TworzymyGłos Regionu

Powiat wschowski inwestuje

Wtorek, 10 września 2019 o 22:57, aktualizacja Wtorek, 10 września 2019 o 23:04, autor: 11 1503
Powiat wschowski inwestuje

W sprawozdaniu z działalności zarządu powiatu podczas ostatniej sesji powiatowej starosta wschowski Andrzej Bielawski poinformował radnych m.in. o rozpisaniu zapytania ofertowego na sukcesywną dostawę materiałów niezbędnych do budowy chodników w pasach dróg powiatowych w miejscowościach: Zamysłów, Gola, Osowa Sień, Łupice, Krzepielów oraz o podpisaniu umowy na wykonanie zadania pn. „Rozbudowa drogi powiatowej na odcinku Stare Drzewce – Konradowo” (60% dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych) i rozstrzygnięciu zapytania ofertowego na pełnienie nadzoru inwestorskiego nad tym zadaniem. Zarząd powiatu podjął również decyzję o podpisaniu umów z gminą Szlichtyngowa w sprawie udzielenia pomocy finansowej na realizację zadań: „Budowa chodnika w miejscowości Zamysłów” oraz „Rozbudowa drogi powiatowej na odcinku Stare Drzewce – Konradowo”. 

Po sprawozdaniu rozpoczęła się dyskusja. Radny Zdzisław Siemczyk poprosił o dokładniejszą informację na temat inwestycji chodnikowych w gminie Sława. Starosta Bielawski odpowiedział, ze w Krzepielowie planowa jest budowa chodnika, a w Łupicach przebudowa drogi powiatowej. Informację uzupełnił wicestarosta Waldemar Starosta: „Chodzi tutaj o plac przed sklepem. Radni już od wielu lat proszą nas o utwardzenie. Mamy tam jednak problemy z odwodnieniem, zwłaszcza, że rolnik, który jest właścicielem posesji na której usytuowany był staw, do którego odprowadzana była woda deszczowa wyodrębnił tę działkę jako działkę budowlaną i zablokował istniejący rurociąg. Mamy teraz duży problem  ściśle związany z planowanym utwardzeniem drogi. Musimy to jakoś rozwiązać. Prowadzimy już rozmowy z burmistrzem. Planujemy spotkanie z właścicielem posesji i przygotowujemy dla niego pewne propozycje zamiany gruntów”.

Następnie głos zabrał radny Krzysztof Grabka: „Panie starosto, przedstawił Pan w sprawozdaniu informację o umowie z gminą Szlichtyngowa, która ma wspierać finansowo rozbudowę drogi Stare Drzewce - Konradowo, ale droga ta przebiega też w części przez gminę Wschowa. Czy z władzami Wschowy takie rozmowy też były prowadzone i jakie to może przynieść skutki? W budżecie mamy też zadanie zlokalizowane w gminie Wschowa, chodzi tu o przebudowę ulic Daszyńskiego i Polnej. Czy mógłby Pan przy okazji powiedzieć kilka słów na jakim etapie jest przygotowanie do realizacji  tego zadania. I jeszcze jedno pytanie dotyczące pozyskiwania środków zewnętrznych: na początku kadencji Pani radna Danuta Płończak składała interpelację dot. budowy boiska sportowego przy liceum ogólnokształcącym we Wschowie.  Minęło kilka miesięcy, proszę więc o informację na temat aktualnej sytuacji tego przedsięwzięcia”.

Odpowiadając starosta Andrzej Bielawski stwierdził: „Jeżeli chodzi o drogę Stare Drzewce - Konradowo to gmina Szlichtyngowa podjęła stosowną uchwałę o dofinansowaniu tego zadania kwotą 250 tysięcy zł. Prowadziliśmy również rozmowę z burmistrzem Wschowy i jego zastępcą. Zadeklarowali Panowie burmistrzowie, że w przyszłym budżecie dołożą do tego zadania również 250 tysięcy zł. Nie jest to jeszcze sformalizowane, ale wierzymy, że to się wydarzy. Na zadanie dotyczące ulic Daszyńskiego i Polnej złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Przeszedł on pozytywną weryfikację u wojewody lubuskiego uzyskując 80% dofinansowanie. Wojewoda przekazał listę zadań do dofinansowania do Ministerstwa Infrastruktury. Czekamy teraz na ostateczną decyzję ministerstwa (Dzisiaj już wiemy, że powiat wschowski otrzymał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na remont ul. Daszyńskiego i Polnej. Listę rekomendowanych wniosków do dofinansowania zatwierdził premier Morawiecki. Realizacja zadania jest warta blisko 3 mln złotych. Przyznane dofinansowanie wynosi prawie 2,4 mln zł – przyp. red.)

W przypadku budowy boiska w liceum złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Sportu. W między czasie zmieniła się osoba na stanowisku wiceministra zajmująca się tymi wnioskami. Nawiązaliśmy już kontakt z nowym wiceministrem. Możemy tu otrzymać 60% dofinansowania i czekamy teraz na decyzję w tej sprawie”

Jak widać władze powiatu w nowej kadencji odważnie sięgają po środki zewnętrzne na inwestycje. Można pogratulować skuteczności i życzyć kolejnych sukcesów.

(ex)

REKLAMA

Komentarze (11)

avatar

avatar
~nauczyciel
11.09.2019 08:22

Brawo !!! Chwalimy się inwestycjami i skutecznością a może kilka słów skąd środki własne - może z oszczędności na dodatkach motywacyjnych i świadczeniach socjalnych dla nauczycieli. Pan W. Starosta utrzymuje że brak pieniędzy a jednak się znalazły jako wkład własny????? Pytam dlaczego najpierw nie realizuje się zobowiązań??!! czujemy się oszukani!!!

avatar
~Zenek
11.09.2019 09:37

Nasz Kraj socjalem stoi. Ja wolę remont drogi dla wszystkich niż rozdawanie dodatków i świadczeń dla nauczycieli, którym i tak będzie mało, bo tacy jesteśmy jako ludzie. Mi jako przedsiębiorcy nic nie dają w formie dodatków - więc ... skoro uczycie dzieci życia to nie uczcie wyciągać rękę po socjal ... chociaż... może macie rację - skoro dają i się należy to brać i żądać a głupcy niech płacą w podatkach coraz więcej i więcej i więcej ...

avatar
~do zenka
11.09.2019 19:24

A nauczyciele nie płacą podatków ?

avatar
~Kierowca
11.09.2019 16:23

A co z drogą do Sulechowa? Jeden odcinek oddają a drugi wcześniej oddany nadaje się już do remontu. Takie tempo

avatar
~qaz
11.09.2019 19:41

To droga wojewódzka. Trzeba pytać panią Kolę.

avatar
~123
11.09.2019 21:07

A drzewa, zaznaczone od 3 lat do wycinki, jak rosły tak rosną. Tylko chyba tragedia jakaś to rozwiąże?!

avatar
~321
11.09.2019 23:33

Musieć eko-terroryści nie pozwolili na wycinkę.

avatar
~ekot
13.09.2019 08:42

trzeba się nauczyć jeździć, naprawdę drzewa na poboczu w niczym wtedy nie przeszkadzają

avatar
~basior
12.09.2019 15:07

a droga i chodnik nad jezioro w Lginiu

avatar
~XXXX
12.09.2019 16:51

A pogi zwalniajace na ulicy Mickiewicza kiedy będą????

avatar
~yy
12.09.2019 23:26

Ty chopie zostaw Mickiewicza, a progi to se zainstaluj przed barkiem.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl