TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Cukier jako biała śmierć – prawda czy mit?

Sobota, 02 grudnia 2017 o 19:57, aktualizacja Poniedziałek, 04 grudnia 2017 o 10:08, autor: 0
Cukier jako biała śmierć – prawda czy mit?

Coraz częściej słyszymy o szkodliwości różnych składników zawartych w codziennym pożywieniu. O ile o zasadność części obaw można by się spierać, to w kilku przypadkach nie powinniśmy mieć wątpliwości. Bardzo ciężko jest spotkać eksperta, który zaprzeczyłby szkodliwości cukru. Na szczęście, od nadmiaru cukru można uciec, decydując się na odpowiednio dobrany i sprawdzony catering pudełkowy.

Przyzwyczajanie mózgu – największy problem, z którym ciężko się uporać
Kiedy jemy żywność zawierającą dużo cukru, ogromna ilość dopaminy jest uwalniana w mózgu, powodując stan zadowolenia. Kiedy jemy takie potrawy często i w dużych ilościach, to receptory dopaminy zaczynają się przyzwyczajać i występuje zjawisko tolerancji – podobne do tego obecnego przy uzależnieniu od narkotyków. Oznacza to, że gdy następnym razem zjemy takie produkty, ich efekt dający przyjemność zostanie osłabiony. Zaspokojenie "głodu" będzie wymagało zjedzenie większej ilości słodkości. Brak zaspokojenia takiej potrzeby może z kolei spowodować zarówno osłabienie, jak i spadki nastroju.
Takie pobudzanie "ośrodka przyjemności” szczególnie sprzyja tyciu, głównie ze względu na wysokie spożycie fruktozy. O ile energia, którą sobie dostarczamy, jest wysoka, o tyle jej obecność szybko zanika, pozostawiając głód do ponownego zaspokojenia.

Cukier jest wszędzie. Można od niego uciec dzięki diecie pudełkowej
Jeśli już zdecydujemy się na ograniczenie spożycia cukru, może spotkać nas nie lada wyzwanie. Większość producentów dosładza te produkty, w których obecności cukru byśmy się nawet nie spodziewali. Przykładem mogą być tu sosy i dania gotowe w słoikach. Jest to szczególnie zaskakujące, gdyż większość z takich dań podczas samodzielnego przygotowania w domu nie powinna być słodzona. Dobierając produkty pozornie zdrowe, takie jak jogurty, warto zwrócić uwagę na skład. W przypadku wielu dużych producentów normą jest zawartość cukru na poziomie 15 gramów na 100 gramowe opakowanie, co odpowiada trzem łyżeczkom. Soki owocowe wypadają gorzej, pomimo reklam sugerujących ich naturalne pochodzenie. Przykładowy sok może zawierać nawet 12 gramów cukru na 100 ml. Jest to "zdradliwe", gdyż nie powinno być dla nikogo problemem wypicie na raz półlitrowej butelki, co oznaczałoby zażycie ok. 12 pełnych łyżeczek. Rozwiązaniem może być zarówno samodzielne sprawdzanie składu, jak i dopasowany pod nasze wymagania catering dietetyczny, dostępny na przykład tutaj: http://jakiepudelko.pl/blog.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl