TworzymyGłos Regionu

Co to jest ekogroszek?

Czy warto zdecydować się na ogrzewanie ekogroszkiem?

Czwartek, 14 października 2021 o 15:36, autor: 0 228
Co to jest ekogroszek?

Istnieje wiele sposobów ogrzewania pomieszczeń, spośród których największą popularnością cieszy się ogrzewanie na węgiel, gaz, olej opałowy oraz ekogroszek. Wspomniane surowce w połączeniu z odpowiednim kotłem gwarantują komfort termiczny w domu, jednak to właśnie ekogroszek zasługuje na szczególną uwagę.

Ekogroszek – co to jest?

Na składach opałowych można spotkać wiele rodzajów węgla kamiennego, które są chętnie wybierane przez osoby posiadające zarówno starsze, jak i nowe piece lub kotły. Opał ten dzieli się ze względu na wielkość poszczególnych bryłek. Wśród najczęściej wybieranych form węgla kamiennego należy wymienić miał, orzech, kostkę oraz właśnie ekogroszek. Jego ziarnistość klasyfikuje się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Najczęściej spotykany ekogroszek ma od 5 do 25 mm, dlatego może być wykorzystywany w kotłach grzewczych z automatycznymi dozownikami.

Podczas zakupu ekogroszku warto zwrócić uwagę na jego wilgotność, która powinna oscylować w granicach kilku procent. Latem wartość ta nie może przekraczać 10%. Najlepszym wyborem będzie tani ekogroszek workowany, który został zabezpieczony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Na wydajność ekogroszku jako opału istotny wpływ ma także niewielka zawartość siarki i popiołu. Im mniej tego typu składników, tym lepsza wydajność zakupionego opału.

Zakup ekogroszku u sprawdzonego dostawcy sprawia, że opał ten jest wydajny i nie wymaga wiele obsługi na etapie dokładania do kotła grzewczego oraz jego czyszczenia.

Dlaczego warto postawić na ogrzewanie ekogroszkiem?

Co prawda ekogroszek może być wytwarzany zarówno z węgla kamiennego, jak i brunatnego, jednak jako produkt końcowy ma od tych czystych surowców większą wydajność. Ekogroszek to opał, który wyróżnia się wysoką kalorycznością. Oznacza to, że dostarcza dużej ilości ciepła podczas spalania. Co więcej, materiał ten nie jest wymagający pod względem nakładów finansowych, a także jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Podczas jego spalania do atmosfery oddawane są niewielkie ilości zanieczyszczeń.

Podsumowując, ekogroszek spala się długo i wydajnie, a także nie pozostawia wielu resztek. Warunkiem jest zakup opału najlepszej jakości u zaufanego sprzedawcy.

Wybór kotła do spalania ekogroszku

Wybór ekogroszku jako źródła ciepła w swoim domu, wymaga inwestycji w specjalny kocioł grzewczy, który zagwarantuje wysoką wydajność spalania. Zanim wybierzesz swój sprzęt, warto zapoznać się z parametrami dostępnych modeli, które powinny być w pełni dopasowane do rodzaju posiadanej instalacji grzewczej. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza moc grzewcza, którą dopasowuje się do powierzchni domu.

Równie ważny jest wybór palnika oraz podajnika opału. Jeśli planujesz ogrzewanie pomieszczeń wyłącznie ekogroszkiem, postaw na palnik retortowy. Jeśli jednak chcesz łączyć różne źródła ciepła, wybierz palnik żeliwny lub rynnowy.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl