TworzymyGłos Regionu

Będzie remont drogi i chodniki w Tylewicach i Przyczynie Górnej

Piątek, 04 października 2019 o 23:11, aktualizacja Niedziela, 06 października 2019 o 19:57, autor: 35 2747
Będzie remont drogi i chodniki w Tylewicach i Przyczynie Górnej

Zarząd Dróg Wojewódzkich w środę, 2 października, ogłosił przetarg na zaprojektowanie i przebudowę tej drogi na kwotę ponad 27 milionów złotych. Uczestniczyliśmy w prezentacji „mapy drogowej” inwestycji przebudowy drogi wojewódzkiej nr 278 na odcinku w Tylewicach oraz w spotkaniu i rozmowach z mieszkańcami, którzy na ten remont czekali wielu lat.  Nie wszyscy uczestnicy spotkania bezwarunkowo uwierzyli w zapewnienia burmistrza Antkowiaka i przybyłych gości. Pojawiły się zapytania o szczegóły inwestycji. Na wszystkie wątpliwości udzielono odpowiedzi zapewniając, że obecne spotkanie nie jest działaniem przedwyborczym.

W czasie finalizacji prac projektowych wielkie zadanie czeka Gminę Wschowa. Mowa tutaj o budowie sieci kanalizacji sanitarnej. Ze wstępnych szacunków koszt takiej inwestycji wyniesie ponad 5 milionów złotych, jednak sieć musi zostać ukończona przed budową nowej drogi. Wliczając budowę sieci kanalizacji sanitarnej w najbliższych kilku latach w Tylewicach zainwestowane zostanie ponad 32 miliony złotych. Dzięki przebudowie drogi, a przede wszystkim budowie chodnika, znacząco poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców Tylewic, którzy od lat z trwogą patrzyli na coraz bardziej wzmagający się ruch samochodów.

Mieszkańcy Tylewic spotkali się dzisiaj z dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich Pawłem Tonderem, który przybył do nich z bardzo dobrymi nowinami. Kosztem 27 milionów złotych przebudowana zostanie droga wojewódzka przebiegająca przez ich miejscowość. W ramach inwestycji jezdnia zostanie poszerzona, ale co najważniejsze dla mieszkańców wybudowany zostanie chodnik. Inwestycja jest już w fazie przetargu. Do 5 listopada potencjalni wykonawcy mogą składać w siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze swoje oferty. Przetarg prowadzony jest w formule zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że wybrany wykonawca będzie zobowiązany do dokończenia inwestycji.

Kamieniem milowym przeprowadzenia tak dużego projektu była decyzja Zarządu Województwa Lubuskiego, który w lipcu tego roku zdecydował się zwiększyć do wymaganej ilość środków przeznaczonych na przebudowę tego odcinka, ponieważ do tego momentu kwota jaka przewidziana była na realizację tej inwestycji wynosiła niewiele ponad 10 milionów złotych. Sporo pracy w przekonaniu do podjęcia tej decyzji przez Zarząd Województwa Lubuskiego wykonały władze gminy oraz senator Waldemar Sługocki, obecny dzisiaj w Tylewicach.

Proces przebudowy drogi wojewódzkiej w Tylewicach rozłożony będzie na kilka najbliższych lat. Pierwszym zadaniem przed jakim stanie wykonawca będzie przygotowanie dokumentacji projektowej i zdobycie pozwolenia na budowę. Na ten etap Zarząd Dróg Wojewódzkich przeznacza czas do 24 miesięcy od podpisania umowy, a koszt wykonania samego projektu szacuje się na pół miliona złotych. Następnie przez kolejne 24 miesiące planowane są prace budowlane, tak więc zakończenie inwestycji przypadać będzie na rok 2023.

Korzystając z okazji senator Waldemar Sługocki wraz z władzami Gminy Wschowa odwiedził Olbrachcice by na własne oczy przekonać się jak postępują pracę przy budowie pierwszego etapu chodnika, na którego realizację umowa podpisana została zaledwie kilka tygodni temu.

UMiG Wschowa

REKLAMA

Komentarze (35)

avatar

avatar
~Tyktyk
04.10.2019 23:48

Brawo Urząd Brawo Burmistrz Brawo Zarząd

avatar
~do kom.powyżej
05.10.2019 20:07

Przecież to bajki z mchu i paproci!

avatar
~POKO
04.10.2019 23:59

..."Nie wszyscy uczestnicy spotkania bezwarunkowo uwierzyli w zapewnienia burmistrza Antkowiaka i przybyłych gości. Pojawiły się zapytania o szczegóły inwestycji. Na wszystkie wątpliwości udzielono odpowiedzi zapewniając, że obecne spotkanie nie jest działaniem przedwyborczym"... Tak całkiem przypadkiem ta ekipa "kandydatów" przechodziła tamtędy z "tragarzami"? i to na tydzień przed wyborami?

avatar
~Mieszkaniec
05.10.2019 11:40

Przypadkiem to chyba tam znalazł się Burmistrz !!! . Od wyborów tylko raz go widziałem . Chyba szybciej zobaczę Batmana w UMIG niż Burmistrza ? On ma ważniejsze sprawy na głowie niż Wschowa .

avatar
~wschowianka
05.10.2019 06:00

Jak widzę tych Panów którzy jak zwykle przed wyborami https://zw.pl/news/Antkowiak-Mieszkancy-byli-potrzebni-poprzednim-ekipom-tylko-w-czasie-wyborow,138418 to widzę że kluczowy problem tej koalicji POKO to "WIARYGODNOŚĆ". Przypomnijcie sobie obietnice i sygnatariuszy "wschowskiego cudu" https://zw.pl/news/porozumienie-z-mysla-o-mieszkancach-gminy,138402 https://zw.pl/news.php?akcja=show&id=138604&ref=glosregionu.pl Przypomina Wam to coś ?

avatar
~Miron17
05.10.2019 07:51

Brawo dla Pana Burmistrza Sadrakuły .Jestem byłym mieszkańcem Sławy od sześciu lat mieszkam w Tylewicach.O przebudowie drogi i budowie chodnika słyszę odkąd tu zamieszkałem.To co tu się dzieję to jakaś paranoja ,brak chodnika przy drodze wojewódzkiej w dodatku tak ruchliwej jest nie dopuszczalne.Bierzcie przyklad ze Sławy jak powiedział burmistrz tego miasta!!!

avatar
~spostrzegawczy
05.10.2019 10:11

Obecność jednej pani z Tylewic na tej kampanii wyborczej KOPO po trosze gryzie się z tym kogo ona promuje na ogrodzeniu swojej posesji. To takie stanie w "rozkroku" z kim i kogo popieramy w tych wyborach.

avatar
~Mieszkaniec
05.10.2019 10:28

Kto w to uwierzy,gdzie są poprzednie projekty przebudowy drogi które ponoć były już w 2015 roku.Wioska brudna ,dziurawa,zarośnięta chwastami wzdłuż drogi.Porażka Pani Sołtys.

avatar
~Mieszkaniec
05.10.2019 11:25

Brawo dla Pani Sołtys ,bez niej Burmistrz nie wiedział by gdzie są Tylewice . Może jak będziemy lobbować Burmistrza to przyjedzie i do Wschowy zobaczyć drogi i chodniki ??? . Jeszcze raz gratulacje dla Pani Marii bo taki powinien być właśnie Sołtys :)

avatar
~Lans Wyborczy ?
05.10.2019 11:34

Mam nadzieję że ta droga i chodnik nie zostanie tylko na planach ? Bo za 7 dni obietnicą może być nie realna . Noumann już żyga Tczewem ,a Niesiołowski startuje w Zielonej Górze . PO przesuwa się na zachód po każdych wyborach jeszcze trochę i będą startować z Berlina !!!! Solidaryzuję się z Tczewem . Czas to pogonić !!!!

avatar
~Mieszkaniec
05.10.2019 11:48

Burmistrz Sadrakuła - komentarz w punk.

avatar
~Adaś
05.10.2019 12:10

Ot, nowinka....., inwestycja na poziomie 27mln to już skala poważna i to co by nie mówić po stronie burmistrza Antkowiak . Zestawiam inwestycję drogową powiatu obecną czyli droga Konradowo-Drzewce 2,5km za ok. 3,5mln a tą o czym Panowie mówią 3,5km za 27mln + 5mln kanaliza, to rzeczywiście inne "góry" . Gratuluję. Zachodzi pytanie - czy można ? Okazuje się, że jednak można głęboko sięgnąć do "wora" pieniędzy po poważne sumy gdy koresponduje się ze słowami senatora Sługockiego - trzeba mieć chęci i poprawne relacje z każdym. Natomiast słowami inwestora od przedszkola-hoteli itp. jestem nie tyle, że zdumiały co skwaszony jak ocet siedmiu złodziej...…. przedsiębiorca z miejscowego rynku przyszedł na spotkanie w nieco innym temacie ( o "kradzież" i emerytury mu chodziło?) …….. a jakoś nowa droga była już nie tematem ? Szkoda p. Władku, że inwestycja tak ważna dla mieszkańców Łysin nabrała wyborczych przycinek. A jest czym się martwić ? Mieszkanka miała rację,...... po remoncie kierowcy TIR wykorzystają dobrą trasę na 100% i ci z domami przy drodze oszaleją, też na 100%. Bardzo dobry kierunek burmistrzu, tylko tak dalej, więcej i prawdziwie. Im mniej "widowiska" tym lepiej, ludziom małych miejscowości też, p. Ziemek powinien o tym wiedzieć, "baloniki" się źle kojarzą. Adaś

avatar
~do Adasia
05.10.2019 20:01

Zapomniałeś dodać, że to mrzonki, czcze obietnice!

avatar
~Lgin
05.10.2019 13:38

A kiedy Lgiń doczeka się chodnika???Mamy radna z naszej wioski, i co dalej nic?

avatar
~Bogdan
06.10.2019 09:22

Nie było, nie ma i nie będzie, no chyba że mieszkańcy sami zrobią zrzutkę i sobie zrobią.

avatar
~Aneta
05.10.2019 16:40

Brawo! Nie ma co narzekać bo pieniądze na ta inwestycje są! Tylko trzeba pociągnąć temat do końca. Co miejscu nadzieje będzie wykonane!!!

avatar
~ext7
05.10.2019 18:44

Hmm,, To że Tylewicom potrzebna jest kanalizacja i choćby najpodlejszy skrawek chodnika(o naprawie nawierzchni jezdni nie wspomnę) to rzecz oczywista , niepodlegająca dyskusji – wszak tu o bezpieczeństwo chodzi. Problem w tym ,że ja nie wierzę w te deklaracje zawarte na tej tabliczce, na której podpisywali się ci wszyscy WAŻNI –przecież podobną już kiedyś widziałem, a skutków jak dotychczas nie zauważyłem. Na ten czas oglądam kolejną, i jest ona o tyle dziwna, że tam cały czas pod górkę. Gdyby komputerowy programista zobaczył ten graf, to prawdopodobnie zrobił by wymowny gest- bowiem pomyślałby że autor tegoż stuknięty jest ,albo wciska kit. Co jest ciekawe, na tej tablicy na 2023 nie ma" END". To właściwie kiedy ten projekt ukończony zostanie??

avatar
~poki
05.10.2019 18:52

czy DZIALAKOSKI organizuje referendum

avatar
~Bolec
05.10.2019 20:30

Jak by nie Morawiecki i pula pieniędzy na drogi między miastowe to nic by nie było ,a platformersi robią sobie kiełbasę przedwyborczą dzieki Pisowi,Sardakuła szacun dla Pana!

avatar
~Eea
05.10.2019 21:29

Wschowa nie wam zawsze źle Wstyd czy w tym mieście mieszkają sami frustracji i hejterzy byle tylko komuś dołożyć WSTYD

avatar
~Bolec
06.10.2019 15:56

Brawo Władek !!!

avatar
~jam
06.10.2019 17:24

Pan Sługocki - wielkie brawa za klasę.

avatar
~do jam
06.10.2019 18:29

przeczytaj swój kom raz jeszcze. Jaką klasę? Dołożył ze swojej diety senatorskiej?

avatar
~Xd
06.10.2019 19:17

Antkowiak czuje po kościach referendum i robi sobie przedpole dla kolejnej wysokopłatnej posadki od Sługockiego. W końcu po wschowskim samorządzie widać jak trzeba odwdzięczać się po wyborach: Panicz-Szajneking, Gierkowski, Kraśny, Ziemek, Sobczak, Jastrzębski i inni.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl