TworzymyGłos Regionu

"Skarb ze Święciechowy" stał się własnością MZW!

Piątek, 16 kwietnia 2021 o 08:59, aktualizacja Piątek, 16 kwietnia 2021 o 09:07, autor: 3 787

„Skarb ze Święciechowy” został znaleziony w kwietniu 1981 roku a w kwietniu 2021 r. stał się własnością Muzeum Ziemi Wschowskiej!

MZW jest najwłaściwszym miejscem do ekspozycji tego skarbu” - powiedział pan Ryszard Piotr Kozłowski
Mennice Wschowskie – autor monografii „Mennictwo wschowskie” – na wieść o decyzji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
 
Zbiór 201 monet z XV i XVI wieku stanowiący „Skarb ze Święciechowy“ jest prezentowany we wschowskim muzeum, w gabinecie numizmatycznym (pl. Farny 3), od maja 2016 r. Do tej pory stanowił depozyt Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przejęcie zbioru monet na własność (decyzja WWKZ nr 90/2021) daje muzeum m.in. nowe możliwości w zakresie zdobywania funduszy na konserwację i digitalizację tych eksponatów. Dzięki temu będą łatwiej dostępne do celów naukowych.
 
W skład „skarbu” wchodzą monety srebrne z XV i XVI w. z terenu Polski, Śląska i Prus. Wszystkie wybito w okresie panowania dynastii Jagiellonów. Najstarsze są półgrosze koronne Władysława Jagiełły z lat 1416 – 1422, przypisywane mennicy wschowskiej. Najmłodszą monetą jest szeląg Zygmunta I Starego z 1540 r., pochodzący z mennicy w Gdańsku. Połowę zbioru stanowią monety z późnego średniowiecza (do 1501 r.), a więc z okresu groszowego. Pozostałe zaliczane są do monet nowożytnych. Najwięcej, 77 monet, pochodzi z mennicy we Wschowie. Pozostałe pochodzą z emisji krakowskich, gdańskich, elbląskich, toruńskich, królewieckich i śląskich. „Skarb ze Święciechowy“ zawiera 13 monet, które w literaturze przedmiotu określane są jako rzadkie. Są to tzw. grosze białe księcia Zygmunta Jagiellończyka z mennicy głogowskiej, na których po raz pierwszy w historii mennictwa śląskiego wybito datę, oraz szelągi i trojaki Zygmunta I z mennicy gdańskiej.
Prawdopodobnie „skarb” został ukryty po 1540 r. przez jednego z miejscowych kupców. Znaleziono go 7 kwietnia 1981 r. podczas prac ziemnych prowadzonych na terenie prywatnej posesji w Święciechowie, na głębokości około 78 cm.
(MZW/GS na podstawie materiału opracowanego przez Dariusza Czwojdraka, konsultowanego przez Ryszarda Kozłowskiego)
 
(Muzeum Ziemi Wschowskiej)
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Daniel Golec
16.04.2021 09:40

Mój Ojciec i Dziadek w 1972r. w trakcie remontu kupionego domu w Przyczynie Dolnej odnaleźli skarb. Kilka słoików i garnków wypełnionych złotymi i srebrnymi monetami. Skarb zabrała milicja, dziadek spędził 2/3 dni w areszcie. Niestety do dnia dzisiejszego nikt nic nie słyszał o tym odkryciu. Monety zginęły, muzeum nic nie dostało itd... Może by obecna dyrekcja MZW spróbował coś ustalić.

avatar
~XxX
16.04.2021 15:59

!972 rok to nie XV wiek i ludzie z tamtego okresu jeszcze żyją - to w czym problem co, gdzie i jak to załatwiał !!!!!!!. Rusz głową zamiast się rozpisywać !!!!!

avatar
~Daniel Golec
19.04.2021 13:17

Masz rację. Tylko mi się nie chce. Służę informacją i wystarczy. Nadto pragnę wskazać, że to był 1972r. i mam wrażenie graniczące z pewnością, że skarb trafił do rąk i prywatnych majątków milicjantów! A szkoda, bo z opisu wiem, że był bogaty, monety liczne z rożnymi datami, itd...

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl