TworzymyGłos Regionu

Gliński: Może komuś podoba się pięć rur, które idą pod sufitem

Wtorek, 05 marca 2019 o 17:20, aktualizacja Piątek, 08 marca 2019 o 16:09, autor: 32 2676
Gliński: Może komuś podoba się pięć rur, które idą pod sufitem

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej we Wschowie odbyła się ciekawa dyskusja na temat efektów remontu sali widowiskowej CKiR, które są widoczne piętro niżej, w pomieszczeniach biura Profilaktyka i Młodzież. Radny Przemysław Gliński zwracał uwagę na to, że rury, doprowadzające wodę do CKiR szpecą pomieszczenia PiM. Są poprowadzone pod sufitem. Główny specjalista Marian Szarejko ze wschowskiego Urzędu tłumaczył, że kiedy samorząd remontuje część większej całości, bo tylko na tyle samorząd stać, powstają takie niedogodności estetyczne. Jak zapewniał jednak urzędnik, trzeba uzbroić się w cierpliwość i oceniać remont po jego zakończeniu. 

Radny Przemysław Gliński na ostatniej sesji dopytywał kto projektował doprowadzenie wody do CKiR.

- Kto projektował doprowadzenie wody do górnej części Centrum Kultury i Rekreacji? Bo mieliśmy okazję być na komisji rewizyjnej w siedzibie Profilaktyki i Młodzieży i nie wiem, czy pan był i widział (radny kierował te słowa do Mariana Szarejko - przyp. red.), jak zostały pociągnięte rury i jak zostały zaprojektowane? Wiąże się to dzisiaj z tym, że trzeba remontować pomieszczenie piętro niżej. Nie wiem, czy tak każdy robi, że jak potrzebuje wody piętro wyżej np. w domku jednorodzinnym, to na parterze prowadzi przez wszystkie pomieszczenia rury pod sufitem. 

Marian Szarejko, główny specjalista w Zespole ds. dróg i inwestycji gminnych odpowiadał:

- Cały problem polega na tym, że opracowujemy projekty w ograniczonym zakresie. Ten projekt był ograniczony w zasadzie do sali widowiskowej i jej zaplecza. Mankament polega na tym, że wielokrotnie opracowujemy projekty pod hipotetyczne wnioski, które będziemy składać. Niestety taka jest praktyka, że wiele projektów zalega w szafach i to jest problem wielu samorządów, nie tylko naszego. Jeżeli chodzi o szkody, które zostały spowodowane niżej, to przyjrzymy się im. Jeżeli się okaże, że wina leży po stronie wykonawcy, a wykonawca jest ubezpieczony od robót, zwrócimy się do ubezpieczyciela, oszacujemy straty i postaramy się z tego tytułu uzyskać odszkodowanie. Osoby, które wykonały ten projekt posiadają uprawnienia projektowe, uprawnienia budowlane do pełnienia samodzielnych funkcji, te projekty są weryfikowane zgodnie z planem budowlanym, a na to została wydana decyzja o pozwolenie na budowę. Trudno tutaj, nawet z punktu widzenia urzędnika, polemizować z rozwiązaniami technicznymi. Całość zostanie oceniona wtedy, kiedy inwestycja się zakończy. 

- Czyli jeżeli powstawał projekt, związany z doprowadzeniem wody do CKiR, to nikt tego w gminie nie weryfikował? - dopytywał radny - Czy to idzie pod sufitem, czy w ziemi, czy będzie schowane w ścianie, czy podlegać będzie innym rozwiązaniom, które nie szpecą pozostałych pomieszczeń? Czy projektant może sobie dowolnie zrealizować swój projekt, a gmina przyjmuje wszystko bez żadnych uwag?

Główny specjalista podkreślił, że gmina nie przyjmuje wszystkiego, co projektant uzna za właściwe, jeżeli oczywiście zachodzi taka potrzeba. W tym wypadku projekt pod względem technicznym był dobrze sporządzony. Radny jednak podkreślał, że nie chodzi o techniczne walory projektu, ale efekt estetyczny. Zdaniem radnego, jeżeli teraz będzie trzeba ponieść koszty, żeby usunąć ten efekt wizualny, to jednak nie do końca projekt był sprawdzony. 

Radny zaapelował więc do pani burmistrz:

- Mam taką propozycję, żeby ktoś reprezentował gminę, czyli głównego inwestora, tego, który płaci, żeby ktoś był tam na miejscu, zaglądał, sprawdzał na etapie projektowania, bo dzisiaj to już jest sprawa nie do odkręcenia. Nie uważam, żeby to była wina firmy, która zgodnie z projektem pociągnęła te rury w pomieszczeniu PiM. Może komuś się podoba pięć rur, które idą pod sufitem, jednak moim zdaniem można było to zrobić dużo zgrabniej. Warto by chyba było, aby ktoś z gminy przy takich dużych inwestycjach, nadzorował te prace. Bo za chwilę będzie trzeba te rury zabudować, potem pomalować pomieszczenie, a to są w końcu publiczne pieniądze. 

Marian Szarejko nie zgodził się z tak postawioną tezą.

- Z tej wypowiedzi wynika teza, że inwestycja nie jest nadzorowana. Stanowczo się z tym nie zgadzam. Istnieją pewnie lepsze rozwiązania, jak w każdej dziedzinie. Proponuję, abyście państwo uzbroili się w cierpliwość. Jeżeli to będzie skończone, to będzie można to oceniać. Gdyby ten remont objął cały kompleks tego budynku, to rzeczywiście moglibyśmy rozmawiać o tego rodzaju problemach.  Zadam w takim razie inne pytanie. Gdybyśmy podjęli decyzję, że wykorzystujemy pomieszczenia po byłej bibliotece (czyli tam, gdzie dzisiaj mieści się PiM - przyp. red.), to mogę powiedzieć w ten sposób, że równie dobrze, moglibyśmy zrobić świetny obiekt z wejściem od ulicy Niepodległości. Pytanie jednak jest takie: ile to wygeneruje środków. Przebudowa sali widowiskowej została ograniczona do pewnego minimum, to znaczy, że mieliśmy pewne ograniczenia. 

Główny specjalista podkreślał jednocześnie, że do tej pory nie słyszał o mankamentach wizualnych. Zostanie to sprawdzone, a jeżeli coś zostało uszkodzone, to trzeba pamiętać, że wykonawca jest ubezpieczony. Zdaniem Mariana Szarejko wszystko jest pod pełną kontrolą. 

(rak)

REKLAMA

Komentarze (32)

avatar

avatar
~Obserwator
05.03.2019 17:52

Ta cała profilaktyka powinna byc przeniesiona do urzedu, a nie sołtysi pogawędki sobie urządzają z paniami tam pracującymi

avatar
~Anonim
05.03.2019 19:41

Żeby uzgodnić pewne sprawy trzeba gawedzic inaczej się nie da.

avatar
~Witek
05.03.2019 19:02

Brawo Przemek.

avatar
~wojciech
05.03.2019 20:38

były strażaku, wszak na wodzie znasz się najlepiej, gdzie były twoje mądrości jak odmówiłeś wody Owsiakowi?

avatar
~Obserwatorka
05.03.2019 19:23

Brawo Panie Marianie Sz. - wyjaśnienie Pańskie dla pana posła od "wody", ale inaczej lanej całkiem, całkiem wyczerpujące !!!. Proszę tak dalej trzymać w panu była i jest nadzieja .......! Niekompetencję trzeba ucinać u jej zarodka !

avatar
~Co prawda to prawda
05.03.2019 19:25

Niby to urząd, ale burmistrz nie ma kontroli co tam się dzieje, a dzieje się dzieje.pieniądzr tez są przyznawany tym co sie chce

avatar
~mieszkaniec
05.03.2019 20:08

A cóż stoi na przeszkodzie aby pan Gliński zaprojektował nam mieszkańcom nowy budynek w miejsce starego . Niech tam w tym nowym budynku i sali widowiskowej uwzględni kanały wentylacyjne wraz z klimatyzacją i magistralą wodną .

avatar
~DO-mieszkaniec
05.03.2019 21:42

Święta prawda. święta prawda.....jak się nie ma pomysłu na to po co się siedzi w tej Radzie to trzeba zacząć od wody!. Woda to syndrom np. "lania wody" .....

avatar
~Studentka III WIEKU
05.03.2019 22:12

do Wojciech.Właśnie mądrością była odmowa wjazdu wozem strażackim w ten naćpany tłum.O nieszczęście nie trudno.Brawo Panie Gliński.

avatar
~Wojciech
06.03.2019 10:26

"naćpany tłum" studentko III wieku zacytuję klasyka zmień dilera albo zmniejsz dawkę o połowę

avatar
~mw
06.03.2019 06:12

Pan Przemysław pokazał tylko to co w urzędzie nie funkcjonuje od dawna. Mam pytanie kto z urzędu nadzorował rewitalizacje?(słynna kostka) Kto z urzędu nadzorował remont budynku gdzie mieści się obecnie muzeum? Panowie specjalisto trochę więcej samokrytyki

avatar
~@/Studentka IIIw
06.03.2019 07:12

Panie Wojtku : Jak zwykle ps. studentka III w. próbowała błysnąć cieniem swojej inteligencji i coś tam, coś tam wysmarował na poziomie hejterów pisowskich.... - jeśli ktoś tam był "naćpany" to tacy jak ty i tonie podobni z zazdrości i nienawiści wobec tych, którzy potrafią bawić się swoją wolnością, swoją miłością do innego człowieka !!! - czego wy i tacy jak ty nie potraficie bowiem musicie cały czas stać na baczność i w gotowości wobec PRZEKAZÓW DNIA płynących z Nowogrodzkiej. Ta wasza mowa nienawiści goni was po całym kraju 24 na 24 h ( twój wpis o godzinie 05.03 o tym świadczy). Sie....Ma !

avatar
~R8
06.03.2019 17:23

Chciałeś gościu błysnąć a tu nic, nawet cienia nie ma. Tych parę szarych komóreczek błąka ci się po czaszce i jakoś nie mogą się spotkać. Masz po prostu rozregulowany zegar biologiczny, który zamiast godzin sczytuje daty i tworzy w tym twoim ptasim gniazdku takie fantasmagorie. Do tego wszystkiego jeszcze ten język pełen miłości do bliźniego swego, że aż kapie z ekranu.

avatar
~STUDENTKA III WIEKU
07.03.2019 17:29

I znowu nie na temat .Nic nie pisałam o zazdrości,bo kto by tam komu zazdrościł taplania się w błocie czy ćpania w takim upale.Pisałam o odpowiedzialnym zachowaniu się Pana Glińskiego.

avatar
~do+mw
06.03.2019 08:34

Co pan Przemek pokazał, to nie należy go tłumaczyć ponieważ pisze powyżej jak BYK!. Próbuje jakieś rury budowlane przy danym nieskończonym remoncie przekuć na swoje niby radnego zainteresowanie - i tyle i aż tyle!. Musi być taki ktoś jak "mw" aby go ponownie tłumaczyć jak z tym zakazem wody dla naszej bawiącej się młodzieży !. Sumując: - co kol wiek ten człowiek nie zrobi, to tak zrobi i powie, iż musi go tłumaczyć "armia" jego trolli ..... Podobnie jest również z czołowymi politykami, czy to u Prezydenta, czy to w Rządzie, czy to na Nowogrodzkie - chlapną cos wieczorem, aby następnie "armia ich żołnierzy" w PRZEKAZIE DNIA próbuje ich tłumaczyć o co im tak faktycznie chodziło ................!

avatar
~Kiery
06.03.2019 09:52

Dziękuję Panu Pprzemkowi za interwencję w tym temacie. Oprócz spotkań z psychologiem odbywają się tam zarządy stowarzyszeń i próby grup muzycznych. Te rury wyglądają naprawdę szkaradnie! Nie wspomnę o bezpieczeństwie tam przebywających.

avatar
~Adaś
06.03.2019 10:50

Uważam, że p. radny Gliński dopatrzył się ważnej sprawy, podobna analogia jest czy była, przy termomodernizacji szkoły nr 2, a mianowicie chodzi o nadzór ze strony inwestora czyli UMiG. Czy on jest/był należyty ……. no proszę Państwa, w tym wypadku nie interesuje mnie w jakich butach chodzi p. Gliński (PiS), zaciekawia mnie problem o którym mówi ? A mówi bardzo konkretnie w przeciwieństwie do p. Szarejko, że dopiero w etapie już realizacji remontu CKiR okazało się, że sala główna to nie prostokąt i należało sporo pieniędzy dołożyć na wzmocnienia ekranu . Mówi o tym p. Gliński ( a sporo sam remontuje więc wie co mówi), że sposób takiego podejścia do zadania jest niegospodarny, nikt z nas we własnym domu nie pozwoliłby sobie na taki remont piętra kosztem zniszczeń parteru. Pięć rur pod sufitem to nie żyrandol, każda Pani domu by takiego projektanta sponiewierała od razu...…. o czym mowa ? Jakie to jest prymitywne tłumaczenie, …... że się temu przyjrzymy i naprawimy z ubezpieczenia wykonawcy lub faktem posiadania skromnego budżetu ? Czyli należy wnioskować, że p. radny Gliński jako pierwszy dokonał w zespole oględzin i pomiarów i głośno nam komunikuje - tam trwonią nasze podatki ! Nie będę udawał, ……. doktryna PiSu nie wchodzi w moją wizję życia ale też zdroworozsądkowość p. Glińskiego nie mogę nazywać uczuleniem na absurdy kiedy ewidentnie ma rację. Nie wiem, czy to "mundur" go tego nauczył ale kiedy jest poważne zadanie należy być odpowiedzialnym urzędnikiem …. tak zrozumiałam ten przekaz p. r. Glińskiego. Adaś

avatar
~mm
06.03.2019 12:12

I tutaj zgadzam się w pełni z Panem - Adaś.

avatar
~AS
06.03.2019 11:08

Czekamy kiedy burmistrz odhaczy jako załatwione, chociaż jeden punkt z pięknego programu wyborczego. A że gdzie indziej można to proszę; Kościan "Ruszyły taksówki dla seniorów Pierwszy przejazd w pilotażowym programie"

avatar
~@/Adaś
06.03.2019 14:17

Jak zwykle staje się pan samozwańczym rzecznikiem ....!, to znaczy, że taki ktoś jak radny wymaga, aż tylu rzeczników bo "prosty lud Wschowy" mógł go zrozumieć ? ( co to jest rura w trakcie nieskończonego remontu i dlaczego wystaje?). Panie Szarejko z takimi nie pogada; jeden od węży drugi Bóg wie kto, a znawcy na budowlance, że ho-ho.... !. Dla nas jest pan jedynym ekspertem w tej branży i w tym Urzędzie od lat . Tak trzymać...!

avatar
~do powyżej
06.03.2019 14:47

No i sam zostałeś na "polu walki " i co teraz ? Ja myślę, że te twoje rozumowanie jest już tak prostackie, że my "prosty lud Wschowy " już nie chcemy ciebie słuchać.

avatar
~moim zdaniem
06.03.2019 15:13

Nie mieszajmy ze sobą spraw: odmowa pomocy Owsiakowi (też oceniam negatywnie) i zwrócenia uwagi na niegospodarność. Nie rozumiem jak można czekać do końca remontu jeśli już wiadomo, że powstaje kolejna fuszerka. Kto sprawuje nadzór, ze wcześniej tego nie zauważył, mało tego dopuścił do użytku? Na świeżo mamy sprawę z termomodernizacją, po której "rachunki znacznie wzrosły", nikt nie widział usterek itd. Gdzie wtedy był nadzór, dyrektor placówki ... Teraz kroi się druga afera? Kto będzie pociągnięty do odpowiedzialności? Po jednym remoncie drugi remont? Jak na polskich drogach.... Tłumaczenie się małym budżetem? Lepiej zrobić mniej ale dobrze. To wie każdy właściciel mieszkania czy domu. "Bylejakość" nie popłaca. No ale to przecież państwowe czyli ... niczyje. Liczy się to, ze szumnie otworzy się odremontowany obiekt. Za to wszystko niestety zapłacimy my, podatnicy. Bareja mógłby we Wschowie kręcić filmy, niestety.

avatar
~Sz
06.03.2019 15:30

A może innej trasy rur po prostu nie było. Naraz wszyscy znaja się na projektowaniu. Czemu nie wzięli udziału w przetargu na projekt.

avatar
~DO-do-powyżej
06.03.2019 16:34

Gdzie ty tu widzisz "pole walki"?, jeśli już to tymi słowami akcentujesz, ale swoje i wyłącznie swoje "prostactwo" i walisz jak ślepy w .......... !. Czy w ten sposób chcecie się promować?, to wasz styl?, to jak wasz poseł, który "kradnie tablice" w Sejmie ......?, czy co !

avatar
~do - " Do-do- powyżej"
06.03.2019 16:58

Nie mąć , nikt się nie promuje, to nie jest nasz styl to tylko ty z siebie robisz "barana"

avatar
~@/do-DO-do.......
06.03.2019 21:01

A kto się w kampanii przedwyborczej spotykał w stodole, kto się przypinał do wszystkich lokalnych uroczystości od dożynek począwszy, a na odbiorach ścieżek rowerowo - pieszych skończywszy....???. Kto jest obecnie przekaźnikiem "przekazów dnia swojej partii" i pseudo prezentach na miesiąc przed wyborami od prezesa dla przyszłych wyborców do PE i Polskiego Sejmu.....???. No kto ??? .."kto tu się promuje....???", A CZYJ TO JEST STYL JAK NIE WASZ !!!. Nie ma pieniędzy dla ludzi ciężko chorych, na leki dla nich, nie ma pieniędzy dla osób z autyzmem, dla osób niepełnosprawnych, dla nauczycieli ( Kwiat Polskiego Narodu), nie ma pieniędzy dla pracowników administracji w Sądach, Prokuraturze, ludzi zarabiających miesięcznie po 1 750 złotych !!!!!. ALE SĄ dla psiapsiółek z NBP, dla "Pisiewiczów i Misiewiczów", dla waszych ludzi w spółkach skarbu państwa, są na polityczną propagandę............!!!. No! kto tu się PROMUJE ?, czy to nie wasz STYL WŁADZY ?????. Kpina z nauczycieli, kpina z emerytów, którym podwyższyliście tegoroczne emerytury w granicach średnio 41 - 42 zł. Zastanów się człowieku co ty wypisujesz siejąc słowa nienawiści i opluwając innych ( a tego" barana" to ciekawe kto z siebie robi ?).

avatar
~Emerytka Asia
07.03.2019 08:15

Jakie 41 - 42 złotych podwyżki miesięcznie emerytury 2019 r ...?, ja otrzymałam 16 złotych - na tyle ten obiecanki pisowskie wyceniły moja 35 letnią pracę - oszustwo w biały dzień !. To jest kpina z emeryta!.

avatar
~R8
08.03.2019 19:13

Kłamiesz jak z nut emerytko Asiu. Nie wstyd Ci, takie blubry opowiadać w Twoim wieku?

avatar
~Wschowianka do "studentki III wieku"
07.03.2019 14:23

Wszyscy studenci UTW tak nie myślą,( jakie ćpuny??? była tam "studentka"???) proszę się podpisać swoim "logo" a nie "podpinać" się pod UTW, który w politykę się nie miesza, ma inne zadania- np. aktywizować seniorów!!!

avatar
~STUDENTKA III WIEKU
08.03.2019 15:22

A SZKODA ,ŻE TAK NIE MYŚLĄ.DOJRZALI LUDZIE POWINNI POWINNI MYŚLEĆ RACJONALNIE.NIE DA SIĘ ZAPRZECZYĆ,ŻE NIE MAM RACJI.ZA BEZPIECZEŃSTWO TEGO TOWARZYSTWA NIE ODPOWIADAŁ PAN OWSIAK TYLKO PAN GLIŃSKI.PAN OWSIAK ZDAJE SIĘ ODPOWIADAŁ ZA BEZPIECZEŃSTWO W GDAŃSKU .WSZYSCY WIEMY JAK TO SIĘ SKOŃCZYŁO.KAŻDY MOŻE MIEĆ INNE ZDANIE-NIE ZABRANIAŁEM WAM MIEĆ INNE.A JEŚLI CHODZI O PODPIS TO JA SIĘ NIE WSTYDZĘ,ŻE JESTEM STUDENTKĄ III WIEKU.

avatar
~wojciech
08.03.2019 17:23

DO STUDENTKI nie wiem co jarasz na tych zajęciach ale mocno wali, czytając twoje wypociny widać jak spod klawiatury wychodzi pisowski jad. wszystko ci się pomieszało, za bezpieczeństwo na przystanku odpowiadał Pan Owsiak, w Gdańsku lokalni organizatorzy Finału WOŚP. przez wiele lat służby mundurowe brały czynny udział w Orkiestrze od nastania pisu już nie. strażak gliński posłusznie wykonał odgórne polecenie - nie brać udziału i głupio je tłumaczył względami bezpieczeństwa.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl