TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Co zrobić, gdy dłużnik pozbywa się swojego majątku?

Poniedziałek, 26 marca 2018 o 16:52, autor: 0
Co zrobić, gdy dłużnik pozbywa się swojego majątku?

Postępowanie sądowe mające na celu spłatę wierzytelności praktycznie nigdy nie są przyjemnym czasem tak dla dłużnika jak i wierzyciela. Znacznie skomplikować ten okres mogą również nieuczciwe zagrywki dłużników, które mają na celu ukrycie posiadanego majątku, co skutkuje niewypłacalnością.

W tym miejscu z pomocą dla wierzyciela przychodzi instytucja skargi paulińskiej. Czym jest skarga paulińska i jak jej użyć, aby zapobiec sytuacji, w której dłużnik uchyla się przed odpowiedzialnością spłaty wierzytelności? Kancelaria windykacyjna Vindicat odpowiada na te pytania w dalszej części artykułu.

Próba ukrycia majątku przez dłużnika

Dłużnicy niestety potrafią być bardzo sprytni w procesie spłaty wierzytelności. Jednym z wykorzystywanych sposobów, aby schować swój majątek przed wierzycielem jest przepisywanie swojego majątku na rodzinę lub najbliższych. W pomocy wierzycielom przychodzi w tej sytuacji skarga pauliańska, która ma na celu umożliwienie dochodzenia swoich roszczeń pomimo czynności prawnych, które miały na celu doprowadzenie do niewypłacalności dłużnika.

Skarga paulińska – czym jest i jak działa?

Skarga paulińska to w skrócie zaskarżenie czynności, które wykonali dłużnik wraz z osobą trzecią w celu niewypłacalności dłużnika. Częstą praktyką jest przy tym słowna umowa między dłużnikiem i osobą trzecią, na dalsze osiąganie korzyści przez dłużnika z uwagi na podarowane mienie zaufanej osobie. Jaki cel ma uzyskanie pozytywnego rozpatrzenia skargi paulińskiej? W tym przypadku czynność między dłużnikiem, a osobą trzecią staje się bezskuteczna w stosunku do wierzyciela. Oznacza to, że wierzyciel może zaspokoić swoją wierzytelność u osoby trzeciej, ponieważ sama czynność prawna (przykładowo przekazania w darowiźnie sprzętu przez dłużnika) jest uznana jako ważna.

Warunki skorzystania ze skargi paulińskiej

Aby skorzystać z instytucji skargi paulińskiej, należy zweryfikować, czy spełnione są wszystkie trzy warunki, które przedstawiamy poniżej:

  1. Musi zaistnieć sytuacja, w której po wykonaniu czynności prawnej między dłużnikiem, a osobą trzecią, osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową (na przykład darowizna), a dłużnik z kolei zmniejszył swoją wypłacalność lub stał się niewypłacalny.
  2. Czynność prawna zaistniała między dłużnikiem, a osobą trzecią była wykonana ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela. W skrócie – dłużnik działał z premedytacją.
  3. Trzecim warunkiem jest fakt, że osoba trzecia wiedziała lub mogła dowiedzieć się, że wykonywane działanie jest skierowane przeciw wierzycielowi. Przyjmuje się, że jeśli wystąpił taki stan rzeczy, to osoba trzecia również działała z premedytacją. W tym miejsce należy przyznać, że występuje jeden wyjątek od wspomnianej reguły. Jeśli osoba trzecia otrzymała korzyść majątkową bezpłatnie, czynność prawna może być uznana za bezskuteczną nawet w przypadku, gdy osoba trzecia nie miała informacji i nie mogła dowiedzieć się o możliwym pokrzywdzeniu praw dłużnika.

Skarga paulińska w praktyce

Jeśli jesteśmy pewni co do tego, że nasz dłużnik zmniejszył swoją wypłacalność lub osiągnął niewypłacalność stosując wyżej wymienione praktyki, a warunki są spełnione – czas działać. Pierwszym krokiem jest pozew w sprawie skargi paulińskiej. Ważną rzeczą w tym miejscu jest fakt, że pozwanym będzie w tej sytuacji osoba trzecia, a nie nasz dłużnik. Po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku, otrzymujemy prawo do egzekucji naszej wierzytelności od osoby trzeciej. Jak sformułować pozew oraz przystąpić do postępowania egzekucyjnego? Zobacz szczegóły w bazie wiedzy kancelarii windykacyjnej Vindicat: https://vindicat.pl/baza-wiedzy/co-zrobic-gdy-dluznik-pozbywa-sie-swojego-majatku/.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl