TworzymyGłos Regionu

Biuro przyjazne pracownikowi

Środa, 28 kwietnia 2021 o 10:32, autor: 0 151
Biuro przyjazne pracownikowi

W pracy spędzamy jedną trzecią doby. Jeśli jest to praca biurowa, najczęściej przyjmujemy postawę siedzącą za komputerem. Okres pandemii, gdy wielu pracowników umysłowych wykonuje swoje obowiązki zdalnie, może być świetną okazją do liftingu biura – tak aby kadra powróciła do firmy z nową energią, stęskniwszy się za normalnością. A może dopiero planujesz otwarcie biznesu i urządzasz pomieszczenia biurowe? Sprawdź, o co zadbać, by stworzyć przestrzeń przyjazną dla pracownika.

BHP i ergonomia

Planując pomieszczenie biurowe, pamiętaj o elementach kluczowych dla fizycznego i psychicznego zdrowia przebywających w nim ludzi:

  • Postawa przy komputerze: Odległość od podłogi do blatu biurka powinna wynosić 72-75 cm. Niezależnie od tego, czy narzędziem pracy jest komputer stacjonarny czy laptop, klawiatura urządzenia leżeć ma bezpośrednio na blacie. Pracownik powinien otrzymać krzesło o regulowanej wysokości siedziska i oparcia, tak aby mógł swobodnie dopasować je do swojego wzrostu. Ważne, aby jego stopy spoczywały w całości na podłodze gdy kolana są zgięte pod kątem 90 stopni. Taki sam kąt mają tworzyć również uda i plecy, aby kręgosłup przylegał do oparcia. Najlepiej, aby w części lędźwiowej kręgosłupa, gdzie wygina się on nieco do przodu, znalazła się mała poduszeczka lub sztywna siatka. W tej pozycji pracownik powinien patrzeć na ekran pod skosem, nieco z góry. Biurko musi być prawidłowo oświetlone. Może się nad nim znaleźć oprawa liniowa LED, zapewniająca równomierne światło bez efektu olśnienia.

  • Oświetlenie: Zarówno niedobór, jak i nadmiar światła w miejscu pracy, są wyjątkowo męczące. Ponadto zbyt duży kontrast męczy wzrok a migotanie źle wpływa na psychikę i dobowy rytm snu. Dlatego też zaprojektowanie oświetlenia do biura jest zagadnieniem o szczególnym znaczeniu. Do stałej pracy przed ekranem potrzebne jest światło o natężeniu ok. 500 lux. Jeśli chodzi o barwę, zdania są podzielone: część znawców wskazuje na kolory ciepłe jako bardziej naturalne, inni przedkładają sprzyjające koncentracji kolory zimne. Nowy trend zaleca łączenie tych obu opcji, aby imitować zmiany natężenia i barwy światła w trakcie dnia. Idealnym rozwiązaniem jest zatem oświetlenie liniowe LED. Lampy takie nie tylko rzucają równomierny snop światła na całej swojej długości, ale też nie wywołują charakterystycznego dla świetlówek efektu stroboskopowego. Ponadto LEDy dają możliwość modyfikacji właściwości światła zarówno w czasie rzeczywistym, jak i po wcześniejszym zaprogramowaniu.

  • Dźwięki: Głośne rozmowy czy muzyka są w stanie rozproszyć myśli najbardziej nawet zdeterminowanego pracownika. Ale i cisza w biurze jest męcząca i nienaturalna. Warto zatem zadbać o melodię sączącą się równomiernie z głośników po całym pomieszczeniu lub też zaopatrzyć podwładnych w wysokiej jakości słuchawki nauszne z efektem tłumienia dźwięków z otoczenia.

  • Własna przestrzeń: Źle się pracuje w zbyt ciasnym biurze. Zadbaj o to, by każdy pracownik miał swoją przestrzeń a w niej minimum prywatności.

Atmosfera i design

Nie zapominaj również o estetycznej stronie biura. Dużo lepiej pracuje się w przestrzeni stylistycznie spójnej, przemyślanej i zaprojektowanej z gustem.

Zadbaj o niuanse, które sprawią, że biuro będzie przyjazne i zachęcające. Postaw kwiaty na parapetach, zamiast klasycznych lamp wybierz nowoczesne i designerskie oprawy liniowe LED a na ścianach powieś odprężające obrazy.

Rozważ zakup praktycznych detali – np. tablicy suchościeralnej czy gumowych piłek do relaksu w trakcie dnia.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl