędzia nie grają aż tak dużej roli jak aspekty, o których wspomnieliśmy wyżej.

Młot udarowy z funkcją wiercenia - widzimy w tym wiele plusów. Jest jednak jedno ale…

Ten aspekt także powinniśmy rozważać na dwa różne sposoby. Z jednej strony mamy amatorów, którym zależy na uniwersalności narzędzi, a z drugiej profesjonalistów, którzy po prostu chcą pracować i zarabiać na tym pieniądze. Z czego wynikają różnice w podejściu do tego tematu?

Wielofunkcyjność w domowych warunkach to duży plus

Jeżeli planujesz remont w domu, to wielofunkcyjne narzędzie będzie sporym plusem. Zwykle i tak pracujesz w pojedynkę, więc nie będzie ci przeszkadzało to, że ktoś czeka aż zwolnisz mu ten sprzęt. Ponadto plusem będzie to, że jednym sprzętem wykujesz wnękę pod szafkę i tą samą maszynką wykonasz otwory pod kołki rozporowe. Zmieniasz dłuto na wiertło i gotowe.

Na budowie nie ma to aż takiego znaczenia, a czasem może oznaczać problemy

Budowa rządzi się swoimi prawami. Posiadanie jednego uniwersalnego narzędzia będzie znaczyć, że szybciej zużyje się podczas prac. Dodatkowo bardzo często się zdarza, że różne zadania są realizowane jednocześnie. Dlatego warto posiadać na przykład dwa młoty udarowej - do mniejszych i większych zadań i kilka udarowych wiertarek, które będą służyć do zupełnie innych celów.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl