TworzymyGłos Regionu

FELIETON - wschowskie spory z piecem w tle

- wschowskie spory z piecem w tle

Piątek, 31 stycznia 2020 o 14:08, aktualizacja Czwartek, 27 lutego 2020 o 10:07, autor: 32 2558
FELIETON - wschowskie spory z piecem w tle

Gmina Wschowa straciła ostatnio szansę na dotację z Urzędu Marszałkowskiego. Miało być wsparcie finansowe w ramach programu „Czyste powietrze” na wymianę źródeł ciepła, a wyszła przysłowiowa klapa. Kto zawinił? Radni opozycji obwiniają burmistrza oskarżając go dodatkowo o pomówienie i żądając przeprosin. Burmistrz i jego pracownicy wskazują radnych opozycji, jako winnych utraty pieniędzy. Kto ma rację?

Można przeprowadzić szczegółowe dziennikarskie śledztwo, ustalić w procentach udział winy jednej i drugiej strony, tylko po co? Stało się, mleko się rozlało, dotacja przepadła.

Stare przysłowie mówi: „Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą”. Mamy tu do czynienia z ubocznym efektem sporów przy uchwalaniu budżetu. Radni opozycji prosili burmistrza o zmiany w przedstawionym projekcie budżetu na rok 2020. Wnioskowali o wsparcie powiatu w zakresie inwestycji drogowych oraz o zwiększenie dotacji dla stowarzyszeń i klubów sportowych. Burmistrz wniosków tych nie przyjął, tłumacząc to trudną sytuacją finansową gminy oraz niską jakością projektów na remont powiatowych ulic Daszyńskiego i Polnej. Glosowanie przyniosło remis i budżet nie został uchwalony. Zwołano sesję po raz drugi w grudniu zmieniając Wieloletnią Prognozę Finansową. Zrobiono to, na wniosek Urzędu Marszałkowskiego, który poprosił o uzupełnienie wniosku gminy Wschowa. Działanie słuszne i racjonalne. Problem w tym, że burmistrz dalej nie uwzględnił żadnych postulatów radnych opozycji i nie zmienił projektu budżetu na 2020 rok. Radni opozycji nie stawili się na sesji uniemożliwiając przyjęcie budżetu poprzez brak kworum. Przy okazji nie został zatwierdzony WPF i można było zapomnieć o dotacji na wymianę pieców.

W tym zamieszaniu ważne jest to, co wydarzyło się w styczniu. Burmistrz Antkowiak przyjął postulat radnych PIS. Zmienił projekt budżetu wprowadzając środki na drogi powiatowe, kosztem m.in. zmniejszenia dotacji dla klubów sportowych. Burmistrz na sesji mówił o kompromisie, o dobrym kroku, o porozumieniu dla wspólnego dobra. Radni PIS dziękowali burmistrzowi za przyjęcie ich wniosku. Efekt? Wschowa ma budżet, w Radzie Miejskiej jest zgoda większości radnych, sprawy samorządowe zaczynają się układać. I tylko pieniędzy na wymianę pieców nie ma.

Zamiast rozliczać strony sporu, warto zapytać: dlaczego tego porozumienia nie zawarto w grudniu? Co stało na przeszkodzie, aby na posiedzeniu komisji, a potem na sesji 30 grudnia burmistrz przedstawił radnym zmieniony projekt budżetu? Mielibyśmy zatwierdzony budżet miesiąc wcześniej, a przy okazji zmieniony WPF i uzupełniony wniosek gminy o dotacje z programu „Czyste powietrze”.

W tej kadencji samorządu była to pierwsza poważna sytuacja kryzysowa w gminie Wschowa. Wygląda na to, że kolejny raz można powiedzieć: mądry Wschowianin po szkodzie. Zabrakło pewnie i burmistrzowi, i radnym opozycji mądrości, troski o wspólne dobro, zdolności do ustąpienia i przyjęcia argumentów drugiej strony.

Ważne jest to, że w końcu osiągnięto porozumienie. Oby był to zwiastun trwałej współpracy, przynajmniej w najważniejszych kwestiach, we wschowskim samorządzie. Przecież wszyscy wiemy, że zgoda buduje.

eX

REKLAMA

Komentarze (32)

avatar

avatar
~Kuba
31.01.2020 15:14

Główna wina leży po stronie radnych PiS i pozostałej części opozycji co to uznała, że nie należało 30 12.2019 wstawić się do "pracy". Mają płacone za to, zostali w sposób może nie doskonały, ale zostali powiadomieni, że Sesja się odbędzie i nawet nie mając wiedzy ( p. Juśkiewicz i sp.) o planach burmistrza to będąc na Sesji o wszystkim by się dowiedzieli i podjęli decyzję dla miasta in plus. Ale należało być ! Z kolei p. burmistrz ( jego podwładni) też mogli zwiększyć swoją troskę o nasze sprawy i "wbić" w głowy radnym info mówiąc o wyjątkowej konieczności, że to im nikt nie przypomniał, że nie wiedzieli ( ale mówili na podkomisji o tym) , poziom gówniarski. Reasumując, mamy grupę radnych co nade wszystko czym innym jest zainteresowana, nie dobro miasta a wspominkami powyborczymi 2019 żyją i to jest sedno sprawy. Cel jest personalny, ośmieszyć i skompromitować burmistrza .

avatar
~wolne sondy
31.01.2020 15:39

Czyli wschowski PIS wygrał to co chciał i pokazał kto tu rządzi, mimo teoretycznej wygranej koalicji PO-PSL-SLD-Nowoczesna.

avatar
~~
31.01.2020 15:50

PIS to profesjonaliści w odróżnieniu od.....

avatar
~Pytanie..?
31.01.2020 15:58

Kto są ci radni pisu we Wschowie ...?. Proszę o ich wymienienie z nazwiska, aby można było ich omijać dużym łukiem na naszych ulicach !. Jak ich zagrywka jak na szczeblu centralnym; co nie nasze, to należy zniszczyć, a jak się nie da to jak się mówi potocznie należy "podłożyć świnię" - oni to potrafią - ( patrz- walka z naszym Marszałkiem Senatu, kiedyś Leperrem i państwem Kwaśniewskich .....). Taka karma ....!. A w ich Starostwie po kampaniach wyborczych i z tego tytułu licznych USTAWKACH - cisza jak makiem zasiał !!!!!!. Taka karma.... !.

avatar
~wolne sondy
31.01.2020 16:14

PKW https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/081203#results_vote_council

avatar
~do pytania
07.02.2020 10:03

Przemysław Gliński jest przewodniczącym

avatar
~Szczerze...?
31.01.2020 17:11

Pokaż mi chociaż jednego tzw. "profesjonalistę" w ospie tego pisu ???. Nie ośmieszaj się z tymi swoim sadami i osądami o profesjonaliźmie .....!. Od kiedy ; kombinacje, zagrywki, podszepty, nagminny nepotyzm i kolesiostwo, a la np. ich Agent "Tomek" i jemu podobni w pisie - nie wspomnę słynnego Misiewicza i Kruształowego Banasia możesz..... możesz publicznie nazywać profesjonalizmem ?????. Nie obrażaj naszych wyborców !.

avatar
~Szczerze...pyta..nie...?
31.01.2020 18:05

Wojciechu, przestań się ukrywać za tymi błyskotliwymi nickami. Wal prosto z mostu , o co chodzi. Wylot z pracy za nieróbstwo i obniżenie S...ich emerytur.

avatar
~Szczerze do bulu jak mawiał wieszcz Wasz
13.02.2020 12:27

Kryształowy Kwiatkowski, słynny Grodzki haha !!! Gawłowski, Agent Bolek Olek Carexs . Mówca Neuman , goście Sowy , donosiciele europejscy, specjalista Pawlak od gazpromu, synek Premiera o lotniska, moralista Niesiołowski, morderca Rosiak działacz peowski profesjonalista CYBA ! Starczy tych profesjonalistów ?

avatar
~Mieszkaniec.
31.01.2020 17:14

Nie godzę się ze stwierdzeniem "Stało się, mleko się rozlało , dotacja przepadła "Jest to stwierdzenie bardzo demoralizujące społeczeństwo.Tzn. ,że jutro pójdę do Lidla ukradnę pakiet piwa i będę oczekiwać stwierdzenia stało się ,mleko się rozlało itd. lub okaleczę dziecko sąsiada i będę oczekiwać takiego dziecinnego tłumaczenia ? Jak wymagać by mieszkańcy miasta angażowali się w różnego rodzaju akcjach przynoszących realne małe pieniądze dla miasta podczas ,gdy radni powołani do tego , by działać na korzyść mieszkańców działają na ich szkodę. Jedno widzimy .Jest konflikt pomiędzy burmistrzem i grupą radnych.Nie chcę rozwodzić się nad tym , bo jedna i druga strona przedstawia swoje racje.Czasami jednak powinni przypomnieć sobie , że nadrzędnym celem ich działań powinno być dobro mieszkańców. Wracając do sprawy wymiany źródeł ciepła.Burmistrz wraz z pracownikami wysłał wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze 31 .10.2019 roku.Radni opozycji o tym wiedzieli .Radny Gliński w audycji "Rozmowy o Wschowie" w odcinku 13 nagranym 30 grudnia 2019 roku wyraźnie mówi, że uchwała w sprawie wieloletniej prognozy finansowej na lata 2020 -2027 byłaby juz podjęta na posiedzeniu 19 grudnia gdyby burmistrz ustąpił w sprawie NGO-sów.Wyraził też wiedzę , że taka uchwała była niezbędna,aby uzyskać dofinansowanie do pieców.Podczas rozmowy z ust radnego Glińskiego nie pada pełna nazwa programu , ale wiadomo o jaki program chodzi.Zatem jest to dowód na to , że radni opozycji doskonale wiedzieli o tym , że burmistrz wystąpił o dotację i kiedy mija ostateczny termin złożenia wszystkich dokumentów.A zdawkowa wypowiedź na temat programu miała na celu , aby społeczeństwo do końca nie wiedziało o jaki program chodzi.Podsumowując , ponieważ burmistrz nie chciał zgodzić się na zwiększenie dotacji dla NGS radni nie chcieli doprowadzić do uzyskania przez gminę dopłaty na wymianę pieców.Niech każdy z czytelników nazwie sobie takie postępowanie jak na to zasługuje.Hipokryzją jest to jak niektórzy krzyczą , że bardzo zależy im na czystym powietrzu w mieście. Dodam jeszcze , że weszła w zycie ustawa na podstawie której Sejmik Województwa Lubuskiego zobligowany był do stworzenia uchwały dotyczącej zakazu spalania paliw stałych. Jednym zdaniem można określić założenia uchwały.Do końca 2027 roku mają zniknąć wszystkie źródła ciepła na paliwo stałe. Każdy mieszkaniec będzie robił to na własny koszt .Chyba , że ktoś postara się o inne dotacje.400 000 dotacji przepadło, mleko się rozlało, nic się zdaniem opozycjonistów nie stało.

avatar
~Mieszkaniec.
31.01.2020 18:09

Nurtuje mnie jedno .Co mają do powiedzenia radni koalicji .Bo tak naprawdę nie wyrażają na żaden temat swojego zdania.Chyba , że żadnego nie mają i są maszynami do głosowania jak mówi o takich radna Kochańska.

avatar
~Obserwator
31.01.2020 19:45

Ale macie male muzgi lokacie to co wam napisze zw pan Ziemek. A prawdę się nie pytacie , pismaki gminy działają a naród to łyka .

avatar
~Wschowę lubiący
31.01.2020 20:41

Radni mieli wiedzę na temat tego projektu i niech nie udają, że taka im umknęła - aż tak strasznie dużo tych projektów we Wschowie nie ma, żeby nie pamiętać o tym o wymianie pieców. Nie uważam też, że urząd musi wskazywać radnym jak krowie na rowie małym dzieciom, że jest takowy projekt, skoro taka informacja już padła jakiś czas temu. Porównując to do parlamentu, też nie widzę, żeby marszałek wskazywał parlamentowi, a dokładnie opozycji, w sprawie czego będą głosować i co się stanie, jak nie zagłosują. Wszyscy są dorośli i powinni umieć wywnioskować, jakie konsekwencje będzie miało wzięcie bądź nie w głosowaniu. Radni powinni stawić się na sesji i tylko zwolnienie lekarskie ich powinno usprawiedliwić, to jest ich obowiązek w stosunku do Wschowy i jej mieszkańców. Ponadto, nawet gdyby nie mieli takiej wiedzy, to mogli przecież przyjść, a na pewno by im to zostało ponownie przypomnianie, jeśli nie chcieliby głosować, mogliby po prostu wyjąć karty do głosowania lub opuścić salę. Mało wiarygodnym jest również fakt, że tylu radnych na raz zachorowało i dostało zwolnienie (jeśli takowe przedstawili). Burmistrz nie chciał się zgodzić na NGOsy, to postanowili zrobić mu koło pióra i nie przyjść do pracy uderzając personalnie w jego osobę. Słabe to, ale takie wschowskie w wydaniu radnych. Nie bronię też burmistrza, bo też nie jest idealny, ale i też nie musi się godzić na wszelkie zmiany w budżecie. NGOsy w sumie nie są priorytetem w budżecie, dla szarego mieszkańca Wschowy, ważniejsze są chyba drogi, porządek i bezpieczeństwo w mieście. Nie umniejszam jednocześnie wartości NGOsów, bo one też mają realny wpływ na życie mieszkańców, ale umówmy się, kolejność priorytetów w realu jest trochę inna. Radni, jak zauważyli, że nabroili, to wykpiwają się faktem niewiedzy i braku info od burmistrza, ale to nie przejdzie, mieszkańcy tego akurat im nie zapomną i nie powinni, bo koszt wymiany pieców do małych nie należy, a we Wschowie ludzie raczej dużo nie zarabiają. Przy okazji, burmistrz będzie miał argument na następne wybory, komu dopiec i na czym wypłynąć. Radni nie wzięli wszystkiego pod uwagę snując swoją strategię - posłuchali jakiegoś dziwnego lidera bądź liderkę i teraz trzęsą tyłkami, że to ich wina. Mieszkańcy ich sami ocenią. Radni i burmistrzu, do roboty, do roboty. Skończcie już z tymi sprzeczkami, weźcie na wstrzymanie i zabierzcie się za normalną robotę, przestańcie gwiazdorzyć i zjedzcie snickersa :-)

avatar
~Jfk
01.02.2020 21:36

Naprawdę burmistrz nie musi się na wszystko godzić? A to nie jest tak, że burmistrz jest organem wykonawczym a rada gminy organem uchwałodawczym? To rada decyduje co kiedy i jak będzie a burmistrz ma to wykonać, owszem może przedstawiać projekty uchwał ale jeżeli rada gminy powie nie to nic nie moze z tym zrobić. Najwyższa pora by burmistrzowie wschowy to zrozumieli zamiast się kłócić z radą i dotyczy to nie tylko obecnego ale i przyszłych burmistrzów. Niech czytają ustawę o samorządzie gminnym a nie komentarze.

avatar
~Do JFK
01.02.2020 23:32

Zgadza się. Burmistrz jest organem wykonawczym , ale czegoś nie rozumiesz.To ci z cierpliwością powiem jeszcze raz , bo będąc tutaj i czytając komentarze stwierdzam ,ze zdolność pojmowania niektórych osób jest na poziomie kilkakrotnego tłumaczenia tych samych zagadnień. Wniosek o dofinansowanie 400 000 zł został przez fachowców z urzędu sporządzony i wysłany ,a szanowna rada w części opozycyjnej uznała, że te pieniądze Wschowie nie są potrzebne i powiedziała nie .Nie przychodząc na obrady sesji.Tłumaczą się wciąż bzdurnie , ale my mieszkańcy nie chcemy tych tłumaczeń słuchać.Przecież o tych pieniądzach właśnie jak sam/a mówisz zadecydowała rada miasta , a nie burmistrz.Wspomnisz moje słowa, że temat wróci w 2027 roku ze zwielokrotnioną siłą. Burmistrz być może będzie żył sobie spokojnie we Wrocławiu , a radni , którzy teraz doprowadzili do utraty dopłaty będą potem wytykani palcami przez nas mieszkańców.Tak jak wraca po latach sprawa kina Hel .

avatar
~Jfk
02.02.2020 19:42

No widzisz i tu jest pies pogrzebany, burmistrz z urzędnikami coś sobie zaplanował i jest zdziwiony że mu nie wyszło. Takie inwestycje wymagają współpracy zarówno radnych jak i birmistrza. Zarówno stawianie radnych pod ścianą jak i robienie burmistrzowi na złość gminie na dobre nie wyjdzie. Potrzebna jest współpraca ale przy małomiasteczkowości jednych i drugich nic się nie uda. Burmistrzowi przydałoby się więcej pokory a radnym więcej myślenia o dobrze gminy a nie swoich żalach.

avatar
~@ "mieszkaniec"
31.01.2020 21:30

Krótko , wszyscy są winni tylko nie ci, którzy powinni służyć społeczeństwu, dbać o miasto, zabiegać o środki na realizację podstawowych zadań . Po co - pytam zostały wybrane lub powołane osoby biorące tak wysokie wynagrodzenia za nic nie robienie. Funkcjonowanie w mediach społecznościowych wykonujcie po rzetelnym wypełnieniu podstawowych obowiązków wobec społeczeństwa. Mam na myśli zarówno kierownictwo jak i tzw. pracowników . Zwalać winę na radnych jest najprostsze, tylko, że my społeczeństwo, wszyscy wiemy kto sieje zamęt.

avatar
~Do @ mieszkaniec.
03.02.2020 09:40

Wszyscy wiemy kto sieje zamęt.Zaraz będziesz mógł/a odpowiedzieć na to pytanie.Piszesz , że powołani do tego ludzie , którzy biorą wysokie wynagrodzenie powinni zapewniać środki na realizację podstawowych zadań.Burmistrz i jego pracownicy za swojej kadencji 1.posprzątali bałagan po poprzedniej ekipie rządzącej z termomodernizacją w placówkach oświatowych 2.Dokończono pierwszy etap budowy chodnika w Olbrachcicach. 3 Dokonano remontu drogi w Łęgoniu. 4.Postara no się o dotacje na przebudowę drogi w Tylewicach i położenie tam kanalizacji.Popytaj tu i tam ile poprzednie ekipy skanalizowaly wsi w gminie. 5.Burmistrz pozyskał dotację do remontu drogi na Nowych Ogrodach. Prace są w toku . 6 Będzie remont drogi do Buczyny. 7.Rozpoczęty remont Daszyńskiego. Burmistrz z puli miasta dotuje tę inwestycję . 8.Dotacja miasta do budowy boiska. 9 Załatwienie dotacji na wymianę piecow.Przepadła , bo opozycja jej nie chciała podpisać. 10 Pomniejsze jak hot spot w mieście itp. To wszystko w niespełna półtora roku.Jeżeli uważasz, że nic nie robi , to zastąp go na tym stanowisku i pokaż , że jesteś lepszy.Kto na kogo winę zwala? Włącz myślenie, czasami warto .Nie powtarzaj za tymi , którzy głośno krzyczą w jakimś nam nie wiadomym celu.Poczytaj trochę zainteresuj się faktami.I wierz mi jak słucham radnej Kochańskiej , to też nie chciałoby mi się z taką rozmówczynią rozmawiać.

avatar
~123
31.01.2020 23:26

Nim się zaplątacie w swoich ocenach i przypuszczeniach, to polecam lekturę trzech tekstów oficjalnych. Tekst pierwszy > https://www.wfosigw.zgora.pl/artykul/strona-glowna/porozumienia-z-gminami-w-sprawie-wspolnej-realizacji-programu-priorytetowego <. Tekst drugi > https://www.wfosigw.zgora.pl/sites/default/files/files/article%5Bnid%5D/program_priorytetowy_czyste_powietrze_obowiazujacy_od_dn_29.07.2019r_0.pdf <. Tekst trzeci > https://www.wfosigw.zgora.pl/artykul/aktualnosci-aktualnosci-strona-glowna/spotkania-warsztatowe-dla-pracownikow-samorzadowych <. I teraz można zapytać burmistrza - czy był ktoś z urzędników na "warsztatach"? a gmina podpisała z WFOŚiGW jakieś porozumienie?

avatar
~Wschowa
01.02.2020 10:18

Z dedykacją dla wszystkich radnych , a w szczególności tych , którzy zapominają przez kogo zostali wybrani w demokratycznych wyborach. "WIERNY KONSTYTUCJI I PRAWU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ , ŚLUBUJĘ UROCZYŚCIE OBOWIĄZKI RADNEGO SPRAWOWAĆ GODNIE , RZETELNIE I UCZCIWIE, MAJĄC NA WZGLĘDZIE DOBRO MOJEJ GMINY I JEJ MIESZKAŃCÓW "

avatar
~Wojciech-na NIE!
01.02.2020 10:28

Jeśli już to Wschowski wyborca od ponad 30 lat nie dorósł do życia w tzw. pseudo "demokracji" jaką nam fundują obecnie nami rządzący> mówiąc wprost - Wschowskie społeczeństwo w dalszym ciągu żyje w mentalności postkomunistycznej, którą cechuje>>> oni za nas to zrobią<<<, która mówi im ..." TO ONI SĄ WINNI..." >>> ONI, a nie ONI sami wyborcy co tą władzę wybrali i dali im niczym nieograniczone możliwości w zarządzaniu ich mieniem ......!. Wybrali ich i czekają na CUD, ale CUDU nie będzie ponieważ ci wybrańcy mają taką samą MENTALNOŚĆ w podejściu do mienia "CUDZEGO" jak ci co ich wybrali > Czyli jak już mają ta władzę to należy się jak najwięcej NACHAPAĆ - NACHAPAĆ dla siebie, swoich rodzin i kolesiów partyjnych......Gdzie im tam w głowie dobro ogółu, gdzie im tam w głowie dobro całego społeczeństwa i ich wyborców !!!!!!. Krótko mówiąc : - jaki wyborca taki i jego Radny, jego Burmistrz, jego Starosta !!!!!!

avatar
~Niestety Wschowiak
01.02.2020 11:15

Dlaczego ulica Polna bo tam mieszka radny PISu to jest po prostu szantaż

avatar
~~~
01.02.2020 14:32

Który to radny PIS mieszka na Polnej ? Niestety wschowiak jesteś niedoinformowany.

avatar
~X
01.02.2020 13:13

W innych miastach jak w Zielonej Górze ,Sławie,Lesznie,Nowej Soli od lat rozmawiają o budowie ulic ,chodnikach ,ścieżkach rowerowych a tutaj tylko pis ,srys,po ,sro.Obrzucanie się blotem i udowadnianie kto mądrzejszy ,kto glupszy.

avatar
~~~
01.02.2020 19:37

Była kandydatka na urząd burmistrza która miała rodzinnie za sobą tych panów https://www.youtube.com/watch?v=UBfsS1EGyWc ale niestety wschowianie wybrali POpulizm, a pani kandydatka realizuje się w Warszawie, z sukcesami.

avatar
~Obserwator
02.02.2020 13:20

Informacja z biura rady była że sesja odbędzie się 31 grudnia o godz.11 .W piątek wieczorem dostarczono projekty uchwał i termin sesji na 30 na godzinę 10 z tego co mi wiadomo nikt nie informował radnych opozycji o zmianie daty sedji .Ja wiem że gmina i jej mieszkańcy są najważniejszy ale uważam nie chce tu nikogo bronić ale to co zrobił pan burmistrz i pani przewodnicząca było nie uczciwe .Radni też majom prawo do infotmacji wcześniej .Kilku radnych było na zwolnieniu lekarskim i chciano to wykorzystać.

avatar
~Do obserwator.
03.02.2020 09:14

Jeżeli chcesz zabierać głos nie siej mylnej propagandy.Na zwolnieniu od jakiegoś czasu jest radna , która wyszła z koalicji p.Pawłowska. Sam mówisz, że mieszkańcy są najważniejsi. Gdyby gmina i mieszkańcy byli najważniejsi dla opozycji podpisaliby wieloletnią prognozę finansową na sesji juz 19 grudnia.Projekt uchwały mieli przed sobą.Nie podpisali tej uchwały, bo chcieli wymusić na Burmistrzu więcej pieniędzy na NGOsy .Teraz zadaj sobie sam pytanie co jest ważniejsze dla ogółu mieszkańców działalność małej grupy mieszkańców , która uczestniczy w imprezach organizowanych przez CzasArt itp czy powietrze , którym oddychamy wszyscy, a jest jedno z najgorszych w kraju.Kolejna sprawa, która jest wykorzystywana przez opozycje do siania zamętu .Radnych jest 21 .Za zwołanie rady odpowiedzialna jest przewodnicząca.Wyobraź sobie , ze każdy z radnych chce , by rada zaczynała się o innej godzinie jeden o 8 , drugi o 8.16 , trzeci o 9.Tak samo jest z terminem .Pan Buczek chce w piątek, radny Gliński w sobotę, a radna Kochańska za tydzień. Zwróć jeszcze na jedno uwagę radnym koalicji pasowała godzina i termin.Stawili sie wszyscy.Napisałeś, ze radny powinien służyć społeczeństwu. Radny Gliński wie o tym najlepiej.Gdy syreny wyją na pożar, będzie sobie mówił "nie pasuje mi ten termin , pójdę gasić za trzy godziny? Twierdzisz, ze chciano wykorzystać absencję radnych opozycji.To jest dziecinne tłumaczenie, które za opozycją powtarzasz.To nie była debata na podwyżką dla przewodniczacej czy burmistrza , ale nad jakością powietrza , którym ty , Twoje dzieci i wnuki się trują. Jeżeli jesteś posiadaczem pieca na paliwo stałe będziesz ustawą zmuszony do 2027 na własny koszt ten piec wymienić .Szansa na dotację przepadła.Chyba , że sam postarasz się o dotacje z Urzędu Marszałkowskiego.Mam koleżankę, która jest przewodniczącą rady miasta w jednym z miast Dolnego Śląska. Przeanalizowała to wszystko co ostatnio dzieje się na radach we Wschowie.Przejrzała także fragmenty Rozmów o Wschowie.Nie będę szczegółowo określać do jakich wniosków doszła .Włącz samodzielne myślenie i nie powtarzaj jak pijana kaczka za tymi , którzy tłumaczą swoje niekompetence albo nazywając dosadnie sk.....o.

avatar
~Sesja.
02.02.2020 23:26

Dnia 19 grudnia odbyła się 12 sesja Rady Miasta i Gminy Wschowa.Warto jej wysłuchać i obejrzeć, aby nie ulegać fałszywej propagandzie opozycji.Telewizja ma tę przewagę nad słowem , że pozwala racjonalnie i prawdziwie ocenić sytuację , ponieważ bierze pod uwagę to co rzeczywiście się wydarza, zawsze tylko to co się wydarzyło i odrzuca przede wszystkim te wszystkie zakłamania , fałsz i sugestie.Relacja filmowa z 12 sesji rady miasta , która odbyła się 19 grudnia 2019 roku już pozwoliła mieszkańcom Wschowy jednoznacznie stwierdzić jak zachowała się opozycyjna dziesiątka radnych-czy ta dziesiątka jest szczerze nami zainteresowana i tym ,że będziemy podtruwani dymem bez perspektyw na najbliższy czas , aby to uległo zmianie.Radni 19 grudnia 2019 roku głosowali nad wieloma uchwałami .Głosując nad uchwałą dotyczącą wieloletniego planu finansowego w związku z wymianą pieców zagłosowali 10 na 10.Wszyscy radni obecni na sali obrad oddali głosy.Treść uchwały mieli przed sobą. Wynik głosowania był remisowy czyli zgodnie z przepisami uchwała nie przeszła. Sądzicie, że uwierzymy wam w to , że głosując na "nie" nie mieliście pojęcia nad czym głosujecie.Nie róbcie z nas idiotów. A 10 radnych , którzy głosowali na "tak"też nie wiedzieli nad czym głosują ?Nie dyskutowaliście , nie powiedzieliście np,ze uchwała nie nadaje się do przegłosowania .Można było zasięgnąć dodatkowych opinii , można było poświęcić trochę czasu na spokojną analizę.Skoro tak się stało to wniosek jest jeden :radni opozycji z premedytacją nie zagłosowali nad tą uchwałą , aby nie było 400 000 dotacji w odwecie za to , że Burmistrz nie uległ Katarzynie Owoc Kochańskiej i jej grupie radnych w sprawie finansowania NGO sów na takim samym poziomie jak w 2019 roku.A sesja 30 grudnia , z której uciekli radni opozycji miała być kolejnym krokiem do podpisania uchwały o WPF.Jeżeli nadal będziecie fałszować obraz rzeczywistości skłonni jesteśmy doprowadzić do nagłośnienia sprawy na całą Polskę w telewizji TVN.

avatar
~Szczęście w nieszczęściu
03.02.2020 17:27

Jak dobrze, że nieudane robienie wszystkiego na ostatnią chwilę można na kogoś zwalić. Tylko na kogo zwalić to, że do 10 stycznia można było składać oferty na informatyka, a do dzisiaj, czyli po prawie miesiącu, nadal nie ma rozstrzygnięcia. Zaraz tak samo będzie z ogłoszeniem na sekretarza.

avatar
~Do szczęścia w nieszczęściu.
03.02.2020 18:37

Nie na ten temat tutaj rozmawiamy. Twoje mętne odwracanie tematu jest nie na miejscu.A jeżeli uważasz, że zasadniczy problem tutaj poruszany nie jest wart dyskusji to ok. Gratuluję podejścia do spraw zasadniczych.Gdy wszyscy będziemy lekceważyć to co ważne, w tym mieście nigdy nic się nie zmieni.

avatar
~Do obserwatora i sesji
04.02.2020 18:48

Rusz tym mózgiem pomysl trochę .

avatar
~Kolega
06.02.2020 13:44

Na miejscu mieszkańców domagałbym się powołania możliwie niezależnej "komisji", której celem byłoby wskazanie winnych tej sytuacji. Nie może być tak, że miejscowość będąca w czołówce miast z najgorszym powietrzem w Polsce traci przez kogoś błędy szanse na fundusze mogące znacząco zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza we Wschowie. To jest skandal, który mieszkańcy powinni domagać się, aby go dogłębnie wyjaśnić. Taka sytuacja jest niedopuszczalna.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl