TworzymyGłos Regionu

Wymiana opon w aucie. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać

Poniedziałek, 11 marca 2019 o 12:51, aktualizacja Poniedziałek, 11 marca 2019 o 12:53, autor: 0 95
Wymiana opon w aucie. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać

Kończący się sezon zimowy oznacza konieczność wymiany opon na letnie. Warto przygotować się do tego już teraz, by uniknąć przykrych niespodzianek, np. związanych z koniecznością zakupu „na już” nowego kompletu ogumienia. O czym musisz pamiętać?

Chociaż w Polsce nie istnieje prawny obowiązek wymiany opon zimowych na letnie i odwrotnie, warto to zrobić dla własnego komfortu i bezpieczeństwa.

Kiedy trzeba wymienić opony na letnie?

Nie da się wskazać jednej konkretnej daty, kiedy konieczna jest wymiana opon na letnie. Optymalnie jest to czas, kiedy średnia dobowa temperatura przekracza 7oC. Pogoda musi się jednak ustabilizować, ponieważ ma ona tendencję do zmienności – na przełomie zimy i wiosny. Dlaczego to ważne? Chodzi przede wszystkim o zachowanie mieszanki gumowej w konkretnych warunkach atmosferycznych. Opony letnie w niskich temperaturach staną się sztywne, co przełoży się na niebezpieczeństwo podczas jazdy.

Sprawdź stan ogumienia

Niezależnie od tego czy wymiany opon dokonujesz samodzielnie, czy w warsztacie, zacznij od sprawdzenia stanu ogumienia. Uwzględnij przy tym kilka istotnych kwestii.

  • Wiek opon

Chociaż mówi się, że opony nie mogą być starsze niż 10 lat, niezależne badania przeprowadzone przez DEKRA skracają ten okres do 7 lat. Po tym czasie wyraźnie rośnie ryzyko wystąpienia niebezpiecznych awarii ogumienia.

  • Głębokość bieżnika

Zużyte opony letnie stwarzają poważne zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego zawsze należy sprawdzić głębokość bieżnika – powinien być większy niż 1,6 mm. Optymalnie mówi się o głębokości wynoszącej 3 mm.

  • Stan wizualny

Opony letnie nie nadają się do użytkowania wówczas, gdy guma jest sparciała, widoczne są uszkodzenia mechaniczne, np. pęknięcia, rozdarcia.

Uszkodzone opony? Kup nowy komplet

Jeżeli letnie ogumienie nie nadaje się do dalszej eksploatacji, wymiana opon będzie obejmowała nowy komplet. Chociaż wielu kierowców decyduje się na zakup używanego ogumienia, warto postawić na  fabrycznie nowe opony letnie. Brak oszczędności wcale nie musi być przeszkodą – obecnie można skorzystać z ciekawych form finansowania.

Wymiana opon nie będzie obciążeniem domowego budżetu, jeśli skorzystasz z usług typu Comfort Pay dostępnych w Toyota Banku. Nie ma przy tym znaczenia czy korzystasz z bankowego finansowania, np. Kredytu SMARTPLAN na nowe pojazdy (RRSO 11,48%). Pakiet pozwala na sfinansowanie serwisu pojazdu na dogodnych warunkach. Istotą jest rozłożenie zobowiązania na miesięczne raty – z opcją odroczenia pierwszej płatności o 30 dni. Dzięki temu nieprzewidziany wydatek, np. związany z zakupem nowego kompletu opon, nie zaburza płynności finansowej.

W ramach takiej usługi można nie tylko rozłożyć na raty kosztów serwisu. Obejmuje ona m.in. zakup nowego ogumienia, wymianę opon. Warunek jest jeden – całkowity koszt usługi musi przekraczać 500 zł.

 

 

REKLAMA
Komentuj Podziel się

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl