TworzymyGłos Regionu

150 tysięcy na Wschowę bez smogu. Decyzja należy do radnych

Czwartek, 07 marca 2019 o 11:45, aktualizacja Poniedziałek, 18 marca 2019 o 16:09, autor: 21 2897
150 tysięcy na Wschowę bez smogu. Decyzja należy do radnych

Wschowa bez smogu - to projekt grupy 5 radnych, który został przedstawiony na ostatniej sesji Rady Miejskiej przez Emanuelę Stanek-Juśkiewicz. Projekt zakłada budżet na poziomie 150 tysięcy złotych, miałby być przeznaczony na wymianę pieców w zabudowaniach wielorodzinnych oraz na montaż urządzeń do produkcji zielonej energii lub systemów grzewczych w gospodarstwach jednorodzinnych. Dla pierwszych dofinansowanie wynosiłoby 3 tysiące złotych, dla drugich - 5 tysięcy. Kwestią sporną jest źródło finansowania. Projekt będzie omawiany na komisjach Rady Miejskiej.

Radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz przedstawiła na lutowej sesji Rady Miejskiej we Wschowie projekt uchwały na na łączną kwotę 150 tysięcy złotych. Kwota miałaby pochodzić z wolnych środków budżetu Miasta i Gminy Wschowa. 

Program ma dotyczyć bezpośredniego dofinansowania mieszkańców z gminy Wschowa w procesie wymiany pieców CO na mniej inwazyjne. 

- Na gospodarstwo domowe ma przypadać ryczałtowe dofinansowanie w kwocie ustalonej przez Radę Miejską, wolne od progów dochodowych. Program ,,Wschowa bez smogu" docelowo kierowany jest do dwóch grup mieszkańców gminy. Pierwsza grupa to mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej, do której kierowane jest dofinansowanie, polegające na wymianie ogrzewania centralnego na gazowe, olejowe lub elektryczne. Kwota ryczałtowego dofinansowania, to 3 tysiące na gospodarstwo domowe. Drugą grupą są gospodarstwa jednorodzinne z terenu miasta i gminy oraz domów w budowie. Do tej grupy dedykowane jest dofinansowanie polegające na montażu urządzeń do produkcji zielonej energii na potrzeby własne, to jest fotowoltaiki oraz systemów grzewczych, to jest gazowych, elektrycznych, olejowych, czy pomp ciepła. Ryczałtowa kwota dofinansowania to 5 tysięcy złotych na gospodarstwo domowe. 

Kwota 150 tysięcy według tego projektu zostałaby podzielona na dwie pule. 70 tysięcy przeznaczone by było dla gospodarstw wielorodzinnych. Z tej puli mogłoby skorzystać 23 rodziny. Druga pula to kwota 80 tysięcy dla zabudowy jednorodzinnej oraz w budowie. Tutaj mogłoby z dofinansowania skorzystać 16 rodzin.

Radna wnioskowała, aby projekt został wprowadzony do porządku obrad sesji, co by zdaniem radnej pozwoliło na kolejnej sesji podjąć już uchwałę. Projekt nie został jednak wprowadzony do porządku, ponieważ zdaniem radcy prawnego, jak i przewodniczącej Rady Miejskiej, najpierw projekt powinien zostać omówiony na komisjach. Prawdopodobnie radna zdecydowałaby się na tę kolejność, ale, jak mówiła, w komisji, której jest członkiem, czuje się lekceważona (mowa o komisji oświaty, kultury, kultury fizycznej i spraw społecznych - przyp. red.).

Radca prawny, Rafał Jedyński, proponując omówienie projektu na komisjach Rady Miejskiej, mówił:

- Proponuję, aby w ramach komisji rady, radni ustalili, jakie są skutki finansowe uchwały. Przede wszystkim czy koniecznie muszą być uruchomione wolne środki w budżecie gminy, czy też można skorzystać ze środków pochodzących z dofinansowania z programów unijnych. 

Ostatecznie radni nie wprowadzili projektu uchwały do porządku obrad. Wiadomo już, że projekt będzie dyskutowany na najbliższej komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego, która będzie miała miejsce 13 marca o godzinie 13:00 w sali obrad UMiG Wschowa.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (21)

avatar

avatar
~ta
07.03.2019 12:54

Brawo pani Emanuelo . Szkoda że takie projekty nie były proponowane jak wy byliście u władzy , ale rozumie pani potrzebę w końcu zaczeło się budowę to może się uda . A jak nie to nowa władza be .

avatar
~Analityk
07.03.2019 13:22

Tylko kto skorzysta z takiego programu? Jest teraz ogólnopolski program "Czyste powietrze" gdzie dofinansowania są na o wiele większym poziomie niż proponowane przez p. Stanek. Trzeba było najpierw zorientować się w temacie zanim podjęło się taką inicjatywę...

avatar
~123
07.03.2019 19:03

No właśnie. Jest identyczne dofinansowanie unijne. A może lepszym pomysłem byłoby zaangażować w gminie jedną osobę która pomagałaby wypełniać wnioski do tego programu?

avatar
~Niedogrzany
10.03.2019 18:23

Program ogólnopolski to zwykła propaganda na którą nigdy nie było i nie ma pieniędzy. W skali kraju rozpatrzono pozytywnie 150 wniosków. Zwykła propaganda i ściema.

avatar
~Analityk
11.03.2019 07:16

A gdzie można przeczytać te dane, że tylko 150 wniosków pozytywnie rozpatrzono? Na jakiejś podstawie tak piszesz dlatego podaj proszę link gdzie można o tym przeczytać...

avatar
~Adaś
07.03.2019 13:49

Kiedyś trzeba sobie powiedzieć "szlus" i od czegoś zacząć . To, że jeszcze teraz jest tak opornie i z bardzo małą pulą pieniędzy to tym bym się aż tak nie przejmował, ważniejszym jest, sam fakt wytworzenia w obywatelu potrzeby zmiany świadomości i celowości na "czyste" myślenie. Nie może też być tak, że wszyscy wyciągną "łapę" po kolejne pieniądze na wymianę kotłów czy urządzeń wykorzystujących ekoenergię ……. przełom, nie polega na już rozchybotanym populizmie w formie rozdawnictwa, to ma być przemiana w nas samych a władza ma tylko ułatwić i uprościć formalno- prawną stronę całego przedsięwzięcia . "Łapy" za siebie, …... technologia już jest, wiem, że nie jest jeszcze tania, na całym świecie jest jeszcze drogo ale w etapach można wiele dobrego poczynić. I za swoje , za zarobione przez siebie ! To dobrze, że na poziomie gminy jest o tym mowa, że opozycja stawia tak trudne do zrealizowania sprawy burmistrzowi na poważnie, no ale w końcu chciał być nim sam. Masz kolejny kłopot p. burmistrzu, …. dokładając termomodernizację szkół, salę widowiskową CKiR i kto wie, czy za chwilę nie strajk nauczycieli to jest czym się przyjmować ? Jednak cała troska na dwa oblicza ……. widzenie problemu smogu jako tylko w gospodarstwach domowych to o wiele za mało i czy aby na pewno jest to dobry kierunek myślenia ? Wyprodukowanie pompy ciepła, zespołu fotowoltaiki czy nowoczesnego kotła gazowego w Chinach też nie jest "bez dymku" , tam nie ma barier i etyki do zachowania czystego świata, tam drapieżna ekonomia i chęci stania się hegemonem świata jest przed każdym innym priorytetem . W Polsce może ciut lepiej, ale przemysł ciężki, kopalnie, elektrownie itp. też idą na full otwartych "gardzielach" , póki co, póki jest hossa. Adaś

avatar
~asd
07.03.2019 13:52

zbyt niska kwota , w mojej ocenie mocno niedoszacowana pomysł dobry, jednak gmina zbyt biedna

avatar
~Robinson
08.03.2019 08:39

Brawo , nareszcie.

avatar
~R8
08.03.2019 11:40

Nie żebym się czepiał, ale nie prościej "zorganizować" sobie w zaciszu domowym 500+? Połączenie przyjemnego z pożytecznym będzie skutkowało po 6 tyś. każdego roku przez lat 18. Wystarczy tego na fotowoltaikę lub nowoczesny kocioł gazowy albo pompę ciepła. Dla tych co nie mogą Banki mają bogatą ofertę Ekokredytów na preferencyjnych zasadach. Reasumując - kasa jest, burmistrz i radni spokojny sen mają, a gmina może długi spłacać.

avatar
~Zen
08.03.2019 14:41

Od kiedy ty się z "Adasiem " zgadzasz ?

avatar
~R8
08.03.2019 17:36

Drogi "Zen-iu", a w którym zdaniu?, bo nie kumam. Przecież Adaś w przeciwieństwie do mnie nie jest zwolennikiem 500+. Napisałem o nowoczesnych kotłach, a nie o chińszczyźnie. Adaś sieje defetyzm, coby zestresować burmistrza, a ja wyraziłem swoją troskę o burmistrza i radnych sen spokojny.

avatar
~@-zen
08.03.2019 20:43

To prawie tak jak porównasz "inteligenta" z "dzbanem" ...............

avatar
~Zen
09.03.2019 09:04

Do R8 , drogi panie, każdy nowoczesny kocioł, pompa głębinowa, lampa solarna czy fotowoltaika jest albo w całości albo w większej części wyprodukowana CHRL . Twój sarkazm i dbałości o burmistrza jest niespotykany, nie zalecam takiej rozrzutności.

avatar
~populizm
09.03.2019 19:38

Co za bzdura, jest kilka innych programów z których można otrzymać wyższe dopłaty, jaki sens jest wykorzystywać pieniądze gminne na takie coś, tym bardziej że kwota jest żenująca. Wygląda to jak " coś zgłoszę aby mnie było widać i słychać".

avatar
~Mieszkaniec
10.03.2019 11:13

Dlaczego jedni będą wspierani finansowo przez gminę a inni nie. Jak dawać to sprawiedliwie. Kto mi dołoży do pieca,który kosztował mnie 7000 zł?.

avatar
~Szok
10.03.2019 11:16

Pięćset plus, emeryt plus,matka plus a teraz jeszcze kocioł plus. Polska to jakiś raj na ziemi. Nie trzeba pracować, wszystko dają....

avatar
~do-Szok
10.03.2019 11:46

Zapomniałeś o WIEŻE +, gryzienie trawy+, podwyżki dla "Pisiewiczów i Misiewiczów " +, wysyłanie obecnych członków Rządu do PE + ( jeśli się dostaną to za nimi pójdą specjalne odprawy ze zwolnionych stanowisk, itd.)..........Czym to się skończy dla naszej gospodarki szeroko rozumianej ?, a w kolejce czekają tacy pokrzywdzeni przez ten system rozdawnictwa-przekupstwa jak : - osoby chore, osoby niepełnosprawne, nasi kochani nasi nauczyciele, służba zdrowia - są to grupy na których obecnie rządzący napuszczają nas wszystkich dla własnych prymitywnych celów - celów wyborczych !!!!. Nauczycielom, tak jak każdym grupą zawodowym w tym krają w celu wywalczenia swojego dobra należy się forma strajkowa !!!!. Jako emerytka jestem za !!!. 13 pensja/emerytura to ochłap i przekupstwo w wysokości netto 888zł. . Ten Rząd rocznie w postaci podatku od emerytury zabiera średnio każdemu z nas emerytowi średnio ok 2 400,00 - 3 200,00 złotych. Tak niech nie mówi była premier Szydło, ze jest to prezent od ich prezesa dla emerytów !!!!. To są nasze pieniądze - wcześniej nam zabrane ............

avatar
~Tak tak
10.03.2019 20:02

Nie ten rząd zabiera tylko Każdy rząd zabierał i to nasze pieniądze wiadomo. Z tą różnicą że Ten rząd chce nam pomóc wesprzeć, tworzy rozwiązania . Poprzednicy zabierali tak samo tylko żeby coś nam dać czy pomóc no to już tego nie było , a nawet jakby się dało to by nas sprzedali niemcom ruskim ...

avatar
~Adaś
10.03.2019 14:56

Ad. "Mieszkaniec" i "Szok" - forumowiczu...... tak przeciwstawne komentarze, tylko, że "Szok" rozumie w czym rzecz a "mieszkaniec" już marzy i kombinuje aby On nie został pominięty . Proszę Pana, .... zrozum Pan, koniec rozdawnictwa, kupiłeś za swoje zarobione pieniądze nowoczesny kocioł i bądź z tego dumny , że miałeś na tyle godności i chęci, że zapracowałeś na to sam. Państwo ma tylko ułatwić i uprościć formalno- prawną stronę całego przedsięwzięcia a nie dać darmo, państwo ma uczynić wszystko aby nowe technologie były dostępne i tanie ( regulacja podatkami- VAT). Subwencja jest formą ostateczności, w każdej dziedzinie, inaczej za chwilę a zwłaszcza przed wyborami kondycja naszego umysłu zostanie wyżarta przez populizm partyjny . Mądrzy Szwajcarzy odrzucili w referendum darmo "rentę" socjalną na poziomie ok. 2tys.$ gdzie państwo miało pełne zabezpieczenie finansowe . Nas z kolei, zamiast uczyć dobrych wzorców gospodarki wolnorynkowej, tworzyć przedsiębiorcom takie warunki aby inwestowali w swoją firmę i dawali pracę innym aby wytworzył się oto taki model - jest praca, zarób dobrze i kup za swoje , to namiętnie konsumpcją chce się zmienić postanowienia A. Smitha . Dziękuję forumowiczu "populizm" za tak sprawne uchwycenie "diabła" za nogi. Adaś

avatar
~Hmm
10.03.2019 20:06

Przy większych osiedlach powinno się zbudować Kogenerację , najlepsza sprawność , z jednego silnika prąd ciepło , ciepło odzyskane że spalin . Wszystkie produkty pracy silnika wykorzystane.

avatar
~Rejtan
15.03.2019 14:37

A wiecie,że w Berlinie ludziska palą w piecach węglem i czym tam się da ? Ej zamartwiacze się czystym powietrzem - ktoś z Was zadał sobie trud i zadał pytania: jaki to ma cel, kto na tym zarabia, kto na tym zyska, po co komu ta polityka . Kto zostanie zaorany ? itd itd Czy interesują Was tylko te marniutkie 150 kafli ? hm ?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl