TworzymyGłos Regionu

Burmistrz Szlichtyngowej z absolutorium. Bielawski: Z cyframi nie dyskutujemy

Poniedziałek, 11 czerwca 2018 o 16:53, autor: 13 1954
Burmistrz Szlichtyngowej z absolutorium. Bielawski: Z cyframi nie dyskutujemy

Burmistrz Szlichtyngowej Elżbieta Rahnefeld otrzymała absolutorium za wykonanie budżetu w 2017 roku. 13 radnych głosowało za przyznaniem absolutorium, dwoje radnych było przeciw. - 4 lata w samorządzie to może nie jest zbyt wiele, przygotowanie niektórych inwestycji wymaga czasu, wiele inwestycji mamy zaczętych. Myślę, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej - mówiła burmistrz Szlichtyngowej, dziękując Radzie Miejskiej za udzielenie absolutorium.

Głos w sprawie ubiegłorocznego budżetu i absolutorium zabrał w imieniu klubu radnych Przyjazna Gmina, Dialog i Porozumienie - radny Wojciech Krygier.

- W przedstawionym przez burmistrza Szlichtyngowej sprawozdaniu z wykonania budżetu wynika, że plan dochodu został przekroczony, gdyż na zaplanowaną kwotę 21 480 536 złotych, wykonanie wyniosło 21 734 027, co stanowi 101,2% wykonania planu dochodów. Natomiast wydatki były wykonywane racjonalnie, co podkreślała w swoim występowaniu pani skarbnik, gdyż z zaplanowanej kwoty 21 112 389 złotych, wydano 20 517 289, co stanowi 97,2% wykonania planu wydatków. Spowodowało to, że budżet gminy Szlichtyngowa zamknął się nadwyżką w wysokości 1 216 768 złotych przy planowanej nadwyżce 368 141 złotych - mówił Wojciech Krygier - Natomiast w ciągu tej kadencji istotnemu obniżeniu uległ wskaźnik zadłużenia gminy, który w 2014 roku na początku kadencji wynosił 46,5%, a w roku 2018 wynosi 26,7%.

Na wskaźnik zadłużenia gminy zwracał również uwagę Andrzej Bielawski, zastępca burmistrza Szlichtyngowej. 

- Pani burmistrz rozpoczynała swoją kadencję w 2014 i wskaźnik ten wynosił blisko 50% - mówił wiceburmistrz - obecnie wskaźnik ten wynosi 26,7. Wiem, że można prowadzić różne analizy, można coś inaczej zorganizować, ale zmniejszenie zadłużenia gminy jest faktem. Z cyframi nie dyskutujemy. 

Wiceburmistrz zwrócił również uwagę na fakt, że jedyny wydatek, jaki gmina poniosła na budowę ciągu pieszo-rowerowego z Górczyny do Jędrzychowic, to delegacje pani burmistrz.

- Wartość tego zadania wynosi 2 miliony 900 tysięcy złotych - mówił Andrzej Bielawski - termin realizacji - 30 września 2018 roku. Udział gminy w tym zadaniu to praktycznie te delegacje, o których wspomniałem. Sąsiednie gminy, gdyby coś takiego robiły, to jedna dokładała do inwestycji 25%, a powiat drugie 25% jeżeli dobrze kojarzę. My nie dopłacamy do ciągu pieszo-rowerowego praktycznie wcale. 

Ostatecznie za udzieleniem absolutorium pani burmistrz głosowało 13 radnych, 2 radnych było przeciw.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (13)

avatar
~nie radny...
11.06.2018 19:32

A, czy radni to by takie absolutorium otrzymali ???. Jak widać towarzystwo wzajemnej adoracji Radni + Burmistrz w Szlichtyngowej maja się dobrze i radośnie!. Jak widać absolutorium to takie wydarzenie dla tej ubogiej i zacofanej gminy, że aż trzeba uczcić to kwiatami!!, a czemu nie tortem i szampanem, to takie szlacheckie i godne tej uroczystości !!!!!. A, kwiaty to kto sfinansował ?

avatar
~jola
11.06.2018 22:20

Po prostu nie ma słów! Głupota radnych sięgnęła zenitu ale wyborcy już się na to nie nabiorą. Wykonanie budżetu to nie tylko cyfry jak opowiada zastępca ale za tymi cyframi stoją konkretne zadania. Z tych zadań nie usłyszałam ani jednego, które by zostało zrealizowane. Opowiadanie o ciągu pieszym do Jędrzychowic, które nie ma nic wspólnego z budżetem gminy 2017 roku czy innymi niezrealizowanymi zadaniami które maja dopiero być realizowane jest zwykłym okłamywaniem społeczeństwa. Wg. zastępcy to Wardeckiemu można przypisać remont całej drogi 12 i to na grube miliony bo zostało zrobione za jego kadencji. Nikt nie wspomniał o mającym być zrobionym do 30 listopada remoncie SUW Stare Drzewce. Mamy czerwiec a stacji jak nie było tak nie ma. I tutaj radni mieli pole do popisu ale widać woleli obiad u Chińczyka. Jednym słowem wydatki na ponad 20 milionów zostały przeżarte, nie zrobiono ani jednej inwestycji a do podstawowych obowiązków gminy należy zaspakajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców. Nie wspomniano ani słowem o środkach zewnętrznych pozyskanych przez gminę a jak pamiętam , gmina Szlichtyngowa była liderem województwa lubuskiego w pozyskiwaniu środków unijnych na JEDNEGO MIESZKAŃCA. Dzisiaj rozsiewanie wizji przez burmistrz na następne stanie sie katastrofą dla tej gminy i musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić. Rodzina burmistrz zatrudniona przez nią już sama wietrzy sytuację i ucieka sama z gminy. Jednym słowem mówiąc był to cyrk i żenada za wyjątkiem radnych przeciwnych.

avatar
~wyborca
12.06.2018 06:58

Pani "jola" świetnie wpisuje się w tekst bardzo krótki, ale jak bardzo trafny i zasadny forumowicza "nie radny", słowem mówiąc jest czas na podsumowanie nie tylko pseudo rządów p. Burmistrz i jej urzędowych wasali łącznie z większością biernych, miernych ale wiernych tzw. Radnych tej kadencji na czele z im podobnych sołtysów przez wyborców naszego Miasta i Gminy. Szanowny Wyborco - Suwerenie nie daj się ponownie nabrać na na "plewy" p. Burmistrz i jej wasali z kręgu kolesiostwa i nepotyzmu wspieranego przez pis, którzy przez te cztery lata jak S T O N K A opanowali wszystkie etaty z ich nadania. Przez te cztery lata do Szlichtyngowej wrócił system z czasów słusznie mienionych, a mianowicie; - jak chciałeś zdobyć etat kierownika, dyrektora, komendanta musiałeś przynależeć w tamtym systemie do PZPR - - - historia kołem się zatoczyła - - - obecnie negując zasadę konkursów jeśli chciałeś zdobyć jakikolwiek etat od tej władzy musiałeś przynależeć do PiS........ Niestety podobnie było i jest w naszym mieście powiatowym W S C H O W A i ich znak równości to : nepotyzm,klika, kolesiostwo /NKK/!!!!!!. Co tam dla nich inwestycje, potrzeby społeczne, kultura......itp.

avatar
~Adaś
12.06.2018 11:51

Ad . "Jola" - forumowiczu, ........ miażdżąco , bez pardonu podeszła Pani do sprawy ale mamy rok wyborczy więc wiele się decyduje, również to najważniejsze , kto pozostanie , a kto będzie musiał odejść ? Ja tylko o dwóch kwestiach , .......... RMi G miała prawo zadecydować suwerennie i to uczyniła ...... 13-2 , jest to zdecydowana aprobata dla polityki p. burmistrz. W ocenie mojej za 2017 była to decyzja chyba należna, bo coś tam się w końcu zrobiono ( szkoła Drzewce) , aczkolwiek są to inwestycje tylko wokół budżetówki a nie takie o jakich w 2014 była mowa . A mowa była o "pekinie ekonomicznym " , o zalewie kasy z projektów UE ........ a tego już przy mecie kadencji (2014-2018) nie ma i nie będzie ? Po drugie , padło oto takie zdanie ....... cyt. " 4 lata w samorządzie to może nie jest zbyt wiele, przygotowanie niektórych inwestycji wymaga czasu, wiele inwestycji mamy zaczętych. " - jeśli w tym się mieści najważniejsza inwestycja tej kadencji - SUW Drzewce to p. "Jolu" , ma Pani odpowiedź ......... .....mamy inwestycje zaczętą . A kiedy koniec ......... ? Powołam się na ZW z Sesji 2017 ......... p. Wardecki - my to zrobimy w dwa miesiące (SUW) , jak Pan tego nie umiał zrobić ( chyba nie przekręciłem ? ) Proszę Państwa , radni zostali wybrani przez Was , radni udzielili absolutorium za 2017 p. burmistrz, jest to absolutnie wiążące . Ten co WIDZI na oczy i ma ROZUM, albo w listopadzie mówi temu KONIEC ( głównie radnym ) albo dalej godzi się na ten rodzaj "klimatu" ........ Adaś

avatar
~szl.
12.06.2018 13:19

Lizustwo.

avatar
~ja
12.06.2018 13:50

...nic przez 4 lata nie zrobili to i kasa zaoszczędzona. Ale czy o to chodziło?! PORAŻKA!!!

avatar
~Drzewce
13.06.2018 09:05

Oczywiście, jak zwykle nie możemy doczekać się prawdy. Gdzie jest obiecana świetlica w Starych Drzewcach, gdzie jest SUW, gdzie są ściezki rowerowe tak reklamowane przez byłego już kierownika Olszewskiego i burmistrz, gdzie są miejsca pracy dla "cebulkarzy" nad którymi tak ubolewała burmistrz. Mamy w gminie najwyższe podatki jakie tylko można płacić. Umorzenia podatków tylko dla znajomych /kolejny raz ponad 3.600 zł dla GS, czyżby prowadzili działalność charytatywną?/. Zastępca chwali się zadłużeniem na poziomie 26% ALE mówi jakie będzie po pożyczkach 1,5 mln. zł na SUW, pozyczka na samochód strazacki / o tym cisza?/ Z tego co sie dowiedziałem to na koniec kadencji zadłużenie wynosiło 43% a nie jak podaje Bielawski 50%. Opowiadanie o jakichś tam projektach to niech sobie razem z p. Burmistrz pozostawi dla dzieci jako bajki. Prawda jest taka, że przez 4 lata nie zrobiono nic a wydatki jak podała wczesniej "jola" poszły na przeżarcie, a tych delegacji burmistrz to było na tysiące /wyjazdy do Danii, Hiszpanii/. A ten co czytał stanowisko klubu to chyba za stanowisko dyrektora dla córki.

avatar
~ala
13.06.2018 12:04

A rada gminy udzielając absolutorium p. burmistrz rozpatrzyła sprawozdanie finansowe za rok 2015, ciekawa lektura uchwał na bip urzędu gminy szlichtyngowa - uchwała nr XLIV/256/18 z dnia 8 czerwca 2017 r.

avatar
~do ali
13.06.2018 13:36

Przytocz tą uchwałę

avatar
~do ali
13.06.2018 13:41

Wcale się nie dziwię, nie jest to pierwsza taka sprawa. Ogłoszone na bip Konsultacje społeczne w sprawie gospodarki nisko emisyjnej, tam uwagi do projektu miasta POZNANIA można składać w Szlichtyngowej. Ktoś za takie sprawy w gminie bierze nie małe pieniądze! Wstyd!!!!!!!!!!! Tym kimś myślę jest sekretarz z Głogowa ale za całość odpowiada burmistrz.

avatar
~do ali
13.06.2018 19:46

Uchwałe czytała burmistrz, zastępca, sekretarz, skarbnik i 15 radnych oraz parafowała kancelaria prawna. Tak więc widać jaki samorząd takie uchwały. Rozpatrzyć sprawozdanie finansowe za rok 2015 w roku 2018 i chyba dlatego zastępca opowiadał takie dyrdymały.

avatar
~Obserwator
14.06.2018 00:30

Jola i Adaś to dopiero fachowcy i wizjonerzy - wszystko wiedzą i oczywiście robiliby to lepiej. A tak naprawdę wasze ble, ble to psu na budę i tak naprawdę to mało kogo to interesuje. Nara do następnego ble, ble.

avatar
~cyfry
14.06.2018 09:16

Z cyframi się nie dyskutuje,ale proszę odsłuchać od 7 minuty 30 sekundy z materiału zw.pl https://www.youtube.com/watch?v=jCKqCJOkKEc . Co Biała Dama zrealizowała z bujd z 2014 roku. A szczytem hipokryzji jest podpieranie się kościołem. (...)

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWschowaDecyzja podjęta - od lipca szpital we Wschowie bez oddziału ginekologiczno-położniczego
23.05.201922 2273
Zupełnie niedawno informowaliśmy, że zarząd Nowego Szpitala we Wschowie rozważa decyzję o zamknięciu oddziału ginekologiczno-położniczego ze względu na niewystarczającą ilość urodzeń. ...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl