Będą pieniądze na remont torowiska. Ruch pasażerski zostanie po latach przywrócony

Piątek, 06 lipca 2018 o 17:15, aktualizacja Środa, 11 lipca 2018 o 11:32, autor: 29 2606
Będą pieniądze na remont torowiska. Ruch pasażerski zostanie po latach przywrócony

Zdaniem wiceburmistrza Miłosza Czopka argumenty samorządów Głogowa i Wschowy przekonały Zarząd PKP do zmiany swojego stanowiska, w wyniku czego Zarząd PKP wystosował pismo do gmin, gdzie zobowiązał się do zabezpieczenia w swoim budżecie 8, 5 miliona złotych. Z tego wynika, że wkrótce powinien ruszyć remont torowiska na trasie Głogów - Wschowa - Leszno, a zaraz potem zostanie przywrócony ruch pasażerski.

W kwietniu tego roku informowaliśmy, że oferta złożona przez samorządy Wschowy i Głogowa nie przekonała Zarządu PKP. Było wtedy wiadomo, że inwestycja w infrastrukturę kolejową na trasie Głogów-Wschowa-Leszno będzie kosztować około 11,5 miliona złotych. Samorządy Leszna, Wschowy i Głogowa miały zagwarantować łącznie połowę tych kosztów. W efekcie Głogów i Wschowa zaproponowały 3 miliony złotych (2,5 miliona - Głogów, pół miliona - Wschowa) a to nie przekonało Zarządu PKP (jak informuje elka.pl Leszno ostatecznie nie współfinansowało tego projektu, ponieważ skupiło się na innym kolejowym projekcie).

Wiceburmistrz zapowiadał wtedy, że gminy będą lobbować na rzecz tej inwestycji i okazuje się, że robiły to skutecznie, bo PKP zdecydowało zabezpieczyć w swoim budżecie środki w kwocie 8,5 miliona złotych. 

Jak mówi wiceburmistrz w 2019 roku powinien zostać przywrócony ruch pasażerski na linii Leszno-Wschowa-Głogów.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (29)

avatar
~Adam
06.07.2018 18:07

I tylko pies z kulawą nogą będzie tym pociągiem uczęszczał . Efekt będzie taki że zamkną szybciej niż otworzą ten przejazd . Panie doktor ekonomia rządzi a nie jakaś doktryna jakiegoś bosa . Sam pan widzisz co pan jesteś warty jak kasa miejska pusta .

avatar
~Wschowianin
06.07.2018 20:41

złotousty pan Cz. , niektórzy myślą , że Wschowianie to dzieci i przyjmą za pewnik wszystkie bajki , które im opowiadają . My chcemy ewidentnego gospodarza a nie snucia fantazji

avatar
~ANALITYK
06.07.2018 22:05

Szkoda tylko tych pół miliona, które Wschowa zapłaci za połączenie kolejowe z naszych podatków po to, by było finansowanie połączenie kolejowe dla średnio pięciu osób na dobę. Ktoś chętny się założyć że będzie więcej? O browara?

avatar
~michaś
06.07.2018 22:20

Za 3 mln które przeznaczy Wschowa i Głogów możnaby kupić 3 niskopodłogowe autobusy, wygodnye dla ludzi z bagażem i dostosowane dla ludzi na wózkach inwalidzkich). Wtedy przejazdy w pełni zwróciłyby się z biletów. A tak wywalamy kasę bez pewności czy wojewódzwa nie rozmyślą się z finansowaniem. No i musi się znależć tabor spalinowy (którego brakuje, przykładowo w dolnośląskim z Wałbrzycha do Kłodzka często jest autobusowa komunikacja zastępcza) i maszyniści (których jest coraz mniej, ostatnio z braku maszynisty odwołany został pociąg Kamieńczyk z Poznania do Szklaskiej Poręby).

avatar
~do Wschowianina
06.07.2018 22:25

A jakiż to ten ewidentny włodarz....może pan Gr...?

avatar
~Do wszystkich komentarzy wyzej
07.07.2018 10:08

Zgoda że to prawie jak bajka te obietnice.ale jak ktoś nie ma autka to doskonale wie jak Wschowa jest odcięta od świata. Koszt dotarcia do Zielonej Góry bus do Głogowa 8 zł z głogowa do Zielonej 10.90 dla emeryta.Ekonomia ile spalisz złotówek jadac autkiem lub ile wydasz na autobus.Autko to wygoda.niezależność ,ale Wschowa to miasto emerytow,rencistow,bezrobotnych i ludzi żyjących za najniższą krajową.

avatar
~do powyżej
10.07.2018 07:56

Dobrze prawisz że ta kolej dla emeryta . Z tego co opisujesz to ta trasa emerytowi zajmie przynajmniej ze dwa dni nie licząc drogi powrotnej . Przeanalizuj realnie siatkę połączeń to przekonasz się w czym jest problem . I pomyśl ile będzie tych połączeń z Lesznem i Głogowem patrząc ile jest połączeń w samym Lesznie z Poznaniem i Głogowa z Zieloną Górą ? . Pokonanie w jeden dzień tej trasy jest niemożliwe co mija się z celem tej podróży .

avatar
~greta
07.07.2018 11:29

Pan Cz. nie koniecznie grzeszy ambicją.Ale przyznam że to połączenie będzie wielu osobom na rękę.Niestety wielu nic nie dogodzi.Najlepiej założyć się o....browara i analizować.......typowe...

avatar
~@-michas-
07.07.2018 11:29

Znalazł nam się ekspert z Bożej łaski od komunikacji, ekonomii i zatrudnienia w komunikacji !. Jeśli jesteś taki w tym obryty to odpowiedz sobie ilu brakuje kierowców z odpowiednimi uprawnieniami do prowadzenia autobusów.... . A, jeśli jesteś takim ekspertem i radzisz innym, że tabor autobusowy popłaca to czemu "cwaniaczku" sam do tej pory nie skorzystałeś ze swojej mądrości i nie założyłeś firmy autobusowej linii Wschowa - Głogów, Głogów - Wschowa ????. Co brakuje kwalifikacji i szmalu ?. Powodzenia w realizacji własnych pomysłów, ale przez samego siebie !

avatar
~,,,
07.07.2018 12:03

Aż żal tego słuchać,znowu wszystko na nie.Wschowa Wschowa Wschowa

avatar
~Wschowianin
07.07.2018 15:22

A ja się cieszę. Nie mam samochodu. I do poznania czy wroclawia mogę jechać pociągiem . Tym bardziej ze przystanek busów przenieśli na wygnajewo w Lesznie i trzeba spory kawałek iść. A tak przesiadka z pociągu na pociąg blisko. Wiem napewno mało ludzi będzie jeździć ale czemu nie poprawić warunków dojazdu do leszna czy Głogowa. Większość juz busów wypada z trasy i niestety nie wszyscy posiadają samochód. Miejcie kochani na uwadze tez tych mniej zamożnych obywateli ze wschowy.....pozdrawiam niezadowolonych

avatar
~do Wschowianina
07.07.2018 18:40

Piękne masz życzenia . Ale czy zastanowiłeś się ile tych kursów ze Wschowy do Leszna będzie ? . A wiesz ile teraz kursów z Leszna do Poznania jest ? . Realnie jak złapiesz jeden kurs to wszystko , a jeszcze droga powrotna z Poznania do Leszna i z Leszna do Wschowy . Patrząc realnie to będziesz musiał mieć na tą wizytę zarezerwowane dwa dni . Zresztą pogadamy jak zacznie kursować ten pociąg i przekonasz się sam jakie to będzie połączenie . Ja dzisiaj żeby odebrać dziecko z Warszawy to odbieram je z Poznania lub z Wrocławia bo takie jest połączenie tej naszej kolei tragiczne z Lesznem .

avatar
~Do eksperta od ilości kursów i życzeń
12.07.2018 09:25

A Ty może wiesz ile będzie tych kursów? Nie? To po co się wymądrzasz? Ludzie jeszcze nic nie wiedzą, ale każdy wie najlepiej i każdego prawda jest najprawdziwsza

avatar
~Daniel
07.07.2018 23:31

Trzeba pamiętać że nie ma jedynie dwóch rozwiązań (finansowanie pociągu lub zachowanie statusu quo). Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby sfinansowanie przez gminy autobusu ponieważ: -autobus może mieć więcej przystanków, co czyni go bardziej dostępnym od pociągu (co jest ważne we Wschowie, bo jednak przystanek kolejowy jest na uboczu miasta), -autobus jest tańszy w utrzymaniu od pociągu. -liczba pasażerów nie jest duża, więc autobus zaspokoi potrzeby transportowe.

avatar
~g
08.07.2018 18:45

Wschowianie wpadliśmy z deszczu pod rynnę z tym burmistrzem

avatar
~Maciek
09.07.2018 18:48

Ja myślę, że to bardzo dobra decyzja choć za wiceburmistrzem nie przepadam. Sprawna trasa kolejowa przyda się nam nie tylko do transportu osobowego ale też towarowego. Coś trzeba robić żeby Wschowa nie schodziła na margines.

avatar
~do Maćka
10.07.2018 07:45

Panie Maciek zastanawiam się czy pan jest mieszkańcem miasta i czy pan wie gdzie jest ten dworzec kolejowy ? . Każdy w mieście wie że kolej towarowa cały czas kursuje tą trasą tak w kierunku Leszna jak i w kierunku Głogowa . Tak więc nie pisz pan nie sprawdzonych informacji .

avatar
~Konduktor
09.07.2018 23:28

Jest nakaz i musi być zrobione . Po co bić pianę. Kolej powinna być. To że jej nie było jest porażka.

avatar
~nie-bo nie !
10.07.2018 11:56

Kolej była, jest i będzie oznaką cywilizacji danego rejonu!. Przez tyle lat peron we Wschowie funkcjonował i nikomu nie przeszkadzało, że jest w tym miejscu !, dał możliwość dojazdu dzieciakom, młodzieży do szkół co było oznaką cywilizacji naszego miasta, dorosłym dojazdu do pracy od Poznania do Głogowa co było oznaką utrzymania swoich rodzin...... Obecnie będzie służył nam wszystkim jako bezpieczny środek lokomocji !!!!. Mimo, że mamy XXI wiek to jednak posiadanie Dworca PKP i transportu kolejowego jest w dalszym ciągu oznaka cywilizacji tego miasta. / nie - bo nie !/ Pozdrawia !!!!

avatar
~do nie bo nie
10.07.2018 16:27

Pięknie napisane że kolej była , jest i będzie oznaką cywilizacji danego rejonu . Ale na dzień dzisiejszy nie jest i to już od wielu lat , to jest fakt nie do zaprzeczenia . Niestety czasy się zmieniają i upodobania ludzi tez . To że ktoś dojeżdżał do Poznania koleją to też był fakt ale czy ktoś dziś po otwarciu ponownie tej kolei dojedzie do Poznania do pracy co dzień bardzo wątpię bo jak znam życie takie połączenie rano i po południu okaże się niemożliwe . Wystarczy zobaczyć obecne połączenia Leszna z Poznaniem .O połączeniach Głogowa i Zielonej Góry już nie wspomnę bo to nie ma sensu strzępić sobie języka . Jak Wschowa będzie miała dwa połączenia z tymi miastami na dobę to wszystko , no i kto będzie chciał lecieć na dworzec taki kawał drogi . A ekonomia jest nieubłagana i kto będzie dokładać do tej kolei miasto , kolej czy może kto inny ?.

avatar
~Smyk
10.07.2018 16:42

Koleje po transporcie morskim są najtańszym środkiem transportu. Dla mnie osobiście były bardzo praktyczne.Mogłem spokojnie przyjeżdżać z Warszawy nie martwiąc się przesiadkami itd.

avatar
~do Smyka
10.07.2018 20:34

Na dzień dzisiejszy do Warszawy dojedziesz bezpośrednio tylko z Wrocławia lub z Poznania . Nawet Leszno nie ma bezpośredniego połączenia . Taka jest rzeczywistość . Te dobre czasy bezpowrotnie minęły i chyba się należy z tym faktem pogodzić .

avatar
~michaś
11.07.2018 17:27

Najtańszy przy setkach ton węgla czy setkach ludzi. Przy kilkunastu osobach tańszy jest bus.

avatar
~Arekpko
10.07.2018 18:43

Witam, jako mieszkaniec Wschowy bardzo się cieszę z przywrócenia połączenia kolejowego. Myślę ,że tego faktu nie można rozważać wyłącznie w aspekcie ekonomicznym, jest wiele domostw oddalonych na uboczu gdzie energetyka dostarcza energię elektryczną i nikt się nie zastanawia czy budowa linii energetycznej była opłacalna, a częste jej remonty są pokrywane ze skromnych rachunków opłacanych przez tylko kilku odbiorców ? Moim zdaniem skoro Państwo dokonało podziału administracyjnego w taki sposób iż stolicą naszego województwa jest Gorzów i Zielona Góra to właśnie Państwo jest zobowiązane zorganizowanie obywatelom dojazdu do tych miejscowości. Jak mają dojechać osoby nie posiadające auta, bez prawa jazdy lub ubogie ? Przecież przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu to główne zadanie Państwa.

avatar
~do powyżej
10.07.2018 20:47

Te swoje postulaty kieruj do państwa . Na dzień dzisiejszy koleją do Gorzowa nie dojedziesz jeszcze przez parę lat . Patrz realnie na wydarzenia i obiecanki które są kiełbasą wyborczą . Wybudują tobie port lotniczy centralny żebyś mógł polecieć za granicę lub przekopią Mierzeję wiślaną żebyś sobie popływał po morzu . Mam swoje lata i jakbym wierzył we wszystko to zapewne byłbym szejkiem arabskim wożonym lektyką po mieście . Realnie jest tak że jak unia europejska nie da grosza to możemy sobie tylko pomarzyć lub pogdybać . Jedyne szczęście że za pieniądze unii pobudowaliśmy autostrady i drogi bo gdyby nie to to byśmy byli za murzynami lub dalej .

avatar
~Zdziw
11.07.2018 08:48

I dlatego, że państwo jest zobowiązane gminy zapłacą za część remontu. Jedynie Leszno nie daje się kiwać i za darmoszkę będzie miało połączenie z Głogowem.

avatar
~Ciekawy
12.07.2018 16:22

Unia niczego nie daje. Skąd się takie bzdury rodzą?xd lol

avatar
~do Ciekawy
12.07.2018 18:05

Skąd ty się wziąłeś ? Zamknęli Ciebie w piwnicy ,w lochu czy tez byłeś gdzieś w ciepłych krajach przez te lata kiedy Polska otrzymywała pieniądze od Unii na wszystko ??? Od małego mostku ,chodniczka po wielkie budowle.Współczuje Ci ciekawy ,bo musisz jeszcze wiele lat się uczyć , zaspakajać swoją ciekawość i uzupełniać wiedzę.

avatar
~do ciekawy
13.07.2018 08:27

Panie ciekawy pan to już od tej propagandy " sukcesu " którą nam teraz forsują rozum już stracił oraz zdrowy rozsądek .

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaSławaW Sławie budują nowe mieszkania
20.07.20180 172
Koniec mówienia o inwestycji w budowę nowych mieszkań, właśnie rozpoczął się czas realizacji. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Sławie rozpoczął budowę bloku mieszkalno-usł...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl