TworzymyGłos Regionu

Stowarzyszenia i fundacje mają nowy obowiązek!

Środa, 26 stycznia 2022 o 09:09, aktualizacja Środa, 26 stycznia 2022 o 09:15, autor: 2 1483
Stowarzyszenia i fundacje mają nowy obowiązek!

W związku z nowelizacją ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1132 ze zm.) stowarzyszenia, które wpisane są do Krajowego Rejestru Sądowego muszą dokonać wpisu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

CRBR ma głównie za zadanie gromadzić dokładne i aktualne dane o beneficjentach rzeczywistych, co ma kluczowe znaczenie dla zwalczania tych zjawisk, ponieważ uniemożliwia przestępcom ukrycie swojej tożsamości w skomplikowanej strukturze korporacyjnej. Rejestr jest publiczny i umożliwia każdemu nieodpłatny dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych, a także zapewnia większą kontrolę informacji przez społeczeństwo obywatelskie oraz przyczynia się do zwiększenia zaufania do rynku finansowego i uczestników obrotu gospodarczego.

Stowarzyszenia, podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, zobowiązane są do zgłoszenia informacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych w terminie do dnia 31 stycznia 2022 roku. 

Zgłoszenia do rejestru dokonuje osoba ustawowo uprawniona do reprezentacji stowarzyszenia, za pomocą środków komunikacji elektronicznej na stronie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (crbr.podatki.gov.pl), wybierając kafelek „Utwórz zgłoszenie”, a następnie podając NIP organizacji i w okienku „forma organizacyjna” z rozwijanej listy wybieramy odpowiednią formę prawną naszej organizacji – klikamy „dalej”.

Więcej informacji można uzyskać pod linkami:

https://www.gov.pl/web/finanse/centralny-rejestr-beneficjentow-rzeczywistych

https://publicystyka.ngo.pl/jak-ngo-zglasza-sie-do-rejestru-beneficjentow-rzeczywistych-instrukcja

(Starostwo Powiatowe we Wschowie)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~do redakcji
27.01.2022 12:16

Banialuki, lepiej napiszcie coś co nas szczerze interesuje, co się dzieje naprawdę ważnego w kraju.

avatar
~do powyżej
27.01.2022 22:22

Może w końcu zgodnie z hasłem "przejrzyj na oczy" uda ci się dojrzeć, przez kogo co rok w styczniu jesteś wprowadzany w "stan upośledzenia umysłowego w stopniu lekkim".

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl