TworzymyGłos Regionu

,,Aby dobrze się działo, potrzebne są młode ręce i stare głowy". Inauguracja roku akademickiego UTW

Czwartek, 11 października 2018 o 11:28, aktualizacja Czwartek, 11 października 2018 o 11:34, autor: 8 2121
,,Aby dobrze się działo, potrzebne są młode ręce i stare głowy

10 października w Zamku Królewskim we Wschowie uroczyście zainaugurowano rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Wschowie. Była to również okazja do złożenia podziękowań ustępującej Radzie Słuchaczy UTW z jej przewodniczącą Ewą Sworowską-Sadowską i powitania nowej Rady Słuchaczy na czele z Lucyną Omieczyńską.

Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnego hymnu studentów ,,Gaudeamus Igitur", który został wykonany przez chór UTW. 

- Zgodnie z przyjętą przez UTW tradycją, wybraliśmy hasło przewodnie, które będziemy mieli na uwadze, realizując tegoroczne zamierzenia - mówiła przewodnicząca Rady Słuchaczy Lucyna Omieczyńska - to myśl Paulo Coehlo: ,,Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie". To bardzo lakoniczne stwierdzenie przypomina nam, że całe życie jest nauką. A to z kolei powiedział Lew Tołstoj. I aby żyć, trzeba działać, a przez działanie, zaznaczać swoją obecność w społeczeństwie. 

Lucyna Omieczyńska w swoim inauguracyjnym przemówieniu zwróciła uwagę na miejsce seniorów we współczesnym świecie:

- Radujmy się więc, póki jesteśmy młodzi - tak śpiewają studenci w pieśni ,,Gaudeamus Igitur". Widocznie wiek dojrzały w dawnych czasach jawił im się bardzo ponuro. Mamy prawo mieć inne zdanie. Seniorzy są wielką wartością. W wielu społeczeństwach ceni się ich mądrość, doświadczenie życiowe, zasługi. Darzy szacunkiem i otacza opieką. Ich ilość wzrasta. Pojawiają się problemy, których często się nie dostrzega i lekceważy. Muszą się bronić przed znieczulicą i wykluczeniem. A przecież mają jeszcze w środowiskach, w których żyją wiele do zaoferowania. Drodzy państwo - nie dajmy się. Zażywajmy lekarstwa, które nazywa się Uniwersytet Trzeciego Wieku. Skutkuje. I na koniec coś bardzo oczywistego - myśl Tadeusza Kotarbińskiego, który powiedział, że aby dobrze się działo potrzebne są młode ręce i stare głowy. 

W uroczystości poza słuchaczami UTW, wzięli udział również przedstawiciele samorządów powiatowego i gminnego, jednostek samorządowych: muzeum, biblioteki, CKiR, Banku Spółdzielczego oraz zaprzyjaźnionych osób z sąsiednich uniwersytetów.

Na scenę zaproszeni zostali również nowi słuchacze UTW.

(rak/foto: olek)

REKLAMA

Komentarze (8)

avatar
~senior
11.10.2018 16:30

Jak co roku..., jak co roku...., zbierają Was w jakieś Auli...."pi tu...pi tu,pi tu..., i po imprezie. Władze Sławy wiedzą co w duszy seniora jeszcze gra!, potrafią ich zabawić i rozerwać organizując bal - wspólną zabawę dla seniorów ...., a wy w tej Wschowie tzw. co roczną "przymilankę"...i cy..cy,cy fotek nastrzelać ( 49) i cała to Wasza zabawa !. Nuda..Nuda...., tylko na to Was stać?. Po co Wam tyle fotek ?

avatar
~Seniorka do seniora
12.10.2018 11:50

Pokaż sam na cibie stać.Jeżeli tylko na anonimowe ,narzekanie i krytykiwanie to jesteś faktycznie słabiutki i czas szukać omu starców a nie balów ,wycieczek i zajęć w UTW

avatar
~Analityk
12.10.2018 06:48

Przeglądając zdjęcia już się przestraszyłem, że Wojtek pojawił się bez kwiatów, jednak kilka zdjęć później odetchnąłem z ulgą :)

avatar
~Panie Analityk?
12.10.2018 08:18

Na to wszystko ma wpływ czas trwającej kampanii wyborczej...., proszę zobaczyć jak ci wszyscy kandydaci na tych fotkach/plakatach ulicznych np. wypięknieli - zdjęcia prawie jak od pierwszej Komunii Świętej ?, może aż tak nie, ale na pewno od ślubu - tak są niektórzy do siebie NIEPODOBNI !. To jest siła parcia do "koryta" - należy na zewnątrz wyglądać pięknie i ładnie, ale czy to zmieniło ich wnętrze, ich rozum ? - To jest pytanie do naszych wyborców, czy się na ten lep nabiorą ??? od Zwyczajnych po przez Giezka, a na emerycie skończywszy????. Jak już Pan wspomniał Pana Wojtka, którego tak większość mieszkańców zapamiętał i w większości bez rozmysłu od dwóch, a może trzech kadencji głosują na niego w ciemno, bo myślą, iż wystarczy się pięknie i układnie uśmiechać, a już zostaniesz Radnym, vice Starostą !?. PRZY TEJ OKAZJI !: Ja jako pracownik Spółki Komunalnej pytam się bardzo, ale bardzo uczciwie i dociekliwie o uczciwość Pana Wojtka>>>>Jak to się stało, że On taki -pięknie ułożony na zewnątrz - potrafił dogadać się z wrogiem wyborczym Panią Patalas i Panem Czopkiem i wkręcił do Spółki Komunalnej swojego członka rodziny i to na stołek Sekretarki pani "Blondi", a teraz lada dzień ma awansować na etat Szefowej Kadr ??????. Uczciwie i szczerze bez podtekstów - Jak to jest na zewnątrz walka opozycja z opozycją, a w kuluarach polityki załatwiamy dla swoich miejsca pracy??. Uczciwie ?

avatar
~petent
12.10.2018 09:20

Miałam tę przyjemność rozmowy z p.Kuryłło, bardzo kompetentny , bardzo miły, bardzo zaangażowany i przede wszystkim słowny urzędnik. Życzę temu Panu sukcesu wyborczego, to porządny człowiek.

avatar
~pisownia
12.10.2018 09:24

Pracowniku Spółki Komunalnej przeanalizuj słownik ortograficzny i zobacz jak poprawnie napisać wyraz : Wicestarosta.

avatar
~Fg
12.10.2018 12:28

wiele osób jest rozczarownych, że pan Wojciech nie startuje na burmistrza, nie rozumiem ale szanuję decyzję, jak napisano wyżej : PORZĄDNY CZŁOWIEK

avatar
~słuchaczka UTW
12.10.2018 19:12

Wschowskie UTW nie organizuje ŻADNEJ AGITACJI POLITYCZNEJ!!!! "Politykierzy" to nie miejsce na Wasze hejty polityczne!!!Czy to rok wyborczy, czy nie stale na wszystkich uroczystościach są władze gminy( aktualnie rządzące), ....dużo przyjaciół UTW a przede wszystkim słuchacze, którzy uczą się i bawią również na różnych biesiadach, wyjeżdżają do opery, zwiedzają nasz kraj, odpoczywają nad morzem. Staramy się zagospodarować nasz czas na emeryturze. Dziękowano także poprzedniemu zarządowi. Pozdrawiam słuchaczy UTW i dobrego roku Wam i sobie życzę.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl