TworzymyGłos Regionu

Uciążliwa kolonia gawronów

Wtorek, 27 kwietnia 2021 o 14:45, aktualizacja Wtorek, 27 kwietnia 2021 o 14:58, autor: 20 1827
Uciążliwa kolonia gawronów

Otrzymaliśmy list od zdesperowanych mieszkańców ul. Zielony Rynek we Wschowie. Są podwójnie zirytowani. Po pierwsze tym, że od kilku lat gawrony, które są ich sąsiadami z parku, cyklicznie zakłócają ich spokój i poczucie estetyki a po drugie tym, że ze swoim problemem wydają się być pozostawieni samymi sobie.

Jak zwykle w takich sytuacjach rodzi się pytanie o to, kto jest bardziej chroniony. Mieszkaniec, ptak, a może urzędnik? Bo na pytanie, kto najbardziej ucierpi, nie ma sensu odpowiadać. Przecież wiadomo kto.

- Ptaki są bardzo uciążliwe dla mieszkańców okolicznych domów. Potworny hałas od wczesnych godzin porannych, przez cały dzień. Odchody na chodnikach, parkingach, samochodach, domach i głowach przechodniów, a po deszczu smród odchodów to nasz chleb powszedni - pisze do nas Pan Paweł, mieszkaniec okolicznych bloków. Od kilku lat ptaków i gniazd jest coraz więcej.

Zielony Rynek to centrum Wschowy, gdzie zlokalizowany jest Urząd Skarbowy, duży zakład pracy, przychodnia zdrowia, a nieopodal: sklepy, apteka a przede wszystkim park do wypoczynku i miejsce z pomnikiem upamiętniającym zbrodnię na Wołyniu.

Mieszkańcy pytają nas jaką wizytówką dla przyjezdnych, petentów, klientów, pacjentów są pokryte odchodami ulice, parkingi i domy. Parkingi przez większość roku nie można użytkować, ponieważ pozostawiony na nich samochód nadaje się tylko do mycia, nie mówiąc o uszkodzeniach lakieru.  Zabrudzone dachy, okna dachowe, elewacje, tarasy pobliskich domków są zmorą mieszkańców.

Z przekazanych do redakcji pism wynika, że władze gminy znają problem i od dwóch lat próbują go rozwiązać. Mieszkańcy oczekują jednak konkretów. Sugerują, że jedynym sposobem walki z gawronami jest usunięcie ich gniazd - najlepiej z gałęziami drzew, na których są usadowione. To jednak wymaga uzgodnień z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz z Lubuskim Konserwatorem Zabytków. 

Działania podjęte przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy Wschowa muszą być podyktowane obowiązującymi w Polsce przepisami prawa. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 grudnia 2016 roku gawron, a także wszystkie inne ptaki, są w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową. Oznacza to, że zabronione jest między innymi niszczenie ich siedlisk, zabijanie, okalanie lub niszczenie jaj.

- W związku z pismem mieszkańców ul. Zielony Rynek pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Wschowa wystąpili z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Zielonej Górze o wydanie decyzji zezwalającej usunięcie gniazd gawronów we wskazanym przez mieszkańców miejscu. Po otrzymaniu wyżej wymienionej decyzji zlecono i wykonano zdjęcie 27 gniazd ptaków w rejonie ul. Zielony Rynek, kosztem ponad 2,2 tysiąca złotych. Prace zostały wykonane na przełomie listopada i grudnia minionego roku, poza okresem lęgowym wyjaśnia Aleksander Ziemek ze wschowskiego magistratu.

Sprawa została zatem przez Urzędników potraktowana bardzo poważnie i zostały podjęte wszelkie kroki zmierzające do usunięcia gniazdującej koloni gawronów. 

Jak wyjaśniają nam urzędnicy - Tezy przedstawione w piśmie z dnia 22 kwietnia, dotyczące przycinki drzew lub niszczenia gniazd w okresie lęgowym są wyraźnie sprzeczne z obowiązującym prawem, które wyraźnie zabrania niszczenia siedlisk gatunków chronionych. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Wschowa podjęli wszelkie działania, na jakie pozwalają obowiązujące przepisy.

- Jesteśmy świadomi, że gniazdowanie ptaków na zieleńcach Wschowy może być uciążliwe, niemniej jednak Urząd w okresie lęgowym ptaków nie może podejmować działań przyczyniających się do płoszenia ptaków, niszczenia jaj czy niszczenia siedlisk. Urzędnicy będą szukać dalszych, zgodnych z prawem, rozwiązań tej sytuacji - podsumowuje Aleksander Ziemek.

Jaki będzie skutek działań urzędników i mieszkańców? Czy kolonia gawronów przestanie być zmorą mieszkańców ul. Zielony Rynek? O tym przekonamy się w niedalekiej przyszłości.

(red)

REKLAMA

Komentarze (20)

avatar

avatar
~ptak
27.04.2021 14:57

Gawrony też ptaki i chcą żyć.

avatar
~ludź
27.04.2021 14:58

Ptaki też ludzie

avatar
~do ptak
27.04.2021 23:30

Też tak kiedyś myślałam .Przeszło mi od kiedy te ptaszyska wprowadziły się na Zielony Rynek. W ogrodzie nie posiedzę, prania nie wywieszę ,okna nie otworzę.Nie wspomnę ,że taras i okna wciąż zapakudzone.Krakanie mi nie przeszkadza ,ale znam osobę,która przez ten wrzask jest bliska załamania nerwowego.

avatar
~Wrra
27.04.2021 15:28

Dobrych naście lat wstecz strażacy wodą rozwalali gniazda na drzewach.

avatar
~DO(Wrra)
27.04.2021 18:59

Tacy oni są - niby przyjaciele zwierząt jak kota ściągną z drzewa, a jak gniazda niszczyli ptaków to tez Ok bo ludziom pomagali --- tacy już są !. A byli i tacy co to ludziom żałowali tej wody !!!!--- tacy oni są !!!!

avatar
~Wschowa
29.04.2021 14:02

Dobra wiatrówka i po problemie...

avatar
~xyz
27.04.2021 16:47

Leśnym dziadkom wszystko przeszkadza łącznie z nimi samymi.

avatar
~Xyz
27.04.2021 17:16

Nikt nie pisze o zabijaniu tych ptakow... Ale prosze pojsc i zobaczyc problem na wlasne oczy jak wyglądają parkingi, samochody i domy... Mozna bylo usunac galezie i gniazda nim sie te ptaki pojawily, wtedy zalozyly by gniazda w innym miejscu ,może akurat tam gdzie by nikomu nie przeszkadzaly...

avatar
~do xyz
27.04.2021 21:28

Ale przecież napisane jest, że gniazda zostały usunięte a ptaki wróciły. Niestety w naszym kraju prawo jest tak skonstruowane, że stare rozwalające się rudery mogą być zabytkami i trzeba je odnawiać, ptaki nie mogą być przesiedlane itd. Ale mamy nadzieję, że doradca premiera Marek Ast zajmie się i sprawami bliskimi ludziom i wpłynie jakoś na zmianę obowiązujących różnych bzdurnych przepisów?

avatar
~Do Xyz
27.04.2021 23:20

Usuwaniem gałęzi problemu się nie rozwiąże. To są wielkie ,piękne drzewa i jeżeli ogołoci się je z gałęzi nie będą już drzewami a kikutami.Jedyny sposób to nie pozostaje nic innego jak w momencie budowania gniazd (w lutym , marcu ) usuwać gniazda .Te ptaki osiedliły się na Zielonym Rynku w momencie kiedy wycięto stare drzewa w parku przy Parkowej.

avatar
~Woda+Gniazda
27.04.2021 19:02

Wodę mieli na gniazda ptaków, ale jak pamiętamy nie mieli jej dla spragnionej młodzieży !!!!! WrrrrKrrrrraaaa.

avatar
~rózne ptaki
28.04.2021 09:43

Mieszkam w okolicy Zielonego Rynku. Dźwięki wydawane przesz wstrętne gawrony nie maja nic wspólnego z pięknymi ptasimi trelami. Krakanie przez cały rok bez względu na porę dnia , dołujące i bardzo natrętne, o "zasranym" parkingu nie wspomnę. Auto "zasrane" od dachu po koła.

avatar
~Czytelnik
28.04.2021 09:55

Przyjechala ekipa jeszcze zima gniazda zwalila to bylo bardzo smieszne. Trzeba bylo przyjechac jeszcze raz gdy zaczęły budowac gniazda i jeszcze nastepny raz. Gawron jest inteligentnym ptakiem więc tu juz by nie budowal a tak mamy piekne biale chodniki i wrzask o 4 rano

avatar
~Gosc
28.04.2021 14:06

Widze jedno wyjscie sciąc drzewa posadzic mlode niskie drzewka i bedzie pięknie. Niech teraz taki z ochrony zwierząt przyjdzie i zobaczy dzis jak tu pięknie jest na chodnikach ze przejsć nie da się

avatar
~Sąsiad
28.04.2021 14:10

Chyba wiem kto napisal taki donos i jesli podpisal sam za sąsiadów to juz prokurator. Mógł to napisać taki jeden (...) a ja powiem że lubie jak one kraczą bo jest wesolo

avatar
~Wschowa
29.04.2021 14:04

To zaadoptuje je sobie na ogród. Dziadu

avatar
~Odważny
29.04.2021 07:55

Ale czy komentujący nie rozumieją, że przepisy nie pozwalają tak o sobie przyjść i zniszczyć gniazd wtedy kiedy się chce? Jest prawo, są organy (RDOŚ) i gmina musi się dostosować. Może w nocy ktoś odważny zrobi to na własny rachunek? Najłatwiej mówić niech coś zrobią, tylko potem będą kary, mandaty i odpowiedzialność gminy

avatar
~:)
29.04.2021 14:16

Przecież nikt nie mówi, żeby robić coś wbrew przepisom, tylko żeby w ogóle coś zrobić. Chociaż próbować.

avatar
~Wronolub
03.05.2021 21:13

Znowu hałas o kilka gówienek na chodniku i samochodach. Gawrony są tam "od zawsze" i zwyczajów nie zmieniły. Tylko ludzie jakby inni...

avatar
~max
04.05.2021 20:06

Trzeba się wyprowadzić i po problemie

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl