TworzymyGłos Regionu

Uczcili dwie rocznice [ZDJĘCIA]

Poniedziałek, 03 maja 2021 o 14:02, aktualizacja Poniedziałek, 03 maja 2021 o 14:10, autor: 2 365
Uczcili dwie rocznice [ZDJĘCIA]

Burmistrz Sławy wraz z Zastępcą i Wicestarostą Powiatu Wschowskiego złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sławie.

Symbolicznym gestem oddali cześć tym, którzy sto lat temu w nocy z 2 na 3 maja rozpoczęli powstańczą walkę. Jej celem było przyłączenie Górnego Śląska do odradzającej się Polski. III Powstanie Śląskie było ostatnim zbrojnym zrywem polskiej ludności na tamtych terenach w latach 1919-1921 i jednym z niewielu zwycięskich w historii naszej Ojczyzny.
 
3 maja to również 230. rocznica uchwalenia jednego z najważniejszych dokumentów w polskiej historii. 3 maja 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową - Konstytucję 3 Maja. Druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa zasadnicza regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Wprowadzała m.in. trójpodział władzy, znosiła "liberum veto" i wolną elekcję.
 
Uchwalono ją w trakcie obrad Sejmu Wielkiego, korzystając z nieobecności tych posłów, którzy za pieniądze pracowali na rzecz mocarstw ościennych - Rosji, Prus i Austrii. Przetrwała 14 miesięcy, obalona przez zdrajców skupionych w konfederacji targowickiej. Stoczono w jej obronie wojnę, której nie zdołano wygrać i Konstytucja 3 Maja stała się czymś, co określano jako "ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny". Stanowiła jednak o woli naprawy Rzeczpospolitej i była istotnym punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń Polaków.
 
Tekst/foto: Urząd Miejski Sława
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~SŁAWA
03.05.2021 16:55

RZYKŁADEM dla WSCHOWY JEST !

avatar
~REKONSTRUKCJE -H-
03.05.2021 20:26

Panie Burmistrzu czemu w Waszej Delegacji nie biorą udział tzw. " żołnierze grupy rekonstrukcyjnej" w ilości 2 żołnierzy co to są przypisani do Grupy posła Asta we Wschowie ???, czy ta grupa "rekonstrukcyjna x 2 " to jest li i tylko własnością lokalnego pisu ????.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl