TworzymyGłos Regionu

Czy paragony z NIP stanowiące faktury uproszczone zgodnie z przepisami ustawy o VAT należy odrębnie ujmować w nowym JPK_VAT?

Piątek, 22 stycznia 2021 o 11:52, autor: 0 149
Czy paragony z NIP stanowiące faktury uproszczone zgodnie z przepisami ustawy o VAT należy odrębnie ujmować w nowym JPK_VAT?

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami wystawienie nabywcy, faktury dotyczącej sprzedaży zarejestrowanej przy użyciu kasy fiskalnej jest możliwe tylko wówczas, gdy na paragonie umieszczono jego NIP. Celem tej regulacji prawnej jest uniknięcie możliwości zdublowania sprzedaży zarejestrowanej za pomocą kasy fiskalnej i faktury. Po wystawieniu faktury do paragonu zawierającego NIP nabywcy, sprzedawca powinien odpowiednio skorygować podsumowanie raportu kasowego, uwzględniając wartość wystawionej faktury.

W praktyce transakcje pomiędzy przedsiębiorstwami, których wartość nie przekracza 450 zł lub 100 euro dokumentowane są fakturami uproszczonymi. Zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT mogą one nie zawierać imienia i nazwiska lub nazwy nabywcy towaru, oraz jego adresu i innych danych szczegółowo określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8, 9 i 11-14, jeśli faktura zawiera informacje poznające prawidłowo określić poszczególne stawki podatku. Paragon z NIP nabywcy, którego wartość nie przekracza 450 zł, można zatem uznać za fakturę uproszczoną.

Od 1 października 2020 roku obowiązuje nowy JPK_VAT, który zawiera część deklaracyjną i ewidencyjną. Na mocy przepisów przejściowych paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone nie muszą być odrębnie wykazywane w JPK_VAT. Z dniem 1 stycznia 2021 roku przepisy przejściowe przestaną obowiązywać. Od nowego roku należy zatem w strukturze ewidencji dotyczącej podatku należnego dla JPK_V7M/JPK_V7K w rubryce "DowodSprzedazy" ujmować numer paragonu fiskalnego uznanego za fakturę uproszczoną. Znajduje się on u dołu dokumentu, po łącznej wartości sprzedaży brutto.

Nasze biuro działa na rynku usług księgowych już od ponad 10 lat. Nasi klienci polecają nas swoim znajomym, przez co grono współpracujących z nami przedsiębiorstw stale rośnie. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, otworzyliśmy filie naszego biura w różnych częściach Warszawy, a nawet w Łodzi. Zadzwoń i sprawdź oddział na Żoliborzu.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl