TworzymyGłos Regionu

Fatalny stan miejskiego basenu [FOTO]

Wtorek, 21 lipca 2020 o 11:44, aktualizacja Wtorek, 21 lipca 2020 o 16:37, autor: 33 4618
Fatalny stan miejskiego basenu [FOTO]

Sytuacja związana z epidemią COVID-19 wymusiła podjęcie decyzję o zamknięciu basenu miejskiego. Jest to jednak dobry czas, by dokładniej przyjrzeć się w jak fatalnym jest stanie technicznym i podjąć decyzję dotyczące jego przyszłości.

Katastrofalna infrastruktura

Od kilkudziesięciu lat basen miejski nie przeszedł poważnego remontu. Coroczne doraźne rozwiązania, zmierzające tylko do uzyskania pozwolenia na otwarcie obiektu doprowadziły do tego, że stan basenu jest katastrofalny. Przestarzałe pompy, popękane niecki basenowe, stwarzające zagrożenie szatnie i toalety oraz brak systemu uzdatnia wody to problemu, na które uwagę zwróciły instytucje nadzorujące. Abu uruchomić basen w tym roku według szacunkowych kosztów należałoby wykonać remont na ponad 300 000 zł. Jednak taka inwestycja zupełnie nie odmieniłaby oblicza obiektu, który nadal pozostałby mało atrakcyjny dla mieszkańców.

Zero rentowności

Myśląc o basenie nie sposób nie ocenić jego wpływu na budżet Centrum Kultury i Rekreacji. Oczywistym jest fakt, że zadaniem gminy jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców, nie zarabianie pieniędzy, jednak od wielu lat basen był studnią bez dna, i nie mamy na myśli tysięcy litrów wody uciekających pękniętym dnem. W latach 2015-1019 koszty przygotowania basenu do sezonu i jego utrzymania wyniosły ponad 340 000 zł, przy wpływach z biletów za ten okres nieco ponad 33 500 zł. Oznacza to, że bilans ośrodka to średnio – 60 000 zł rocznie, z tym że w ostatnim roku było to dokładnie – 83 071 zł! To wszystko w czasie kiedy w ostatnich latach nie mogliśmy narzekać na pogodę, a lata były wyjątkowo suche i gorące.

Ratunek dla basenu


Analizując wszystkie dane władze gminy i CKiR doszły do wniosku, że czas podjąć drastyczne kroki. Kolejny remont, który znów pozwoli tylko na otwarcie jest bezcelowy, a basen potrzebuje kompleksowej rewitalizacji. Rewitalizacji, która uatrakcyjni to miejsce i sprawi, że mieszkańcy Wschowy chętnie będą korzystali z ośrodka. Do tego potrzeba oczywiście znacznych środków finansowych, dlatego przygotowywana jest koncepcja rewitalizacyjna, która pozwoli aplikować o fundusze zewnętrzne. To jedyne rozsądne rozwiązanie.

tekst/foto: UMiG Wschowa.

REKLAMA

Komentarze (33)

avatar

avatar
~Jacek
21.07.2020 12:45

Urząd niech sprawdzi co oznacza słowo Rewitalizacja, później proszę je dopiero stosować.

avatar
~M
21.07.2020 12:46

Dziwicie się, że wpływy z biletów były nieznaczne w stosunku do kosztów przygotowania basenu do sezonu??? Kto chciałby się kąpać w czymś takim? Nasza rodzina od wielu lat nie korzysta z tej atrakcji bo strach puścić dzieci do takiej wody. I niejednokrotnie dzieci miały poranione stopy i kolana korzystając z brodzika bo dno jakie jest, każdy widzi.Sama jako dziecko korzystałam z tego basenu i na przestrzeni tylu lat,nic się tam nie zmieniło! Jestem pewna że gdyby przeprowadzić generalny remont i podnieść nawet cene biletu, Wschowianie korzystali by o wiele chętniej i tłumniej z naszej atrakcji ? Niestety w naszym mieście istnieje zasada-lepiej zamknąć niż zrewitalizować. Przykre ?

avatar
~Tom
21.07.2020 13:29

Więc zakasac rękawy. Zmobilizować pracowników odpowiedzialnych za pozyskiwanie kasy z zewnątrz i ruszyć z odnową basenu.

avatar
~Adaś
21.07.2020 13:34

Dokonać oględzin, wyciągnąć wnioski przy technicznym "dezelu " to nie jest jakieś tam szczególne obeznanie ? Kunsztem umiejętności jest ma dzisiaj wypłynąć bardzo skutecznie na dokonanie całkowitej odnowy obiektu. Sytuacja bieżąca ...... jest konsensus władzy w tym aby działać, jest konieczna inwestycja, jest spora dostępność do materiałów wykonawczych, tli się projekt inwestycyjny, ale czy jest za co ? I tego nie ma . Może w końcu jest to ten czas aby "zagrać hymn" oczekiwania społecznego z połączeniem postanowienia rady miasta i zadania burmistrzowi wykonywalność. Ot tak ...... zadanie- pozyskanie środków- projektowanie- wykonie- termin-odbiór za bardzo wysokie wynagrodzenie / miesiąc. Zadaniowość za wynagrodzenie i rozliczenie z konsekwencją premii lub zwolnieniem z pracy. Czy to takie dziwne ? Chcesz/masz ok. 12tys./miesiąc wykaż się , nie chcesz, nie umiesz to "paszoł w....n". Adaś

avatar
~tyghbn8
22.07.2020 19:40

Adaś jesteś GENIUSZEM, marnujesz się "człowieku " napisałem tak, ponieważ nie mam pojęcia jaką płeć reprezentujesz. Tylko Ty wiesz wszystko. Ujawnij się. Przy następnych wyborach na stanowisko burmistrza, głosujemy na Ciebie ( tylko musimy wiedzieć kim jesteś). Zgłoś swoją kandydaturę. Czytając Twoje komentarze doszedłem do wniosku, że taki Bill Gates to może Tobie, GENIUSZU BUTY CZYŚCIĆ . WYKORZYSTAJ SWOJĄ WIEDZĘ. Skończ z tymi "mądrościami " na forach. Litości !!!!!!

avatar
~Zadowolona
21.07.2020 13:36

Uważam, że podjęto bardzo słuszna decyzję. Teraz trzymam kciuki za pozyskanie środków, a wiem, że Pan Piotr z Panią Kasią i reszta Ekipy, zrobią to tak, jak pokazali na sali widowiskowej, która jest piękna i funkcjonalna. ? My mieszkańcy Wschowy musimy się uzbroić w cierpliwość, jeśli chcemy mieć super warunki. I mam prośbę, powstrzymajcie się od nagonki na Burmistrza i ekipę CKiR. Niech każdy, kto che się wypowiedzieć w tym temacie, niech napisze coś pozytywnego. ?

avatar
~Bogumił
21.07.2020 14:29

A czy w fatalnym stanie nie jest cały powiat wschowski ??

avatar
~Iwo
21.07.2020 20:18

Proszęnie mówić źle o gminie Sława - my jesteśmy zadowoleni.

avatar
~Efekt
21.07.2020 15:44

Po efektach i kosztach w tym dofinansowaniu zewnętrznym poznamy skutecznego burmistrza, a nie po oględzinach.

avatar
~do Efekt
21.07.2020 17:58

Co ty kolego piszesz . Przecież przeprowadzenie remontu kapitalnego to jest bardzo duży wydatek dla miasta . W tym problem że będzie za mało użytkowników a koszty ogromne w utrzymaniu . Efektywna eksploatacja tego basenu to zaledwie 3 miesiące . Z punktu ekonomicznego jest za mało ludzi którzy chcieliby skorzystać z tego basenu . Nawet w eksploatacji w latach minionych basen nie przynosił żadnych zysków mimo że w ramach czynu społecznego Woj .Zakład Usług Wodnych wykonywał regularnie rok w rok wymianę urządzeń oczyszczających wodę w tym basenie . Niestety 9 miesięcy postojowego poczyna większe szkody niż intensywna eksploatacja tych urządzeń w czasie regularnej eksploatacji . A wtedy było o wiele więcej ludzi korzystających z tego basenu .

avatar
~Do zadowolona
21.07.2020 18:20

...ani Pan Piotr...ani Pani Kasia nie jest w stanie przelknac tego tematu...po prostu sa za....mali i bez sily przebicia....znowu na kolanach do pisu.....z prosba...takie zycie

avatar
~FWS
21.07.2020 18:36

Tam zawsze był syf. Lepiej było jechać rowerem do Lginia niż na tym basenie kąpać się razem z gó....m ...

avatar
~Do zadowolona
21.07.2020 19:41

No i widzi Pani.Zachęca Pani do powstrzymania się przed krytyką daniu szansy do tego by poczekać na efekty i już dostał Pani komentarz dwie łapki w dół. To jest cała Wschowa.Jest grono osób , które cokolwiek Burmistrz zrobi musi te działania skrytykować. Tylko najzabawniejsze jest to ,że ci krytykanci sami nic tak naprawdę nie zrobili godnego ochów i achów. Im się tylko wydaje , że rządziliby lepiej .Mieli przez wiele lat na to szansę.Wierzę, że Burmistrzowi się uda zdobyć pieniądze i odnowić wschowski basen.I wierze , że my wschowianie zaczniemy w końcu myśleć własnym rozumem , a nie jak do tej pory było kierować się słowami krytyki radnej Kochańskiej i Juśkiewicz, Czopka i redaktora , który czasami przechodzi sam siebie w wymyślaniu pretekstów do wylewania żalów na prawo i na lewo.Wierzę, że za dwa lata będziemy mówić , że takiego Burmistrza Wschowa jeszcze nie miała. A opozycja i przyjaciele niech sobie zagryzają paznokcie do krwi

avatar
~Do - "do zadowolonej"
21.07.2020 21:27

A od kiedy ty jesteś ze Wschowy ? Wstydzisz się już swojego pochodzenia ?

avatar
~Wschowianin
22.07.2020 07:43

Skończy się jak zwykle tylko na wizjach jak z deptakiem . Choć jestem w opozycji i dałem mu szansę aby się wykazał to wątpię aby do czegokolwiek doprowadził do końca . Jeżeli myślicie że będzie tu burmistrzem przez 20 lat to może uda się ten basen odmalować . Aby złapać to miasto za przysłowiowy ryj ,to trzeba mieć plan rozwoju .Mija już drugi rok a wszystko stoi w krzakach .

avatar
~G
22.07.2020 08:23

Ja bym ten basen na miejscu pewnej pani wnioskował o wpis do rejestru zabytków i pozostawił na kolejne lata nic przy nim nie robiąc.

avatar
~Wschowianin
21.07.2020 21:02

Wiara u większości ma akurat gdzie indziej zastosowanie. Wschowa to naprawdę olbrzymia aglomeracja miejska tak może więc czwarty burmistrz rozwiązał by problem.

avatar
~Do do zadowolonej.
22.07.2020 12:32

Od urodzenia.A pochodzenie ?Tak bardzo Ciebie to interesuje?Mnie interesuje moje miasto ,a nie układy ,układziki i udawanie zainteresowania miastem ,a tak naprawdę własną sitwą, ngosami łasymi tylko na pieniądze i wątpliwą chwałę.

avatar
~Rychu
22.07.2020 16:18

"Aglomeracja." Skisłem. :-) Byłeś kiedyś gdzieś poza Wschową? Leszno, Głogów, Zielona Góra, Poznań...? Sprawdź znaczenie słowa "aglomeracja" w słowniku...

avatar
~Wschowa
21.07.2020 22:09

Nie wszystkie.dzieci mają możliwość wyjazdu na wakacje. Zróbcie ten cholerny basen bo zaraz w tej Wschowie nic nie będzie.

avatar
~Pamiętam
21.07.2020 22:13

Lata 90te to były czasy zero stresu wszyscy z osiedla tam chodzilismy od rana do wieczora. Było Zajebiscie na powrocie na szaberek Jabłka ahhhh

avatar
~Andrzej
22.07.2020 08:19

Remont tego basenu przyniesie taki sam efekt jak remont tego nieszczęsnego naszego dworca kolejowego . Z tym że na ten dworzec zużyto tylko kilka litrów farby żółtej i odnowiono napisy na peronach no i koszty w ten sposób zredukowano bardzo mocno . A efekt jest taki że w porywach podróżuje zaledwie kilka osób tygodniowo . Taki sam efekt będzie z tym basenem bo niestety demografia jest jaka jest a perspektywy rozwoju miasta jest żadna . Tak niestety będzie w całym regionie bo spada populacja ludności . Leszno też nie radzi sobie z basenem mimo że jest większe i prężniejsze w przemyśle . Ekonomia pokazuje że nie stać nas na utrzymywanie tego basenu tylko dlatego że kiedyś był i funkcjonował . Ostatnie lata pokazały że struktura przemysłu zmieniła się tak jak zmieniła się migracja i emigracja ludzi młodych do większych skupisk przemysłu i ludności . Niestety myślenie niektórych nie ogarnia tych zmian co niestety będzie skutkować tym że inne ważne przedsięwzięcia potrzebne bardziej będą zaniedbywane z braku kasy .

avatar
~Adaś
22.07.2020 10:54

Ad. - "do Andrzeja" - forumowiczu.... mnie się nie chce liczyć ale czy koszty z " akcji PKP Wschowa" to tylko 5l farby ? Linia kolejowa Leszno-Głogów to miliony wydatkowanych pieniędzy, m.in. z Twoich podatków. Z pozostałymi argumentami się zgadzam, choć są też i inne. Kulturę i sport nie można dzisiaj bez reszty rozliczyć biznesowo. Linie kolejowe mają też argument militarny. Adaś

avatar
~do Adasia
22.07.2020 11:20

Panie Adaś co do kosztów PKP to masz rację i te koszty ponosi podatnik . Ale co do basenu to jest alternatywa . Gdyby w pobliżu nie było żadnego kąpieliska ( Kacze Doły , Lgiń ,Sława ) to jest alternatywa zamiast tego basenu .Wyobraź pan sobie że na basen chodziło ostatnio około 20 osób dziennie . Gdzie tu logika i sens dopłacania do tego basenu ? .

avatar
~pacyfik....akcja
22.07.2020 09:10

Obserwuje się niemoc władz ,lenistwo.Jedynie działają wspólnoty mieszkaniowe i dzięki nim miasto powoli odzyskuje swój urok.

avatar
~Do powyżej
22.07.2020 12:20

Obawiam się, że niedługo ludzie mieszkający w lokalach komunalnych będą stygmatyzowani jako „gorszy sort”, ponieważ prywatne wspólnoty remontują swoje kamienice, a Miasto nie. Od razu będzie widać kto w jakim lokalu mieszka i na tle pięknie odnowionych budynków nieremontowane kamienice należące do miasta mogą wyglądać jak slamsy.

avatar
~Do krytykantów.
22.07.2020 12:42

Proponuję krytykować wtedy dopiero ,gdy będzie porażka.Co Wy macie takiego w sobie jasnowidztwo czy coś. Czy po prostu pisać byle pisać co ślina na język przyniesie.

avatar
~Do" do zadowolona"
22.07.2020 13:14

A Ty może z apartheidu czy ku -klux-klan.Moze jeszcze potrzebujesz dane o wyznaniu ,kolorze skóry ,pochodzenie robotnicze lub inteligenckie.?

avatar
~Extrapolator
22.07.2020 16:15

Basen wybudowany przed olimpiadą w Berlinie w 1936. Kiedy był ostatnio generalny remont? Kojarzy mi się, że w latach 90. ubiegłego stulecia...

avatar
~Do zadowolona
22.07.2020 19:51

...zyj we wschowskiej rzeczywistosci...do smierci...wstydze sie Wschowy....bez srodkow...z poreczenia nic nie zdziala CKiR....jezeli uwazasz ze bedzie inaczej....jestes w bledzie ...zyjw tym malomiasteczkowym amoku....degrengolada...

avatar
~Kasia
22.07.2020 19:52

Lata świetności dla tego basenu minęły już bardzo dawno temu. Pamiętam lata 90te i całe rodziny na basenie. Szkoda, że jest taki zaniedbany. Teraz jeździmy na basen do Leszna, za stadionem (niby nic szczególnego, ale czysto i bezpiecznie), albo go Góry (piękny basen, zjeżdżalnie). Nic tylko zakasac rękawy i pisać wnioski o środki zewnętrzne, gdyż Wschowy nie stać na remont basenu.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Chirurg przyjmuje
Chirurg przyjmuje
Oferuje usługi
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl