TworzymyGłos Regionu

Humaniści z ZANa nagrali film o ekologii i mitologii –

zdobyli I miejsce w ogólnopolskim konkursie filmowym

Poniedziałek, 03 maja 2021 o 02:22, aktualizacja Poniedziałek, 03 maja 2021 o 02:26, autor: 3 713
Humaniści z ZANa nagrali film o ekologii i mitologii –

„Chcesz zmieniać świat – zacznij od siebie” – to tytuł filmu przygotowanego przez uczniów klasy I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie pod opieką nauczyciela, Tomasza Wojnarowskiego. Sam scenariusz i film powstał jeszcze we wrześniu, ale dopiero w tym tygodniu ogólnopolski konkurs filmowy „Antyk – Kamera –Akcja” został rozstrzygnięty. Organizatorem przedsięwzięcia był Ośrodek Badań nad Tradycją Antyczną na wydziale ,,Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach projektu ,,Our Mythical Childhood”, University of Roehampton w Londynie i University of Cambridge.


Konkurs polegał na przygotowaniu filmu, który podejmowałby problem ekologii, ale osadzonej w świecie greckich i rzymskich bogów. To niełatwe zadanie zostało podjęte przez uczniów klasy IIA (grupa humanistyczna), którzy podczas zajęć z dziennikarstwa opracowali scenariusz, przygotowali stroje i rekwizyty, a wreszcie udali się do wybranego miejsca na terenie naszego miasta i nagrali swój film.

Komisja konkursowa, której przewodniczył Krzysztof Korwin – Piotrowski,  w uzasadnieniu swojej decyzji co do przyznania I miejsca uczniom z Zana, zwróciła uwagę na oryginalny scenariusz, zaangażowanie młodzieży i ciekawie dobraną scenografię. W trakcie gali konkursowej, która odbyła  się na platformie zoom, uczniowie zostali pochwaleni za zaangażowanie tak dużej grupy młodzieży oraz spory dowcip sytuacyjny, który na każdym kroku występuje w filmie.

Nagrodą w konkursie były nie tylko dyplomy i statuetka bogini Ateny, ale również dwudniowe warsztaty zorganizowane dla uczestników konkursu, które przeprowadzili pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie zajęć uczniowie mogli uczestniczyć  np. w zajęciach ,,Struktura dramaturgiczna”, przeprowadzonych przez panią dr Agnieszkę Korytkowską - m.in. reżyserkę teatralną i filmową oraz scenarzystkę. Uczestnicy dowiedzieli się, jak opowiadać historię, jak przeprowadzać przemianę postaci, jak ujarzmić i uporządkować wyobraźnię, stworzyć oryginalną postać, jak przedstawić głównego bohatera, co właściwie jest najważniejsze? Krzysztof Korwin – Piotrowski na zajęciach ,,Warsztat reżysera i aktora” odkrywał tajemnicę tego, jak wyrzucić z siebie wszystkie negatywne emocje i cały stres. Gdzie użyć przesady? To właśnie rozgrzewka szczęki i trening artykulacji jest momentem, w którym każdy bez najmniejszych obaw może, a nawet powinien, przesadzać.

Paradoksalnie, dzięki pandemii stało się coś korzystnego. W filmowych warsztatach  mogła wziąć udział cała klasa – nie tylko cztery osoby, które pierwotnie miały jechać jako reprezentacja do Warszawy, aby tam - na żywo, nie tylko duchem, spotkać z organizatorami i wziąć udział w niesamowitych warsztatach pod okiem specjalistów.

 

Tekst: Hanna Dobrzyńska

Foto: I LO Wschowa

REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Toja
03.05.2021 08:55

Pan Tomek to Super-belfer, kreatywny i z pasją

avatar
~uczeń
03.05.2021 16:03

Tak, to jest prawdziwa, szczera kreatywność. Bez hałasu wokół siebie i szukania poklasku. Podziwiam i szanuję!

avatar
~cytrynowy sorbet
03.05.2021 21:44

Ciekawy scenariusz i świetne wykonanie. Zasłużone pierwsze miejsce, brawo!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl