TworzymyGłos Regionu

Harcerze uczcili pamięć Powstańców

Wtorek, 06 sierpnia 2019 o 14:02, aktualizacja Środa, 07 sierpnia 2019 o 10:44, autor: 1 1312
Harcerze uczcili pamięć Powstańców

W 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, harcerze Hufca ZHP Wschowa uczcili pamięć bohaterskich Powstańców. O godzinie "W" na Stanicy w Lginiu, wraz ze strażakami i mieszkańcami, oddali hołd poległym.

1 sierpnia 1944 roku wybuchło powstanie - wystąpienie zbrojne przeciw okupacji Warszawy przez wojska niemieckie. Akcja militarna zorganizowana przez Armię Krajową. Największy zasięg walk był w lewobrzeżnych dzielnicach miasta. Powstańcy wraz z dowództwem AK, planowali wyzwolić stolicę przed wejściem Armii Czerwonej. Jednak przy braku większego wsparcia od zachodnich aliantów oraz słabego uzbrojenia, powstańcze oddziały prowadziły nierówną walkę z wojskami niemieckimi. Po 63 dniach walk, 3 października 1944 r. nastąpiła kapitulacja .

W całej Polsce, o godzinie "W" zawyły syreny. Każdy oddawał należny hołd poległym w walkach Powstania Warszawskiego. Choć zryw był nieudany, dawał nadzieję na wolność.

Wschowscy harcerze również postanowili uczcić ich pamięć. Na stanicy w Lginiu, o godz. 17:00 spotkali się ze strażakami i mieszkańcami. Z pomalowanych na biało-czerwono kamieni, ułożyli znak Polski Walczącej. Pod nim zamieścili fragment tekstu "Testament mój" Juliusza Słowackiego:
- "Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei, a kiedy trzeba - na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec."

Podczas uroczystego apelu harcerze zapalili znicze. Dzięki takim chwilom zadumy pamięć o powstańcach jest żywa i pielęgnowana przez młodsze pokolenie.

(Tekst: pm / Foto: K. Pruchniewska)

REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Wschowscy Patrioci
07.08.2019 09:40

Harcerze zawsze byli nie odzownym elementem sił zbrojnych w 2RP . Szare szeregi odegrały ważną rolę w Powstaniu Warszawskim rzenosiły meldunki ,pocztę nie jedno krotnie uczestniczyły w walce o wolność . Cześć i Chwała Bohaterom

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl