TworzymyGłos Regionu

Głośniki do kina domowego - które wybrać?

Wtorek, 24 listopada 2020 o 12:30, autor: 0 150
Głośniki do kina domowego - które wybrać?

Kino domowe nie traci na popularności. To fantastyczny sposób, aby przenieść kinowe emocje do domowego zacisza. Dodatkowo, do zakupu przekonuje nas obecna sytuacja i mocno ograniczone możliwości wybrania się do kina, teatru, czy na koncert. Na rynku dostępnych jest wiele modeli sprzętu tego typu - tańszych i droższych, bardziej podstawowych i mogących z powodzeniem konkurować z profesjonalnymi salami kinowymi. W funkcjonowaniu całego zestawu kluczową rolę odgrywają głośniki. Idealnie dobrane i rozmieszczone, wydobędą głębię nie tylko z dźwięków filmowych, ale także z płyt z nagraniami koncertów. Jak zatem wybrać głośniki, aby uzyskać najlepszą jakość i przestrzenność dźwięku?

System 5.1 oraz 7.1- jakie są różnice?

Wybór głośników to istotny moment nie tylko dla kinomana, ale także dla każdego audiofila. Jednak jeśli nie jesteśmy szczególnie wymagającymi odbiorcami dźwięki, w tym zakresie możemy sięgnąć po rozwiązanie, które będzie dla nas naprawdę satysfakcjonujące, a jednocześnie pozwoli nieco zaoszczędzić. Poszczególne systemy głośników różnią się bowiem zarówno parametrami, jak i ceną.

Podstawowa decyzja, jaką trzeba będzie podjąć, dotyczy systemu, w jakim skonfigurowany zostanie sprzęt. Najpopularniejsze rozwiązania w tym zakresie, jakie znaleźliśmy m.in na https://www.skleptonsil.pl/tonsil-kino-domowe,c52.html, to głośniki w systemie 5.1 oraz 7.1. Na pierwszy wariant składa się pięć głośników plus jeden subwoofer. To najczęściej dwie przednie kolumny, dwie boczne, które odpowiadają za efekty oraz jeden głośnik kanału centralnego. Standardowo system 5.1 obejmuje dwa głośniki niskotonowe, jeden średniotonowy oraz jeden wysokotonowy.

Głośniki w systemie 7.1 to z kolei zestaw 5.1 powiększony o dodatkowe dwa głośniki tylne efektowe. To rozwiązanie dedykowane jest wszystkim, którzy szczególnie cenią sobie dobrą jakość dźwięku, charakteryzującego się jednocześnie większą przestrzennością i głębią.

Producent

Zastosowanie kina domowego jako sali koncertowej staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Dlatego wybierając głośniki warto postawić na te proponowane przez sprawdzonych producentów. Istotne będzie również, aby wszystkie głośniki zestawu stanowiły asortyment tego samego producenta. Wynika to z faktu, że im bliżej podobne do siebie konstrukcyjnie głośniki, tym lepsze efekty współtworzenia oprawy dźwiękowej. Identyczna forma konstrukcyjna i zastosowanie tych samych materiałów, gwarantuje idealne dopasowanie się barwy dźwięków wydostających się z poszczególnych głośników zestawu.

Design

Wzornictwo i zastosowane rozwiązania konstrukcyjne w głośnikach to istotny element nie tylko w zakresie dopasowania zestawu kina domowego do konkretnej aranżacji wnętrza. W tym przypadku możliwość wyboru konkretnego koloru obudowy głośników (czarny, wenge, czy orzech) to przede wszystkim walory estetyczne rozwiązania. Dodatkowo, zaokrąglone krawędzie obudów zmniejszają dyfrakcję dźwięku. Z kolei w kwestiach konstrukcyjnych - zaokrąglone od wewnątrz rury bass-reflex pozwalają na przepływ powietrza bez zbędnych szumów. Jak widać, design ma znaczenie.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Kupię mieszkanie
Kupię mieszkanie
Mieszkania
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl