TworzymyGłos Regionu

Gdzie zamontować zbiornik hydroforowy?

Poniedziałek, 03 maja 2021 o 13:39, autor: 0 216
Gdzie zamontować zbiornik hydroforowy?

Zbiornik hydroforowy, nawet do użytku domowego, potrafi zająć mnóstwo miejsca. W szczególności dotyczy to zbiorników ocynkowanych, które zwyczajowo lekko się przewymiarowuje w stosunku do realnego zapotrzebowania na wodę. Przykładowo: 300-litrowy hydrofor ocynkowany ma średnicę powyżej 500 mm i mierzy blisko 1400 mm – to naprawdę kawał zbiornika. Nic dziwnego, że prywatni nabywcy często mają problem z odpowiedzeniem sobie na pytanie, gdzie zamontować zbiornik hydroforowy. Trzeba się tutaj kierować kilkoma podstawowymi zasadami, które przybliżamy w naszym artykule.

Warunki techniczne montażu hydroforu w pomieszczeniach

Wypada zacząć od wyjaśnienia, że wybór miejsca montażu zbiornika hydroforowego nie jest kwestią wyłącznie widzimisię właściciela. Istnieje szereg warunków technicznych, które muszą zostać tutaj spełnione. Te najważniejsze wymieniamy poniżej:

  • Minimalna i maksymalna temperatura – hydrofor zawsze montujemy w takim miejscu, w którym temperatura nie spada poniżej +5 stopni Celsjusza oraz nie wzrasta powyżej +40 stopni Celsjusza.
  • Wymagany spadek – stawiając hydrofor na posadzce trzeba zachować spadek 1% w kierunku kratek kanalizacyjnych (dlatego zbiornik nie powinien znaleźć się w jednym pomieszczeniu z kotłem zasilanym gazem propan, ponieważ w takiej kotłowni nie wolno stosować kratek w posadzce).
  • Minimalna powierzchnia pomieszczenia – zbiornik hydroforowy montujemy w pomieszczeniu, którego powierzchnia wynosi minimum 5 m2, natomiast wysokość jest nie niższa niż 2,2 m.
  • Minimalna odległość od ściany – wynosi 0,6 m. Hydrofor montujemy w takim miejscu, aby móc zachować swobodny dostęp do otworu kontrolnego oraz armatury zbiornika. W przypadku montowania zestawu hydroforowego z pompą samozasysającą minimalna odległość wynosi 0,5 m.

Po upewnieniu się, że dane pomieszczenie spełnia wymienione warunki, można już zaplanować zamontowanie w nim zbiornika hydroforowego. Najczęściej będzie to przydomowy garaż, piwnica lub kotłownia.

Jak najbliżej ujęcia wody

To porada czysto praktyczna. Zbiornik hydroforowy powinien być montowany tuż za ujęciem wody, czyli studnią. Dzięki temu unikniemy konieczności wykonania długiego odcinka instalacji wodnej, np. prowadzącego ze studni w rogu działki do samego budynku.

Oczywiście jeśli nie ma innej możliwości, to takie rozwiązanie będzie jak najbardziej prawidłowe, przy czym koniecznie trzeba zadbać o zakopanie rury PE na głębokości minimum 1,5 metra, a optymalnie 1,8 metra (jest to zależne od strefy przemarzania gruntu w danym regionie kraju).

Zbiornik hydroforowy na zewnątrz budynku?

Takiego rozwiązania raczej się nie praktykuje – poza sytuacją, w której zbiornik jest częścią wyłącznie systemu nawadniania ogrodu i umieszczamy go w głębokiej obudowie kręgowej, na zimę spuszczając wodę z instalacji.

W przypadku zasilania wodą studzienną domu jednorodzinnego czy firmy należy umieścić zbiornik hydroforowy wewnątrz budynku, aby wyeliminować ryzyko zamarznięcia instalacji.

Zanim ostatecznie wybierzesz miejsce montażu zbiornika hydroforowego musisz oczywiście wiedzieć, jaki hydrofor będzie najlepiej nadawać się do Twojego domu – i to zarówno pod względem pojemności, jak i rodzaju (przeponowy czy ocynkowany).

Warto tutaj skorzystać z fachowej porady, którą bezpłatnie swoim klientom zapewniają eksperci firmy Hydros. Szeroki wybór zbiorników hydroforowych znajdziesz w sklepie internetowym sklep-hydros.pl.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl