TworzymyGłos Regionu

Cena węgla idzie w górę.

Czy pompa ciepła jest tańszym rozwiązaniem dla przyszłych inwestorów?

Wtorek, 23 listopada 2021 o 08:35, autor: 0 83
Cena węgla idzie w górę.

Pompa ciepła uniezależnia od cen gazu czy węgla, jednak do jej działania niezbędny jest prąd. Dlatego osoby, które planują budowę domu wciąż stoją przed dylematem: czy kocioł CO, czy nowoczesna pompa ciepła.

Ceny węgla od kilku tygodni idą w górę. Drożeje gaz, prąd i benzyna. Niestety nie inaczej jest z węglem. Choć producenci kotłów CO oferują nowoczesne, oszczędne rozwiązania, to każdy kto ogrzewa dom węglem odczuwa wzrost cen w tym sezonie.

Ruchoma cena

Cena węgla znacznie zmieniła się w porównaniu z ubiegłym sezonem. I nie chodzi tylko o to, że jest wyższa, ale zmienia się kilka razy w tygodniu. Niestety nie są to zmiany o 10 zł, a o dużo więcej. Problemem w tym sezonie jest również dostępność surowca. Na węgiel u niektórych dostawców przyszło czekać około dwóch tygodni. Podobna sytuacja miała miejsce kilka lat temu, gdzie klient na węgiel czekał nawet miesiąc. Wiele zależy od tego jaką będziemy mieli zimę w tym roku. Jeśli będzie mroźna, to może być problem z dostępnością węgla i konieczność sprowadzania z Rosji.

Pocieszeniem jest to, że nadal można kupić tańsze rodzaje węgla opałowego i droższe, za to bardziej kaloryczne. Na europejskich giełdach, od początku 2021 roku, węgiel zanotował wzrost o 200 procent. Cena węgla wzrosła ze względu na wzrost kosztów transportu, między innymi benzyny, przez co tak naprawdę wszystkie produkty drożeją.

Pompa ciepła uniezależnia od cen surowców

Inwestorzy starają się budować domy, które będą nie tylko ekologiczne, oszczędne, ale przede wszystkim takie, które będą w dużym stopniu samowystarczalne. Dlatego duże zainteresowanie jest wokół pomp ciepła. Faktem jest, iż potrzebuje ona prądu, ale i ten rachunek można obniżyć, decydując się na panele fotowoltaiczne. Producenci pomp ciepła oferują rozwiązania dla różnych domów. Mniejszych, większych, takich, które są dopiero na papierze i tych, które już stoją.

Pompa ciepła uznawana jest za jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Jest bezpieczna. Domownicy nie muszą obawiać się zaczadzenia czy też wybuchu. Ogrzewanie domu nie wymaga kupowania i składowania opału, jest praktycznie bezobsługowe, czyli wygodne. Pompa ciepła ma wiele zalet, choć nie jest pozbawiona wad, których warto mieć świadomość przed ostatecznym podjęciem decyzji o sposobie ogrzewania domu.

Producenci zarówno kotłów jak i pomp ciepła oferują obecnie bardzo nowoczesne rozwiązania. Warto zainwestować w funkcjonalny kocioł bądź pompę, bo później zwraca się to w oszczędnościach na ogrzewaniu.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl